Muzikoterapie je psychoterapeutická metoda, jejímž cílem je ovlivnit lidské vědomí.
„Jednoduše řečeno hudba léčí,“ říká na základě svých zkušeností americký senátor Harry Reid, který v letošním roce podstoupil operaci pro rakovinu slinivky břišní. Léčba pomocí hudby – muzikoterapie – představuje jednu z doplňkových léčebných metod u pacientů podstupujících chemoterapii. V čem spočívá a jak může pomoci?
Alternativní metody léčby rakoviny nemusí jít vždy proti léčbě pomocí chemoterapie, ale mohou ji i vhodně podpořit a pomoci v boji s jejími nežádoucích účinky, a to přesto, že existují účinné léky na jejich zmírnění. Jedním z příkladů této doplňkové metody léčby je i muzikoterapie.
Muzikoterapie je psychoterapeutická metoda, jejímž cílem je ovlivnit lidské vědomí a prožívání. Působí prostřednictvím změn elektromagnetického vlnění v mozku, které může být navozeno poslechem či produkcí vhodné hudby. Vedením muzikoterapie se zabývají vyškolení psychoterapeuti. Podle způsobu zapojení klienta se muzikoterapie dělí na aktivní a pasivní. V aktivním přístupu se klient sám podílí na tvorbě zvuku, nejčastěji hrou na hudební nástroj. Pasivní muzikoterapie spočívá v poslechu hudby zvolené podle potřeb jedince a v následném sdělování dojmů z poslechu. A co vlastně muzikoterapie dokáže?
Ve Spojených státech amerických je muzikoterapie uznávaná dokonce jako samostatná zdravotnická profese. U nás vznikla v roce 2012 Muzikoterapeutická asociace ČR, která sdružuje kolem dvou stovek profesionálů, již ji praktikují. Dosud však není samostatně legislativně ukotvena a je provozována pouze jako doplněk jiných profesí. Nicméně webové stránky této organizace vám pomohou najít muzikoterapeuta nejbližšího vašemu bydlišti i vám jako typu pacienta.
Pokud vás tato léčebná metoda oslovila, neváhejte a vyzkoušejte ji, i kdyby bylo jediným výsledkem jejího působení, že na chvíli přestanete myslet na problémy spojené s léčbou, stojí to za to.
Autor: Hana Tichá
Zdroj: https://www.ulekare.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz