REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Jak rozpumpovat vlastní mozek

28/3

Jak často chodíte na procházku, nebo jak často prostě jen vstanete ze židle a projdete se po kanceláři? Všimli jste si někdy, co jste zrovna dělali, když vás přepadla inspirace nebo vás napadlo řešení nějakého problému? Ukazuje se, že chodit pěšky je prospěšné nejenom pro zdraví a udržení dobré fyzické formy, ale také kvůli činnosti mozku.

Mě osobně navštěvují ty nejzajímavější nápady při procházkách. Možná, že právě proto se tak ráda toulám po městě, procházím se v lese nebo kdekoli jinde. Taky jak jenom můžu, vstávám ze židle a nejdu-li se zrovna projít, dělám některé práce vestoje nebo v chůzi. Když je venku hezky, ráda vystoupím o několik stanic dřív. Věnuju klidně i několik hodin volného večera na pořádnou procházku. Nedávno jsem narazila na informaci, která možná mou zálibu v procházkách vysvětluje.

Potřebujete nápad? Choďte!

Vědci ze Stanfordské university prokázali, že pěší procházky podporují lidskou kreativitu. Zkoumali úroveň tvůrčího myšlení u dvou skupin lidí. Jedna z nich chodila, druhá seděla. Vyšlo najevo, že během chůze se lidská kreativita zvedá v průměru o 60 procent.

Steve Jobs byl svými schůzkami při procházkách pověstný a také Mark Zuckerberg je zvyklý své schůzky konat vestoje. Stanfordský výzkum osvětluje tento fenomén z vědeckého hlediska.

Výzkumu prováděného Marily Oppezzo a Danielem Schwartzem se zúčastnilo 176 dospělých osob. Jaké přinesl výsledky? Lidské tvůrčí myšlení při pěší procházce vzrůstá a udržuje se na zvýšené úrovni ještě nějakou dobu po skončení procházky. Výzkum rovněž potvrdil, že prospěšnost procházek venku je stejná jako prospěšnost procházek pod střechou. Lidé kráčející po ulici nebo na běžeckém pásu dávali dvakrát víc tvůrčích odpovědí než lidé sedící ve stejném prostředí.

Mnozí lidé prohlašují, že nejlíp jim to myslí za chůze

Teď je tedy možné podniknout první kroky k vysvětlení příčiny tohoto jevu. Opezzo a Schwartz vyjádřili tuto jistotu při publikaci výsledků svého výzkumu v Journal of Experimental Psychology: Learning, Memory and Cognition.

Samozřejmě, že ne všechny myšlenkové procesy jsou si rovny. Procházky se nehodí pro hledání řešení úkolů vyžadujících soustředění pozornosti. Při získávání nového pohledu nebo neotřelých nápadů prokazují však pěší vycházky neocenitelnou službu.

Nikdo netvrdí, že chůze nás promění v Michelangela, může však pomoci v počátcích tvorby.

Doufám, že vás nové informace inspirují k procházkám. No a já si zatím tenhle bod přidám k seznamu efektivních způsobů boje proti stagnaci. Hodlám i nadále přemýšlet za chůze. Stačí k tomu jen správná organizace času.

Několik příkladů, jak se dá začít:

1. Chodit na procházku o polední přestávce.

2. Zavést si s kolegy stand-up schůzky.

3. Nahradit jednu-dvě stanice jízdy MHD chůzí.

4. Každou hodinu vstát zpoza pracovního stolu a projít se po kanceláři.

Vaše vůle je to hlavní. Výsledky na sebe nedají čekat.

 

Zdroj: https://www.prokondici.cz/jak-rozpumpovat-vlastni-mozek-aneb-proc-je-tak-dulezite-chodit-pesky


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru