REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Co vám spolehlivě nakopne a co naopak zpomalí metabolismgus

3/10

Ani člověk, který se snaží jíst zdravě a sportuje, se nedokáže ubránit postupnému zpomalování metabolismu. Rychlost spalování přijaté energie se bohužel snižuje s věkem. Nemusí stačit ani to, že jíte střídmě, protože tělo si časem na odlehčený dietní jídelníček zvykne a přizpůsobí mu rychlost spalování. Jak z toho ven?

Potřebujete zrychlit metabolismus?

Pak je tu dobrá zpráva: jde to v každém věku a bez ohledu na vaši aktuální fyzickou kondici. A už vůbec to neznamená, že budete muset začít hladovět nebo se trápit extrémními sportovními výkony. To by naopak byla špatná cesta, protože přehnaně přísný jídelníček vede k tomu, že tělo najede na úsporný režim, vyjde s málem a vše navíc, tedy třeba běžnou porci jídla, ukládá do tukových zásob.

Pomoc! Mám pomalé spalování po rodičích

Ta horší zpráva zní, že zatímco ve dvaceti k hubnutí stačí málo, ve čtyřiceti už se budete muset, pokud půjde třeba o množství a výběr jídla, ovládat mnohem víc. Naštěstí existují triky, na které můžete vsadit.

Relativně nejhůř jsou na tom lidé, kteří pomalé spalování zdědili. Ono totiž, na rozdíl od obezity, bohužel dědičné je. Těm spíš než úprava stravy pomůže pohyb. Ideální je cvičení zaměřené na spalování tuků třikrát až čtyřikrát týdně, které doplníte posilovacím cvičením. Na spalování tuků dobře zabírá chůze ostrým tempem, vytrvalostní běh, ale třeba i plavání, musíte však vydržet nejméně půl hodiny a plavat rychle. Správnou rychlost poznáte podle toho, že byste při plavání byli schopní občas pronést větu, ale nikoli už třeba zpívat.

Tyto pohybové aktivity pomohou nejen lidem, kteří pomalé spalování mají v rodině. Existuje jeden speciální trik, který vám může pomoci nakopnout spotřebu energie zvláště efektivně: když jdete, běžíte nebo plavete, zvyšte svoje obvyklé tempo jednou za 10 minut po dobu 30 sekund na maximum. Vhodně zvolený pohyb mimo jiné napomůže budování svalové hmoty, která i v klidu spálí víc energie než tukové zásoby. Vyšší podíl svalové hmoty totiž zvyšuje výkonnost bazálního metabolismu – to je energie, kterou tělo potřebuje ke svému fungování.

Pomohou vám omega - 3 mastné kyseliny

Nezáleží jen na tom, jak moc nebo málo jíte, ale také na složení jídelníčku. Proto do toho svého zařaďte mořské ryby, třeba sledě, tuňáka nebo lososa, které jsou skvělým zdrojem omega - 3 mastných kyselin. Ty jednak napomáhají tělu hospodařit s tuky, protože mají vliv na ukládání cholesterolu, ale navíc podle některých výzkumů snižují rezistenci vůči hormonu leptinu, což přímo zrychluje spalování přijaté energie. Pokud vám ryby z nějakého důvodu nedělají dobře, můžete jíst omega - 3 mastné kyseliny, coby potravinové doplňky, doporučuje se 1 000 až 2 000 miligramů za den. Jiným zdrojem jsou třeba lněný olej, vlašské ořechy nebo vejce obohacené omega - 3 kyselinami.

Naopak se zcela vyhněte jídlům s tuky, v jejichž názvu najdete předponu trans, nebo ztužené tuky. Takové nejenže škodí cévám, ale navíc spalování zpomalují.

Zelený čaj coby spalovač tuků

Mnoho z těch, kteří dokázali zhubnout, přísahá na zelený čaj. Jejich zkušenosti potvrzují i některé výzkumy. Zdá se, že látka katechin, kterou zelený čaj obsahuje, skutečně pomáhá tělu spalovat tuky. Musíte však vypít nejméně půllitru denně. Sázkou na jistotu je také rozdělení jídla na několik denních dávek. Nemusí jich být pět až šest, ale měly by být minimálně tři, přičemž byste měli vždy začít vydatnou snídaní.

Pokud jde o celkové množství energie, které za den přijmete, nevěřte tomu, že čím méně, tím lépe. To vede spíše k dalšímu zpomalování metabolismu. Berte to tak, že vám nejde v prvé řadě o hubnutí, ale o to, aby vaše tělo dokázalo efektivněji spálit energii z jídla.

V takovém případě se držte toho, že denně přijmete nejméně tolik energie, kolik odpovídá vašemu bazálnímu metabolismu. Ten si můžete nechat přesně změřit u odborníků, případně vyjít z různých tabulek a přepočtů, ale musíte je brát pouze orientačně. Pro představu, sedmdesát pět kilo vážící čtyřicetiletá žena s mizivou pohybovou aktivitou a výškou kolem 1,65 metru má bazální neboli klidový metabolismus zhruba 5 500 kilojoulů. Žena o deset let mladší, která má přiměřenou fyzickou aktivitu minimálně 3x týdně a váží o pár kilo méně, si může dovolit asi 7 000 kilojoulů denně. To je dáno nejen věkem, ale i větším množstvím svalů a častější aktivitou.

Při takovém příjmu budete udržovat svůj metabolismus v chodu. Pro hubnutí je vždy důležité, abyste více energie vydali, než přijali. Nikoliv však snížením energetického příjmu pod hodnoty bazálního metabolismu, ale navýšením fyzické aktivity.

Pokud chcete vědět, jak s hubnutím začít či jak vyhodnotit svůj bazální metabolismus, můžete se obrátit na odborníky. Počítání vydaných či přijatých kilojoulů však nemusí stačit. Vhodné je podstoupit i laboratorní rozbor krve a odborné posouzení fyzických i psychických dispozic, jaké nabízejí například nutriční specialisté. 

 

Autor: Anna Tobiášová 

Zdroj: http://www.svet-zdravi.cz/clanky/co-vam-spolehlive-nakopne-a-co-naopak-zpomali-metabolismus


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru