Pálení, zčervenání a pocit zrnka písku v oku - to jsou příznaky suchých očí, onemocnění odborně zvaného keratoconjunktivitis sicca. Práce u obrazovky počítače, suchý, na kyslík chudý vzduch, klimatizační zařízení, znečištění životního prostředí či nedostatek vitamínů a tekutin mohou být příčinou tohoto stavu.
Vrchní vrstva očí je za normálních okolností stále pokryta slzným filmem, který se skládá z tuku, vody a hlenu, bílkovin, solí, enzymů, hormonů a protilátek. Tento slzný film zásobuje rohovku kyslíkem a důležitými živinami. Zároveň chrání oko před infekcí a záněty. Díky slzám je z oka vyplavován i prach a cizí tělesa.
Nadměrná námaha očí při práci u počítače a nedostatek kyslíku ve vzduchu nevětrané kanceláře oči vysušují. Koncentrovaný pohled na monitor snižuje počet mrknutí očí. To vede k tomu, že slzný film se nedostatečně rozdělí na povrchu oka. Elektrosmog a prach, který elektrostaticky nabytý monitor přitahuje, mohou dále zhoršovat stav očí. Hovoří se o tzv. "Office Eye Syndrom."
Znečištění životního prostředí - výfukové plyny, smog, prach, zvýšené hodnoty ozónu
Nedostatečná vlhkost vzduchu v místnostech
Průvan
Určité léky - např. prostředky na spaní či uklidnění
Určitá onemocnění - cukrovka, některá revmatická onemocnění ( Sjorgenův syndrom, polyartritida)
Dráždivé látky z kosmetiky (parfémy) a tuk, který se dostane z krému do očí
Nedostatek vitamínu A
Formaldehyd, dráždivý plyn, který se může uvolňovat z lepidel, barev, tapet, laků nebo textilií
Dráždivý vliv cigaretového kouře
Suchostí očí trpí častěji staří lidé, u kterých se snižuje tvorba slz a ženy, které užívají hormonální antikoncepci. Též lidé nosící kontaktní čočky a lidé často užívající oční kapky s konzervačními látkami mají zvýšený výskyt suchosti očí.
Větrání místností několikrát za den
Dbát na dostatečnou vlhkost vzduchu
Nezůstávat v průvanu
Nekouřit v obytných prostorech
Přijímat dostatečné množství tekutin
V létě se chránit pře UV zářením slunečními brýlemi
Omezit nadměrnou námahu očí zařazováním krátkých pauz při práci u počítače či při řízení auta
Jíst stravu s dostatečným množstvím betakakarotenu (provitamínu A - rajčata,karotka, špenát, brokolice, zelí, cukrový meloun, avokádo, papaja, meruňky
Popř. užívat betacaroten v kapsličkách společně se zinkem (dýňová a slunečnicová semínka)
V případě stálých potíží je nutno navštívit očního lékaře. Mohlo by totiž dojít k trvalým změnám oka.
Autor: mk
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz