Vitamíny jsou látky, které jsou potřebné ke správnému fungování metabolismu a které musí být tělu dodávány (až na některé výjimky) potravou. Člověk není schopen si tyto látky vytvářet sám, je tedy závislý na jejich přívodu do těla zvenčí. Ač jsou vitamíny potřebné pouze v nepatrných koncentracích, jejich nedostatek může mít pro organismus velice vážné a někdy nevratné následky. Vitamíny jsou buď součástí enzymů, účastní se tedy průběhu chemických reakcí v organismu, nebo působí jako antioxidanty, kdy brání poškozování buněk volnými radikály.
Nejsou-li vitamíny do těla přiváděny, může to přivodit hypovitaminózu až avitaminózu. Ta je způsobena buď nedostatečným příjmem vitamínů v potravě, nebo poruchou jejich vstřebávání či přeměny v organismu. U některých vitamínů je možno jejich nadměrným příjmem vyvolat hypervitaminózu, která může být rovněž na škodu.
Vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích je podmíněno vylučováním žluči do střeva. Pokud k němu nedochází, nebo jen v nedostatečné míře, může vzniknout nedostatek těchto vitamínů i při jejich adekvátním příjmu.
Vitamín A je obsažen v živočišných výrobcích (rybí tuk, máslo, játra, vejce) a v zelenině (mrkev, kapusta – zde je ve formě provitaminu beta karotenu). Beta karoten na rozdíl od A vitamínu nevyvolává hypervitaminózu, jeho nadměrný příjem vede ale k oranžovožlutému zabarvení kůže.
Vitamín A je nezbytný pro správné funkce a růst buněk, retinoidy (látky odvozené od vitamínu A) jsou používány k léčbě psoriázy. Další důležitou funkcí je jeho vztah k procesu vidění. Dále má antikancerogenní účinky a beta karoten také působí antioxidačně.
Vitamín se nachází v živočišných produktech, jako jsou játra nebo mléko a také v zelenině a ovoci, zejména mrkvi, petrželi, rajčatech a špenátu. Vyskytuje se jednak ve formě retinou, ale také rostlinných karotenoidů, ze kterých si člověk dokáže vitamín A sám vyrobit. Je nezbytný pro ostrý zrak, konkrétně ovlivňuje vidění za šera a schopnost rozlišovat barvy. Podporuje růst buněk kostí, sliznic a krvetvorby. Je potřebný pro vznik spermií, vajíček a správný vývoj plodu. Jeho nedostatek se projevuje ztrátou chutí, vysycháním sliznic, šeroslepostí, poruchou obranyschopnosti a zastavením růstu. V krajním případě při vyschnutí sliznice oka dochází k poškození rohovky, což může vést až k oslepnutí. Ve vysokých dávkách je vitamín toxický, nebezpečí hrozí především v těhotenství. Předávkování hrozí pouze v případě podání již hotového vitamínu, nikoliv při konzumaci rostlinné stravy.
Vitamín D je vitamín nezbytný pro hospodaření těla s vápníkem a fosforem. Zdrojem jsou potraviny (olej z tresčích jater, ryby, vejce, játra, mléko). Také se ale tvoří v těle (jedna z výjimek), a to z prekurzoru, který je v kůži (7‑dehydrocholesterol). Z toho se po UV ozáření tvoří vitamín D. Dále se vitamín D upravuje na svůj konečný aktivní produkt v játrech a ledvinách, proto je nezbytná jejich správná funkce.
Zdrojem je rybí tuk, rybí vnitřnosti, mléko, vejce a játra, většinu ale člověk získává ze slunečního záření. Tento vitamín je ve skutečnosti několik chemických látek, ze kterých je nejdůležitější D3, vznikající v kůži díky aktivaci UV záření. Je nezbytný při tvorbě a mineralizaci kostí. Ovlivňuje růst, proto se podává novorozencům. Nedostatek je nebezpečný zejména v dětství, kdy dochází k poruše růstu chrupavek a kostí, v jejímž důsledku se kosti nenávratně deformují a jsou snadno lámavé. Toto onemocnění se nazývá křivice, nebo rachitis. U dospělých vzniká porucha ukládání vápníku v kostí a roste riziko zlomenin. Předávkování lékové formy vitamínu se projevuje vysokým krevním tlakem, nevolností a zvracením. K hypervitaminóze ale nemůže dojít při přílišném slunění, protože se zastaví tvorba aktivní formy.
Vitamín E (alfa tokoferol) je obsažen v rostlinných olejích, obilných zrnech, ořeších a semenech (pšeničné klíčky, slunečnice, sója, kukuřice, olivy), v zelenině a mléku. Jeho hlavní funkcí je, že slouží jako antioxidant, tedy chrání buňky před volnými radikály. Tím snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, oddaluje stárnutí a má antikancerogenní působení.
Pomáhá lépe odbourávat škodliviny v játrech, má vliv na tvorbu červených krvinek a růst i obnovu svalové tkáně. Jeho nedostatek se projevuje rozpadem jaterních buněk, malou odolností červených krvinek a poruchou fungování pohlavních orgánů, což v krajním případě může vést až k neplodnosti. Také se mohou objevit problémy s nervy, svaly a chůzí. Při nadbytku se objevuje průjem, svalová slabost a únava. Při dlouhodobém užívání vysokých dávek dochází k poruše vstřebávání vitamínu K ovlivňujícího srážlivost krve.
Vitamín K (fylochinon) má dva zdroje. Jedním z nich je potrava (listová zelenina, zejména špenát a hlávkový salát, dále brokolice, květák a zelí, a také ovesné vločky a játra). V těle je potom druhý zdroj, bakterie E coli, která v dostatečném množství produkuje vitamín K v tenkém střevě. Vitamín K se účastní procesu srážení krve, respektive jeho přítomnost je nezbytná pro tvorbu některých srážecích krevních faktorů.
Díky němu je tělo tedy schopné zastavit krvácení: řídí vznik látek nutných pro správnou srážlivost krve. Výrazný nedostatek vitamínu K je v ČR vzácný, pokud ale nastane, projeví se poruchou srážlivosti krve, dochází například k častému krvácení z nosu a snadno se tvoří podlitiny, aniž by se člověk zranil. Ohroženi jsou lidé s onemocněním jater, alkoholici a ti, kteří dlouhodobě trpí průjmy, nebo živiny přijímají nitrožilně. Také ti, kteří dlouhodobě užívají vysoké dávky vitamínu E.
Slouží většinou jako kofaktory enzymů v organismu, umožňují a optimalizují některé biochemické reakce.
Mezi vitamíny skupiny B patří vitamín:
Jejich příjem je nutno zvýšit v těhotenství. U lidí závislých na alkoholu hrozí zvýšené riziko nedostatku těchto vitamínů.
Účastní se metabolismu sacharidů a aminokyselin. Jeho zdrojem jsou kvasnice (taktéž ostatních vitamínů B), pšeničné klíčky a otruby, celozrnná mouka, vepřové maso a mléko.
Nejlepším zdrojem je maso, včetně vnitřností, dále se vyskytuje v obilovinách, především jejich klíčcích, pivovarských kvasnicích a ořeších. Ovlivňuje činnost centrálního nervového systému. Mezi projevy nedostatku patří zvýšená únava, křeče svalstva, pocity mravenčení v končetinách, nechutenství, migréna a depresivní nálady. Avitaminóza tohoto vitamínu způsobuje nemoc beri-beri, která se vyskytuje především v zemích, kde hlavní složku potravy tvoří loupaná rýže, bílá mouka a rafinovaný cukr. V Česku je tato nemoc velmi vzácná.
Je součástí oxidačních enzymů v těle. Zdrojem jsou játra, kvasnice, maso a mléko.
Tento vitamín se nachází v mléce, masu, včetně vnitřností, luštěninách, kvasnicích a obilninách. Je důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkce srdce a dalších orgánů. Jeho nedostatek se projevuje popraskanými koutky úst, pálením jazyka, poruchami ústní sliznice, pálením očí a záněty spojivek. Pokud chybí ve stravě, může se to negativně projevit na psychice člověka. U dětí může jeho nedostatek způsobit zpomalení duševního vývoje. Je vhodné jej podávat při užívání hormonální antikoncepce.
Je obsažen v játrech, rybách, mléku, celozrnné mouce, bramborech, banánech a zelenině.
Člověk jej získává především z živočišných bílkovin, z masa a vajec, dále také z kvasnic, luštěnin, obilovin a sóji. Vitamín B6 je ve skutečnosti sloučenina tří podobných látek – pyridoxalu, pyridoxinu a pyridoxaminu. Je nezbytný pro zpracování bílkovin, svou roli hraje při krvetvorbě, ovlivňuje také nervovou soustavu a kvalitu kůže. Pokud chybí, hrozí chudokrevnost, nervové poruchy, deprese, křeče a mravenčení v končetinách. Na kůži se objevují šupiny a zpomaluje se psychomotorický vývoj u dětí. Zhoršuje se obnova sliznic. Je vhodné jej podávat při užívání hormonální antikoncepce. Jeho nadbytek negativně ovlivňuje nervový systém.
Podílí se na metabolismu některých aminokyselin. Jeho zdrojem jsou živočišné potraviny – játra, vnitřnosti, vejce, mléko, sýry. V rostlinách je ho běžně nedostatek.
Vyskytuje se tedy v mase, vnitřnostech, vejcích, mléku a mléčných výrobcích, ale také v kysaném zelí a některých mořských řasách. Podílí se na tvorbě červených krvinek a je nezbytný pro správné fungování nervového systému. Jeho nedostatek nastává při poruchách žaludku a střev, rovněž se s ním potýkají přísní vegetariáni a lidé s poruchami metabolismu. Pokud chybí, způsobuje chudokrevnost, onemocnění nervové soustavy a zhoršuje růst dětí. Přebytek v organismu nenastává, protože se neukládá do zásoby.
Niacin neboli vitamín PP je kyselina nikotinová. Je v lidské potravě zpravidla dostatečně zastoupen, je obsažen v kvasnicích, otrubách, játrech, rybách, vejcích, rýži a těstovinách.
Spolupodílí se na tvorbě energie v buňkách, ovlivňuje metabolizmus cukrů a tuků. Působí na kvalitu kůže a správné fungování nervové soustavy. Jeho nedostatek, kterým jsou ohroženi zejména alkoholici, se projevuje vyrážkami na kůži, poruchami trávení, depresemi a zvýšením hladiny cholesterolu. Avitaminóza niacinu se nazývá pelagra, která je charakterizována demencí, průjmem a zánětem kůže. V ČR je velmi vzácná.
Kyselina pantothenová je součástí koenzymu A. Působí proti stresu a zvyšuje obranyschopnost organismu. Také působí proti vzniku aterosklerózy, zabraňuje nadýmání a urychluje hojení.
Vitamín H (biotin) je obsažen v mnoha potravinách, ale je také syntetizován střevní flórou.
Nejbohatším zdrojem jsou žloutky, mléko, kvasnice, játra a ledviny. Řadí se do skupiny „vitagenů“, tedy látek, které jsou zdrojem energie a fungují jako stavební materiál buněk. Má pozitivní vliv na kvalitu vlasů a nehtů. Je účinnou prevencí proti plešatosti a depresím. Podporuje činnost pohlavních žláz. Jeho nedostatek se projevuje kožními problémy, častými záněty spojivek, svalovými bolestmi a únavou. Je vhodné jej užívat při dlouhodobé léčbě antibiotiky.
Nachází se v citrusových plodech, rybízu a paprice a dalším ovoci a zelenině. Ovlivňuje obranyschopnost organismu, má vliv na tvorbu pojiva, na hojení, ovlivňuje pozitivně mozkovou kůru.
Nejlepším zdrojem je ovoce a zelenina, včetně brambor. Je podstatný pro správnou funkci téměř všech buněk lidského těla, zvyšuje odolnost proti infekcím, působí jako antioxidant, tedy chrání buňky před volnými radikály. Usnadňuje vstřebávání železa a naopak váže těžké kovy jako olovo. Také urychluje hojení ran. V ČR se často vyskytuje jeho nedostatek, který se projevuje únavou, podrážděností a zvýšenou náchylností k infekcím. Výraznější nedostatek způsobuje krevní výrony a chudokrevnost. Kurděje jsou avitaminózou tohoto vitamínu a strašily především námořníky vypadáváním zubů, celkovou slabostí a sklonem k dalším nemocem. Při užívání hormonální antikoncepce, kouření, infekcích a stresu se jeho potřeba zvyšuje.
Všechny tyto vitamíny je možno kromě přirozených zdrojů získat také v syntetické podobě. V dnešní době se s případy hypovitaminózy už nesetkáme moc často, výjimkou jsou jen alkoholici. Spíše je dnes problém s hypervitaminózou u některých vitamínů. Proto je dobré držet se zásady „všeho s mírou“ i u věcí zdraví prospěšných.
Je to nejrozšířenější minerál v našem těle. Společně se sodíkem vytvářejí elektrochemický gradient na stěně buněk, který je nutný k životu buňky. Podílí se na vedení vzruchu, dráždivosti svalů, metabolismu cukrů, správné činnosti srdce. Draslík snižuje krevní tlak, odstraňuje únavu a snižuje riziko mrtvice. Doporučenou denní dávkou je 2000 mg. Nejvíce draslíku najdeme v ovoci a zelenině. Například ve 100 g obilných klíčků je až 800 mg draslíku. K nedostatku draslíku (hypokalémii) může dojít u alkoholiků, při silném zvracení, poruchách příjmu potravy (anorexie, bulimie). Hladinu draslíku v krvi snižuje také lékořice. Nedostatek draslíku se může projevit svalovou slabostí, otoky, zácpou a bolestmi břicha.
Tento minerál je v našem těle jedním z nejrozšířenějších. Společně s vápníkem se podílí na výstavbě a udržování zdravých a silných kostí a zubů. Asi 85 % fosforu je uloženo v kostech a zubech, zbylých 15 % se nachází v krvi a měkkých tkáních jako složka buněčných membrán, nukleových kyselin, adenosintrifosfátu. Je důležitý k udržení pravidelného tepu srdce a nutný k aktivaci mnoha enzymů. Doporučená denní dávka fosforu bývá okolo 700 mg. Největšími zdroji fosforu jsou mléčné výrobky, ryby a maso. V běžné stravě je dostatečné množství fosforu. Problémy s jeho nedostatkem mají alkoholici, diabetici a dlouhodobě hladovějící. Nízké hladiny fosforu se mohou projevovat ztrátou chuti, anémií a také zvýšenou náchylností k infekcím.
Je důležitým iontem v nervovém přenosu, svalovém stahu a normálním rytmu srdce. Podává se při eklampsii (která se projevuje v těhotenství zvýšeným krevním tlakem a otoky končetin), rovněž se používá na tlumení křečí. Často se během gravidity předepisuje preventivně. Doporučená denní dávka je 300–400 mg. Hořčík získáváme z minerálních vod (Magnesia), zeleniny, ovoce a celozrnného pečiva. Pokud člověk konzumuje dostatečně pestrou stravu, nemusí se obávat jeho nedostatku. Ten se projevuje především křečemi v končetinách, nervozitou, poruchami vidění a zvýšením krevního tlaku. Při nadbytku hořčíku dochází ke zmatenosti, srdeční arytmii a zhoršení ledvinných funkcí.
Chrom je stopový prvek působící jako odtučňovací prostředek, stavitel orgánů, lék při cukrovce a zbraň proti srdečním chorobám. Je nezbytný pro růst a zachování dobrého zdravotního stavu. Chrom je nepostradatelný pro štěpení bílkovin, tuků a sacharidů, pomáhá v těle udržovat normální hladinu krevního cukru (glukózy), může také snižovat hladinu celkového cholesterolu, (škodlivého) LDL cholesterolu a triglyceridů. Doporučená denní dávka je 25–35 mikrogramů. Poměrně velké množství chromu je obsaženo v mase, a to především hovězím, dále ve šťávě citrusových plodů, celozrnném pečivu, brokolici a fazolích. Snížené množství chrómu v těle může vést ke zhoršené toleranci glukózy.
Jód je nekovový stopový prvek důležitý pro syntézu hormonů štítné žlázy v těle, je jejich nezbytnou součástí a napomáhá tak správné funkci štítné žlázy. Jód se používá k odstranění projevů souvisejících s nedostatečnou tvorbou hormonů štítné žlázy. Denní doporučená dávka je 150 mikrogramů. Jód najdeme především v mořských rybách a plodech, a dále jej získáváme z kuchyňské soli, která je o něj obohacena. Dlouhodobý nedostatek jódu vede k mentální retardaci, snížené funkci štítné žlázy a různým dalším formám poruch růstu a vývoje. Nedostatek jódu je nejnebezpečnější v období vývoje mozku, proto se doporučuje podávání jódu těhotným ženám a dětem.
Měď je nezbytná v prevenci kardiovaskulárních chorob, k udržování zdravé kůže a vlasů, rovněž podporuje plodnost. Je obsažena nejméně v 15 různých bílkovinách lidského těla. Měď je potřebná též pro správnou funkci železa v těle, a tedy pro vznik červených krvinek. Doporučený denní příjem je 900 mg. Vysoký obsah mědi je v slunečnicových semínkách a oříšcích. Nedostatek mědi v organismu se projeví chudokrevností (ze špatné funkce železa, které pro svou funkci potřebuje měď), dále sníženým množstvím bílých krvinek (neutrofilů) a následným narušením imunity.
Selen patří mezi stopové prvky. Tvoří součást bílkovin-selenoproteinů. Působí příznivě na revmatickou artritidu, udržuje pružnost tkání, předchází vzniku lupů, zlepšuje činnost imunitního systému. Diskutuje se i o jeho příznivém působení u HIV pozitivních pacientů. Doporučená denní dávka je 55 mikrogramů. Nejbohatším zdrojem selenu jsou mořské ryby, maso, salámy, para ořechy a fazole. Nedostatkem selenu jsou ohroženi pacienti se závažnými poruchami trávicího traktu, a rovněž jeho hladinu v krvi mohou snižovat některé léky proti epilepsii. Klinické projevy nedostatku selenu nejsou časté. Při nadbytku selenu dochází k lámavosti nehtů, vlasy jsou křehké a více vypadávají.
Chemicky patří mezi alkalické kovy. Sodík zadržuje vodu v organismu a chrání tak tělo před velkými ztrátami vody. Je nutný pro vedení nervového vzruchu a k udržení svalové dráždivosti. V těle je v rovnovážném stavu s draslíkem. Sodík můžeme získat z kuchyňské soli. Doporučenou denní dávkou je 125 mg. Nedostatek sodíku obvykle nevzniká jeho nedostatečným příjmem, ale zvýšeným zadržováním vody nebo zvýšeným vylučováním tohoto minerálu. K velkému úbytku sodíku dochází při velké fyzické námaze. Jeho nedostatek se může projevit bolestmi hlavy, zvracením, svalovou slabostí, křečemi, zmateností. Naopak nadbytek nám může způsobit ledvinové kameny nebo zvýšenou lámavost kostí.
Vápník je stavebním kamenem kostí a zubů, zajišťuje správný rytmus srdce, fungování cév a svalů. Má význam v prevenci osteoporózy, řídnutí kostí, které vede k jejich zvýšené lámavosti a týká se zejména žen po menopauze. Doporučenou denní dávkou je 1000 mg. Vápník nejčastěji získáme z mléka a mléčných výrobků, nejvíce jej obsahují tvrdé sýry. Z některých zdrojů je ale hůře vstřebatelný (listová zelenina, špenát, rebarbora, chléb). Pro jeho správné ukládávání je nutný správný poměr mezi ním a fosforem, z tohoto důvodu nejsou pro děti vhodné tavené sýry a nápoje typu cola, které obsahují nadbytek fosforu. Nedostatek vápníku ve stravě spolu s nedostatkem pohybu může vést k osteoporóze, u dětí pak k nedostatečné tvorbě kostí a zubů a ke zlomeninám. Během těhotenství přechází velká část vápníku z matky na plod, proto je nutné jej doplňovat, jinak dochází k poškození chrupu matky.
Jen v loňském roce utratili lidé za doplňky stravy zhruba 5 miliard korun. Největší zájem přitom měli o probiotické přípravky a omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Z těchto statistik je vidět, že denně do lékárny proudí stovky lidí, aby si domů odnesli nějaký doplněk stravy, přípravek, který má dodat do těla vitaminy, minerální a další látky, které organismu mohou chybět.
I doplňky stravy mohou škodit, zejména lidem, kteří dlouhodobě užívají léky, jejichž účinky mohou být potravinovými doplňky ovlivněny. Jako například warfarin, lék proti srážlivosti krve, který slouží k ochraně před hlubokou žilní trombózou, plicní embolií, mrtvicí či srdečním infarktem.
Velká část doplňků stravy, a to i bylinných, jako je například zázvor či ženšen, jeho účinnost ovlivňuje. Mění způsob, jak lék na ředění krve působí. Buď účinkuje intenzivněji, pak se zvyšuje riziko krvácení, nebo se jeho účinnost sníží, pak se zvyšuje riziko vzniku krevní sraženiny. S lékařem by se vždy měli poradit také lidé, kteří užívají karbamazepin (antiepileptikum), antidepresiva, nebo třeba léky ovlivňující činnost srdce.
Velmi oblíbené jsou také přípravky z třezalky. Je třeba si však uvědomit, že dokáží ovlivnit metabolismus různých léků tak, že přestanou fungovat. A to například preparáty založené na účinku simvastatinu. To jsou léky, které bývají předepisovány při vysoké hladině cholesterolu. Při denní spotřebě jednoho litru třezalkového čaje nebo užívání extraktu z třezalky ve formě tablet se může účinnost tohoto léku snížit na méně než desetinu.
Pozor byste si měli dát i na další účinné látky, které konzumujete. Například zmíněný warfarin (lék na předpis), ginkgo biloba (bylinný doplněk), aspirin (volně dostupný lék) a vitamin E – způsobují zředění krve, a každý z těchto produktů může zvýšit možnost vnitřního krvácení.
Větší množství minerálních látek může být přímo jedovaté. Například více než 2,5 gramu vápníku denně může způsobit zavápnění organismu nebo ledvinové kameny.
Nakupujte tyto přípravky vyrobené u známých a kvalitních výrobců, kde je větší předpoklad dodržení jejich kvality. Kvalitní výrobce doplňků stravy by neměl nabízet zázračné léčivé účinky, které jsou již na první pohled nereálné a velice nadsazené. Upřednostňujte výrobky od zavedených výrobců s farmaceutickou výrobou – dodržují přísné kontrolní mechanismy a využívají spolehlivé postupy. Dobrý výrobce by měl mít přehledné webové stránky, které mu umožní přímý kontakt se zákazníky.
„Stejně jako je to i u jiných výrobků – vysoká cena, značka, blyštivá reklama – nemusí jít ruku v ruce s kvalitou. Selským rozumem je pochopitelné, že ne vše, co je ve slevě, nebo se prodává s vysokým počtem tablet zdarma, je dobré a našemu zdraví prospěšné. Doporučuji všem pacientům, aby si našli lékárnu, kde jim vždy ochotně poradí personál, který se kontinuálně vzdělává,“ radí liberecký lékárník PharmDr. Josef Vaníček.
Pokud si nejste jisti tím, co přesně vašemu tělu chybí, ale např. pozorujete, že vaše nehty nemají se zdravými nic společného, můžete si zajít na testy, které vám přítomnost daných látek v těle zjistí.
„Testujeme hladinu vitaminů, selenu, vápníku a dalších látek. Na základě těchto výsledků pak lze stanovit, zda má cenu zařadit nějaké doplňky stravy,“ radí biochemik Prof. MUDr. RNDr. Vilím Šimánek, DrSc., z olomoucké Univerzity Palackého.
Takové testy vám běžně udělá váš praktický lékař. Pojišťovna vám je proplatí v případě, že budete mít nějaké zdravotní potíže. Na základě vyšetření lékař zjistí, zda se vitaminy vstřebávají správně a jaké množství jich v krvi máte.
Pokud vás žádný zdravotní problém netrápí a chcete jen znát hladinu vitaminů či minerálních látek v krvi, budete si muset vyšetření zaplatit sami. Lékař vám buď odebere krev a zašle ji do laboratoře, nebo můžete laboratoř kontaktovat vy sami. Na webových stránkách si stačí najít zákaznickou linku a domluvit se na tom, jaké odběrné místo navštívíte.
Připravte se však na to, že můžete v laboratoři nechat i několik tisíc korun. Například zjištění hladiny vitamínu D vyjde až na 1400 korun. Za „vápník“ zaplatíte necelých 50 korun i s odběrem. Informace o vitaminu B 12 stojí kolem 250 korun.
Vitamínem C se otrávit nemůžete, překročíte-li však např. doporučenou denní dávku Déčka, hrozí poškození ledvin i zastavení růstu.
Pocity vyčerpání, fyzické a psychické únavy se na konci zimních měsíců u mnohých jedinců objevují. Důvodem může být nedostatek světla a tepla v zimních měsících i kratší doba, kterou věnujete sportu. Po zimě mohou tělu chybět také některé vitaminy, zejména C a D.
Jak poznáte, že vitaminy chybí?
Nedostatek vitaminu C se projevuje silnou únavou, podrážděností a sklonem k infekcím.
Zároveň může docházet ke krvácení dásní, či dokonce krevním výronům, chudokrevnosti a pociťování bolesti při krvácení do svalů, kloubů či podkoží. Úplný nedostatek vitaminu C se projeví kurdějemi, které mohou končit i smrtí. Takové stavy jsou však v našich podmínkách nepravděpodobné.
Výzkumy z poslední doby ukázaly, jak podstatný je pro tělo vitamin D. Pokud jste si mysleli, že „déčko“ je potřebné pouze pro to, aby regulovalo množství vápníku v těle, pak jste na omylu. Bez něj budete mít problémy se zuby, hrozí vám osteoporóza, nedostatečně fungující imunita, cukrovka i rakovina.
Ve stáří pokožka vitamin D hůře vytváří. Přísun tohoto vitamínu by měli bedlivěji sledovat lidé, kteří patří do rizikových skupin. Tedy zejména senioři. Ti totiž tráví na slunci minimum času, přitom k jeho tvorbě právě pobyt na slunci pomáhá. Pokožka navíc přestává vytvářet vitamin D tak efektivně jako dříve. S přibývajícími léty také organismus hůře využije vitamin D nalézající se ve stravě či v doplňcích. Mezi rizikové osoby patří také lidé s poruchou funkce ledvin, alkoholici či epileptici.
Zdravým lidem přitom pro vhodné množství vitaminu D obvykle stačí strávit dvakrát týdně na slunci zhruba patnáct minut, z toho by měli získat až 80 procent denní dávky. V zimním období je třeba dostat vitamin do těla stravou, například rybami.
S vitaminy byste to neměli příliš přehánět. Nebezpečné jsou zejména vyšší dávky vitaminu D. Pro dospělé se doporučuje dávka ve výši 5 mikrogramů denně, 4x vyšší je již považována za toxickou. V takovém případě hrozí poškození ledvin, zastavení růstu, pocit na zvracení i časté močení. Vitamin C není pro člověka nebezpečný, jeho vyšší dávky se rozpustí v moči a odejdou z těla, aniž by výrazně poškodily organismus. Ale pozor. Vitamin snižuje účinnost některých léků, třeba warfarinu.
Pozor na cukr. Pro doplnění vitaminů lidé často sahají pro šumivé či běžné tablety. Doplňky však často obsahují kvůli chuti také přidaný cukr, který může škodit organismu a zubům.
Dnes však již seženete vitaminové kapky, které obsahují namísto tradičního cukru xylitol. Tedy přírodní sladidlo, které brání vzniku zubních kazů.
Vitaminy a minerální látky do těla dostáváme zejména pomocí stravy. Mnohdy však některé základní látky chybějí. Podívejte se, kde je například najdete.
B a C…
… vitaminy rozpustné ve vodě, tedy takové, kterými se nelze otrávit, přebytek se vyloučí močí…
Vitamin B1 (thiamin) – celozrnné pečivo, čočka, hrách, vejce, kvasnice, mléko, maso.
Vitamin B2 (riboflavin) – kvasnice, mléko, zelenina, vnitřnosti, sója, houby.
Vitamin B3 (niacin) – celozrnné pečivo, zelenina, játra, kuřecí maso, tuňák, losos, čočka, arašídy.
Vitamin C (kyselina askorbová) – ovoce, zelenina.
A, D, E, K…
… vitaminy rozpustné v tucích. S jejich užíváním musíme být opatrní, můžeme se jimi předávkovat…
Vitamin A (retinol) – játra, mléko, rybí olej, vejce.
Vitamin D (cholekalciferol, ergokal) – rybí tuk, žloutek, játra.
Vitamin E (tokoferol) – obilné klíčky, olej ze semínek slunečnice, kukuřice, sója, chřest, řepa, celer, zelí.
Vitamin K – kapusta, zeli, květák, fazole, špenát.
Draslík obsahuje většina potravin, méně je v mase a rybách, o to více v bramborách, obilovinách, luštěninách a zelenině.
Fosfor– maso (vnitřnosti), drůbež, ryby, mléčné výrobky, vejce, celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina.
Hořčík– maso, ryby, obiloviny (pšeničné klíčky, ovesné vločky, celozrnné pečivo), dále v zelenině, luštěninách. Obsahují ho též různá semínka, ořechy, mandle, jablka, banány, kakao a mák.
Zdroj:
web vitalion.cz, MF Dnes/Zdraví, březen 2012
Právě jste se s někým rozešli anebo jste už tradičně každý rok na den všech zamilovaných sami? Jak to přežít se dozvíte v našem článku.
víceZtráta svalové hmoty s přibýváním let je reálná věc, které se odborně říká sarkopenie. Na překvapení mnohých nepostihuje jen starých lidí, ale začíná…
víceDělají si z vás každý den srandu. Shlížejí na vás z vysokých budov a vy se proti nim cítíte malí. Skrze reklamy vám říkají, že nejste dost sexy anebo…
víceDělají si z vás každý den srandu. Shlížejí na vás z vysokých budov a vy se proti nim cítíte malí. Skrze reklamy vám říkají, že nejste dost sexy anebo…
vícePřehnali jste to v posilovně a teď máte problém i vyjít schody? Vyzkoušejte některý z našich tipů, který vám pomůže ulevit od svalové bolesti.
vícePodzimní smutek ještě není deprese, ale existují rizikové faktory, které mohou v mozku "přehodit výhybku" a už se vezete. Počet lidí, kteří v ČR…
víceS časem dovolených a prázdnin přišlo na řadu i slunění na plážích a koupalištích. Častěji než v jiných fázích roku se tedy můžeme setkat s…
víceAlzheimerova choroba postihuje stále častěji i mladší Čechy. Nejvíce jí podle údajů Alzheimercentra trpí lidé ve věku 80 až 89 let, roste však i…
víceAnabolické steroidy jsou uměle vytvořeným derivátem podobné mužskému pohlavnímu hormónu testosteronu. Podporují nadměrnou tvorbu bílkovin v těle.…
víceBoty s nízkou podrážkou neboli bosoboty, případně barefoot, si získávají stále větší oblibu. Jak je to možné, cožpak jejich majitele nebolí po delší…
víceHorko k zalknutím již pár hodin po východu slunce. Horko i ve chvíli, kdy se slunce začne sklánět k západu. Horko po celý boží den. Čas, který…
víceRozhodli jste se začít s během? Nebo ho už úspěšně praktikujete? Možná jste se přihlásili na lokální 5 kilometrový běh a rádi byste ho odběhli hravě,…
víceOdhalit cukrovku až sedm let před vznikem komplikací je možné díky speciálnímu očnímu biomikroskopu, kterým se mohou dát zájemci vyšetřit na osvětové…
víceBolest třísel je příznak nejčastěji způsobený špatným stylem chůze, při kterém dochází k nerovnoměrnému zatěžování svalů a jejich následnému…
víceDnešní příspěvek bych věnoval jabloním. Doufám, že i vy shledáte, jak úžasný je to strom. Jabloně a především divoké jabloně (které najdete na…
víceVědci pomocí špičkových přístrojů zjistili, že drobné částečky z pigmentů používaných pro tetování mohou pronikat do vnitřních orgánů těla. Jejich…
víceProč bychom v bazénu měli nosit brýle? Do bazénu jedině s plaveckými brýlemi.
vícePodle tradiční čínské medicíny je nadváha způsobena nedostatečným prouděním životní energie v našem těle. Unavený a oslabený organismus nemá sílu…
víceSpecifické počasí a řádné ochlazení v zimních měsících s sebou přináší mnoho útrap a pastí pro naše oči. Co jim v zimě nejvíce škodí a jak je nejlépe…
víceMnoho nemocí, zvláště chronických, je podloženo překyselením tkáně. Je to způsobeno hlavně špatným stravovacím návykem, nedostatečným pitným režimem,…
víceAno, příliš selfie znamená velké problémy... Selfie je silně postupující trend
víceJistě jste nejednou naplnili PET láhev a před tím jste ji neumyli. Vždyť byla přeci jen od vody, tak co by s ní mohlo být? Než to znovu uděláte,…
víceAni člověk, který se snaží jíst zdravě a sportuje, se nedokáže ubránit postupnému zpomalování metabolismu. Rychlost spalování přijaté energie se…
víceCo je největším přáním mužů, kteří cvičí? Mít vypracované ruce, prsa a kostičky na břiše. Ať je to dobrý přístup nebo ne, zaměříme se dnes právě na…
víceCyklisté si od nynějška již nebudou vybírat sedlo jen podle jeho hmotnosti, tvaru a síly polstrování.
vícePamatujete si ještě na své začátky na kole? I díky úspěchům našich profesionálních sportovců se cyklistika těší stále většímu rozmachu a stává se…
víceKaždý rok si novoroční předsevzetí dává přibližně 60% populace. Pocit, že potřebujete v životě změnu, ať už zákazu (přestat kouřit), či slibu (začnu…
vícePatříte mezi milovníky zimních sportů? Nemůžete se dočkat, až zamrznou rybníky, nasněží a vy oprášíte brusle, lyže a další potřebné náčiní? Pak se…
víceNevěnujete zprávám v televizi tolik pozornosti jako dříve? Jsou spíš pro vás kulisou a druhý den nedokážete zopakovat víc než tři náměty, které jste…
víceCo s tím dělat a jak si pomoci? Právě extrasystoly se ze všech arytmií (čili poruch srdečního rytmu) vyskytují v populaci nejčastěji.
vícePřístroj s neuvěřitelnými účinky vyvinuli ve spolupráci s NASA němečtí vědci. Laxman stimulací mozku světlem a zvukem zlepšuje snad všechno, na co…
víceBěháte poctivě a pravidelně, ve správné tepovce, snažíte se zdravě jíst, přesto nehubnete? Dost možná za to může stres, a kortizol.
víceJedním z vhodných cvičení pro terapii a rehabilitaci je cvičení na míči.
víceZa horkých letních dnů mnohokrát slyšíme kolik lidí podlehlo následkům veder a hlavně stále stejné fráze o dodržování pitného režimu. Věřte, nejsou…
víceMáte pocit, že máte v těle zbytečně zadržovanou vodu? Tvoří se vám otoky, více se potíte, zhoršuje se celulitida a cítíte se nafouknutí? I to mohou…
vícePočítač se stal fenoménem doby. Je nemyslitelné nemít počítač na pracovištích, mají jej v každé domácnosti a to dokonce několik při početnější rodině…
víceKdy začít učit dítě lyžovat? Zkusit to sám jako rodič nebo ho dát do lyžařské školky? Čím ho na lyže vybavit a hlavně jak ho motivovat?
víceDen sv. Valentýna je samozřejmě svátkem lásky, ale pro muže to může být docela stresující událost. Přináší mnoho očekávání, spoustu nepsaných…
víceJak často chodíte na procházku, nebo jak často prostě jen vstanete ze židle a projdete se po kanceláři? Všimli jste si někdy, co jste zrovna dělali,…
vícePocení nohou a problémy s tím spojené představují poněkud delikátní, ale dosti nepříjemný problém. Samo o sobě pocení (hyperhidróza) reguluje…
víceTaky už vám paměť neslouží tak dobře jako před lety? Stává se, že marně hledáte slova, a rozčiluje vás, že si nemůžete vzpomenout na to, co jste…
vícePodobně jako u auta musíme nejdřív zvážit, k čemu přesně je chceme používat. Na co je chceme a jakou funkci by měly plnit.
víceKřečové žíly jsou nepříjemným zdravotním problémem, který postihuje nejen ženy, ale i muže. Jejich vznik se nedá do jisté míry ovlivnit, je to totiž…
víceBolesti šlach patří mezi onemocnění pohybového aparátu. Jedná se bohužel často o chronické onemocnění, které dokáže pacienta hodně potrápit.
víceŘada lidí zkouší hubnout a nemusí se jim to dlouhou dobu dařit. Mnoho z nich vsází kvůli nedostatku času na krátkodobé diety, při nichž se podle…
víceJaro konečně klepe na dveře a nese nám slunce, teplejší dny a probouzející se přírodu. Mnohé z nás však čekají i nemilé překvapení v podobě problémů…
vícePosilování je skvělý způsob, jak si vybudovat svaly, ale zároveň i vytvarovat postavu a zpevnit kosti. A to v jakémkoliv věku. Mnoho lidí odradí…
víceZačít musíme vyházením veškerého harampádí ze svého života: fyzického, energetického i mentálního…
víceJak být atraktivním gentlemanem i po dvaceti letech soužití? Jednoduchá rada neexistuje. Shrnuli jsme pro vás čtyři nejčastější přešlapy, kterých se…
víceVy jste voda. Vaše tělo je zhruba z 60 procent tvořeno nejdůležitější živinou ze všech – a je to dobře. Nicméně všeho moc škodí. Nadbytek vody v…
vícePodle mého názoru by více než polovina nemocných lidí nejraději chtěla přírodní způsob léčení.
víceAno, i kočkou, tedy pomocí její společnosti, se dá léčit. Felinoterapie je v České republice takřka neznámým pojmem, vytlačovaným do pozadí známější…
víceMuzikoterapie je psychoterapeutická metoda, jejímž cílem je ovlivnit lidské vědomí.
víceSpánek. Pro tělo životně důležitý proces, který pomáhá lidskému tělu zotavit se po náročném dni. Kolik času bychom si na něj ale měli vyhradit?
víceAčkoliv se zdá být jasné, že celodenní túra vedoucí lesem nebo po hřebeni hor vám může vyčistit mysl, tělo a duši, i věda nyní začíná objevovat, že…
víceLetní měsíce jsou nejnáročnějším obdobím v roce pro naše uši. Hrozí jim spálení či infekce, dokonce i trvalé poškození sluchu.
víceSlunných dnů si užíváme v létě i u nás, ale většinu dne se skrýváte v práci, pod slunečníkem na zahrádce nebo ve stínu lesa. Pokud vás ale s koncem…
víceMožná i vy patříte mezi ty, kterým bouřky nedělají dobře. Jste unavení, je vám mdlo a máte potíže s dýcháním. Obzvláště kardiaci, astmatici a…
víceListopad je měsícem plic. Opadané listí, ranní mlhy a časté nevlídné počasí nám připomíná brzký příchod zimy. Listopad však pro většinu z nás znamená…
víceNechce se vám chodit do fitka, protože je příliš daleko nebo se stydíte cvičit před ostatními. Potřebujete se dostat do formy? Tak si zacvičte doma.…
víceJe vám nad 35 let? Pak zvyšte pozornost! Jste mladšího věku? I vás toto zranění bohužel může potkat, i když u vás ještě nenastupují určité…
vícePodle lékařů neustálé sezení a konzumace všeho možného našemu tělu nesvědčí. Chybí nám činnosti, při kterých se zadýcháme, rozehřejeme a zrychlí se…
víceBěh je určitě nejlepším způsobem, jak ubrat pár kil. Mám pro vás pár jednoduchých tipů, které Vám pomohou snadněji začít.
víceLéčivé prameny každoročně lákají tisíce turistů, kteří věří v jejich tajemnou moc.
víceŘíkáte si, že byste měli začít cvičit? Máte kolem sebe lidi, kteří začali běhat, chodí plavat nebo do posilovny? Vás ale podobné sporty moc nelákají?…
víceTak schválně – kolik máme mezi vámi běžeckých nadšenců? Nebo snad teprve začínáte? Ať tak či onak, nadchází sezóna, kdy stále hodně lidí uklízí…
víceZajímavá volnočasová aktivita, obohacený přirozený pohyb, sport pro všechny věkové a výkonnostní kategorie, zpestření tréninku, rehabilitace po úrazu…
víceV parcích lze stále častěji potkat svižně kráčející lidi se sportovními holemi. I když tzv. nordic walking spatřil světlo světa teprve před pár lety,…
víceKdo potřebuje studnici mládí, když má kávu a alkohol? Všichni chceme prožít šťastný život a žít tak dlouho, jak se jen dá.
víceChodidla jsou výjimečná část našeho těla a mnohdy si to ani neuvědomujeme. Dokud nás nesou a nebolí, nemáme otlaky ani puchýře, zdánlivě není důvod,…
víceNa ochrannou helmu si již zvykla většina lyžařů a snowboardistů. Kolik z nich si chrání i páteř pomocí tzv. páteřáků, se můžeme jen dohadovat.
víceDobré boty jsou základem běžeckého vybavení, ale vyřešení zdravotních obtíží s nohama je často nad jejich síly. Kvalitní běžecká bota sice dokáže…
víceNa běhání přece nic není, je to snadné, myslí si mnoho začínajících běžců. Ale opak může být mnohdy pravdou. Na první pohled se to zdá skutečně…
víceOstruha na patě je nepříjemný a bolestivý problém způsobený dlouhodobým přetížením nohy. Jedná se o kostní výrůstek na patě, který při došlápnutí…
víceV případě otoků nohou jde o poměrně běžnou civilizační chorobu, při které žíly dolních končetin nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět…
víceLéto má většina z nás spojené s představou pohody, slunce a dovolených. Léto je ale také období, kdy rapidně přibývá úrazů. Jak u dospělých, tak u…
víceV zimě startuje období plesů a večírků. Hodit se do gala může být pro někoho příjemná změna, obzvláště ženy ale často ve vysokých podpatcích spíše…
víceNordic walking, turistika, cyklistika nebo cvičení v městských senior parcích – oblíbené sportovní kratochvíle mají společného jmenovatele – přízeň…
víceVědci objevili, že nemalé množství žen má v krvi genové sekvence chromozomu Y. Což je zajímavé, protože jak asi víte, chromozomy Y jsou mužské…
víceZimní sport, který prožívá obrození. Navíc se stejně jako jízda na kole nezapomíná. Při bruslení na ledě můžete hubnout, zpevnit si svaly či zlepšit…
víceDo příchodu Nového roku zůstává už ani ne měsíc. Je tedy nejvyšší čas dělat bilanci a zbavit se všeho, co nám v životě překáží. Nemáme na mysli věci,…
víceGelovou manikúru si oblíbilo mnoho žen. Její nespornou výhodou je, že pěkné lesklé nehty vydrží i několik týdnů. Dermatologové ale varují i před…
víceZima je tady a s ní nástrahy počasí v podobě namrzlých chodníků a silnic. Každoročně lékaři v tomto období ošetří až desítky zlomenin denně.…
víceS nadcházející zimou je spojena řada typických úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Nejhorší z nich vyžadují až…
víceOceán. Moře. Jezero. Zurčící potůček....
víceSamozřejmě míst, kde se můžete nakazit, je daleko více. Mnohdy stačí málo - pár kožních šupinek, které „utrousí“ infikovaná osoba, a vy je „jen“…
víceO tom, že jsou v dnešní době Vánoce svátky klidu a míru, vážně pochybuje snad každý, na jejíž bedrech leží starost o domácnost a rodinné příslušníky.…
víceNa fit postavě do plavek je však třeba začít pracovat už teď. Přání zhubnout do léta bývá jedním z nejčastějších novoročních předsevzetí, vydrží však…
víceNejlepší odměnou zahrádkáře nejsou jen krásné květiny, výborná zelenina či chutné ovoce. Práce, která vede ke kýženým výsledkům, je zároveň…
víceNaše zdraví je výrazně ovlivněno tím, jak účinně dokáže tělo odstraňovat toxiny. K tomuto účelu slouží mnohé orgány, systémy a žlázy, pro které je…
víceVětšina lidí se po brzkém probuzení cítí rozlámaně a trvá přibližně hodinu, než se s pomocí kávy či jiného životabudiče dostanou do nějaké…
víceVýchovný poradce a vynálezce metody myšlenkových map Tony Buzan upozorňuje na to, že děti jsou odmalička vychovávány k tomu, aby myslely lineárně, ne…
víceSukně vždy bývala nezaměnitelnou součástí oděvu žen. Teprve poslední desetiletí změnily mnoha tisíciletou tradici. Sukně z nás žen dělají ženy.…
víceHlavní funkcí pánevního dna je podpora orgánů, které se nacházejí v pánvi. Jedná se o dělohu u žen, u žen i u mužů pak o močovou trubici, močový…
víceKlam: „Musím o všechno přehnaně pečovat a starat se, jen tak budu milována“ (aneb O zklamání a nenaplnění)…
víceBlíží se jarní prázdniny, kdy je ideální čas vyrazit na pár dní na hory. Chystáte se také s dětmi vyrazit na lyže? Poradíme vám, jak si užít společně…
vícePetardy představují velmi efektní pyrotechnický výrobek, který se těší velké přízni a oblibě. S oslavami konce roku je neodmyslitelně spjatý…
víceI lidé ve vyšším věku mohou zůstat silní a v dobré kondici – zásadní je konzumovat dostatečné množství bílkovin.
víceZa dveřmi je podzim. Nezapomeňte si nasbírat kaštany. Nejenže vám dodají sílu a energii, ale ještě vás i ochrání před špatnou náladou a nachlazením.
víceLéto a horké dny lákají ke koupání. Pokud však dáváte před koupališti přednost raději přehradám nebo rybníkům, měli byste vědět, kdy takové koupání…
víceZánět sedacího nervu je vskutku závažný zdravotní problém postihující dolní část zad, který je zapříčiněn přimáčknutým nebo přitlačeným nervem. Jde…
víceSyndrom SMSkového krku (anglicky text neck) je pojem užívaný k popisu bolesti krku a možného poškození v důsledku déletrvajícího neustálého sklánění…
víceJeho význam spočívá v tom, že společně s draslíkem se podílí na kontrole rovnovážného hospodaření s vodou v organismu, vedení nervových vzruchů,…
víceSluníčko, teplé až horké letní dny, relax, dovolené, teplé a voňavé večery, posezení s přáteli, pohyb venku, vrchol léta, tím vším by se dal popsat…
víceCo se ve skutečnosti děje v našem těle, pokud začneme užívat hormony štítné žlázy? Pokusíme se vám na tuto otázku odpovědět.
vícePoruchy funkce štítné žlázy, a to zejména její autoimunitní zánět nabývá v populaci nebývalý nárůst. Jak štítná žláza funguje a jak jí můžeme pomoci…
vícePálení, zčervenání a pocit zrnka písku v oku - to jsou příznaky suchých očí, onemocnění odborně zvaného keratoconjunktivitis sicca. Práce u obrazovky…
víceSvaly tzv. pánevního dna začnou ochabovat při prvním těhotenství a pokud nejsou procvičovány, mohou ve stáří způsobit řadu zbytečných obtíží. I…
víceChodidla jsou velmi důležitou částí našeho těla, i když o tom často ani nevíme. V průběhu jakékoli fyzické aktivity jsou nejtvrději pracující částí…
víceTanec je nejpřirozenějším pohybem člověka. Klasické taneční styly však bývají dost sešněrované a navíc místo přirozeného projevu je zapotřebí se…
víceV rytmech country, jazzu i afrických tanců se půl roku pravidelně vlnili zdraví lidé nad 60 let a lidé s mírnou kognitivní poruchou. Vědci z výzkumné…
víceDáváme dětem příliš prostoru, příliš široké hranice, naopak málo řádu a pevnosti. Všeho příliš je špatně. Shovívavá výchova končí špatně. Děti,…
víceLékaři doporučují program TM – Transcendentální meditace - jako účinnou metodu na rozpouštění stresů v organismu.
víceMáte zahradu, ale vaše děti na ní nechtějí být, protože se nudí? A tak pořád lítáte od jednoho hřiště k druhému, aby se děti vyblbly, zatímco vy…
víceUdělalo se mi špatně ze sluníčka, to mám asi úpal. On je to ale úžeh. Spousta lidí považuje tato dvě slova za synonyma. Není to tak, i když jde v…
víceTrápí vás nemoci dýchacího ústrojí? Několikrát v roce bojujete s chřipkou, angínou, máte chronickou rýmu, lupenku, astma, problémy se záněty průdušek…
víceValentýn je svátek všech zamilovaných, nicméně to ještě neznamená, že si ho nemohou užít i lidé bez partnera, a to rovnou netradičním způsobem –…
víceV tropických teplotách může srdce zradit každého. Stačí vysoký cholesterol nebo dosud neodhalený problém.
víceVýsledky studie zaměřené na použití Wim Hofovy metody naznačují, že člověk se dokáže naučit vědomě ovládat svůj imunitní systém.
víceJiž po dvaceti minutách může mráz způsobit podchlazení nebo omrzliny. Ohroženy jsou zejména malé děti, senioři a chronicky nemocní. Opatrní by měli…
víceV posledních letech dochází k neúměrnému přemnožení sinic (cyanobakterií), které jsou nebezpečné nejen pro vodní rostliny a živočichy, ale také pro…
víceZatímco je nám dermatology a kosmetickými firmami vštěpováno, že bez krému s vysokým ochranným faktorem bychom se neměli objevit na ulici, může nám…
vícePříběh: K pacientovi je volána rychlá záchranná služba pro podezření na infarkt. Nemůže dýchat, bolí jej za hrudí, je vyděšený. V nemocnici však…
víceBěhem jednoho dne svůj život nezměníme, můžeme však změnit myšlenky, které pak navždy promění náš život.
víceI vy patříte mezi ty, kteří denně stráví několik hodin sezením? Zvyknete často cestovat nebo máte kancelářské zaměstnání? Na pohybové aktivity vám…
víceZáří je možná nejtěžší měsíc roku. Skončila doba dovolených, ochlazuje se, děti jdou do školy, ráno je třeba vstávat a udělat hodně práce – tato…
víceKyčle jsou největším kloubem v našem těle. Jakmile začnou bolet, je dobré to nepodceňovat a začít to řešit. Podívejte se na naše cviky a dobroty,…
víceS blížícím se obdobím letních dovolených se znovu objevuje téma zdravého opalování. To je opředeno celou řadou tipů, kterými se lidé často mylně řídí…
vícePatříte k lyžařům, kterým jsou běžné sjezdovky těsné a černá obtížnost vám připadá vhodná leda tak pro děti? Pak je načase vyzkoušet extrémnější…
víceJe naivní myslet si, že tukovou nemoc jater mají jen starší či obézní lidé. Steatózou trpí podle statistik každý třetí člověk. Mnozí o tom ani nevědí…
vícePod pojmem podzimní deprese se u většiny procent z nás jedná spíše o špatnou náladu než o depresi samotnou. Pravý pojem deprese patří stavu…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz