REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Víš, v čem se koupeš?

5/8

V posledních letech dochází k neúměrnému přemnožení sinic (cyanobakterií), které jsou nebezpečné nejen pro vodní rostliny a živočichy, ale také pro zdraví obyvatel při rekreaci i vodárenském využití nádrží.

 

Co jsou to sinice?

Sinice (starší název pro cyanobakterie) jsou mikroskopické organismy. Jsou schopny přežívat v nejrůznějších podmínkách. Nalezneme je v Antarktidě i v horkých vřídlech, v lišejnících v čistém horském prostředí, v odpadních a zamořených odpadních a radioaktivních vodách.

Je velmi důležité rozeznat řasy a sinice.

Jde o zcela odlišné organismy. Stavbou buňky se sinice řadí mezi bakterie, zatímco řasy jsou rostliny. Řasy mohou být při koupání nepříjemné, mohou působit alergie, ale sinice jsou toxické a zdraví nebezpečné.

Jak rozeznáme planktonní řasy od sinic vodního květu?

Je-li tam, kde se chcete koupat, voda nazelenalá, udělejte jednoduchý test: naplňte průhlednou láhev (např. od balených vod) po hrdlo a odebraný vzorek nechte v klidu 20 minut. V této době je vhodné zjistit, zda na hladině vody na protilehlém břehu není zelený povlak vodního květu. Je běžné, že vodní květ je větrem přemístěn i několikrát během dne, ale toxiny, které byly uvolněny do vody při rozkladu cyanobakterií jsou v celé nádrži.

Jestliže se v lahvi po dvaceti minutách vytvoří u hladiny zelený proužek nebo povlak, vyhlížející jako zelená krupice nebo sekané jehličí, přičemž voda zůstává čirá, jsou ve vodě sinice a voda může být toxická. Když je voda zelená, jsou ve vodě řasy.

Řasy neprodukují toxiny, ale mohou působit alergie. Je-li intenzita zeleného zákalu a zabarvení tak hustá, že přes průhlednou láhev o objemu 1,5 litru je patrné zelené zabarvení vody, (vhodné je pro kontrast přiložit např. bílý papír) nedoporučujeme koupání v takové vodě.

Nemáte-li průhlednou láhev, vejděte do vody po kolena tak opatrně, aby nebyly zvířeny usazeniny na dně. Neuvidíte-li si pro zelené zbarvení na palce u nohou nebo plavou-li ve vodě kousky „sekaného jehličí a zelené krupice” nedoporučujeme koupání!

Jaké toxiny cyanobakterie (sinice) produkují?

hepatotoxiny (vliv na funkce jater)

 • Toxiny sinic jsou jedovatější než toxiny rostlin, živočichů a hub. Jsou méně jedovaté, než bakteriální toxiny (například botulotoxiny).
 • Toxiny sinic nelze z vody odstranit převařením, protože jsou velmi stabilní a vydrží bez poškození i 48 hodin varu.
 • Toxiny sinic mohou vyvolat mnoho komplikovaných onemocnění, zejména při dlouhodobém požívání pitné vody z nesledovaných zdrojů se sinicemi, nebo při delším koupání v nádrži se sinicemi.
 • neurotoxiny (vliv na nervový systém)
 • imunotoxiny a imunomodulanty (snižují imunitu, nebo naopak spouštějí alergie, ekzémy, otoky, alergické rýmy a slzení, astmatické záchvaty atd.)
 • mutageny a genotoxiny (s vysokou potencí stimulovat 2. a 3. fázi karcinogeneze)
 • embryotoxiny (jejichž vliv byl prokázán nejen na plodnost, životaschopnost zárodků ryb, ale i na lidský plod. Na epidemiologické úrovni byly prokázány vlivy na potratovost, vývoj plodu, mentální a tělesné defekty atd.)
 • cytotoxiny (znemožní správnou funkci jednotlivých buněk)
 • lipopolysacharidy (působící průjmy a zvracení, bolesti břicha apod.)
 • dermatotoxiny (kontaktní dermatitidy, vyrážky, puchýřky, záněty spojivek a další problémy stimulované imunomodulanty, viz výše)
 • alergeny

Kdo může být ohrožen toxiny cyanobakterií (sinic)?

Především neinformovaní lidé, děti, chovatelé psů a hospodářských zvířat a rybáři. Za rizikové lze považovat plavání, potápění, vodní lyžování a surfing ve vodě s cyanobakteriemi. Některé toxiny mohou po požití vyvolat hynutí psů, vodního ptactva a hospodářských zvířat. Toxiny se kumulují také v rybách, které žijí mezi vodními květy (hlavně v kůži a vnitřnostech, méně v mase). Nejdůležitější pro občany a odpovědné organizace je informovanost a prevence problémů spojených s masovým rozvojem sinic vodního květu.

Náhodný a krátkodobý kontakt vyvolá spíše alergické reakce.

V závislosti na délce kontaktu vyvolají sinice u citlivých osob záněty a alergické reakce očí a spojivek, vyskytuje se zrudlá podrážděná pokožka. Reakce se také liší dle způsobu požití, záleží také na množství. Podle množství a druhu požitých sinic se dostaví různé projevy od střevních a žaludečních obtíží přes bolesti hlavy, malátnost, oslabení imunity. Při dlouhodobém vlivu toxinů sinic (například z pitné vody) se dostaví poruchy funkce jater včetně možného vzniku rakoviny.

Riziko se zvyšuje u malých dětí, které jsou citlivější a mají nižší tělesnou hmotnost.

 

Zdroj: http://www.zdravi4u.cz/alternativni-medicina/navrat-k-prirode/3737-vis-v-cem-se-koupes

 


Další články

Brambory!

18/2

Britští vědci označili produkt nejbohatší na vitamíny. A je to úžasné! Staly se jím brambory, které mnozí současné odborníci posuzovali za jednu…

více

Chřipku je třeba léčit jinak než virózu! Víte jak?

15/2

Bolest svalů, bolest hlavy, vysoká teplota? Nebo naopak rýma, kašel, na teploměru 37,5 °C? V prvním případě máte spíše opravdovou chřipku, v druhém…

více

Jak potěšit na Valentýna? Vyznáním lásky i dárkem

13/2

Vyznejte svou lásku a zkuste najít originální dárek. I obyčejná čokoláda dokáže zázraky.

více

Tichý zabiják miluje sůl

11/2

„Zapomněla jsi ji osolit?“ ohrnuje nad babiččinou polívkou nos notně zakulacený Pepíček. Otočí oči v sloup a už se mu před nimi vznáší pěkně…

více

Bolesti kolem pupku

10/2

Bolesti kolem pupku jsou časté obtíže, způsobené celou řadou nemocí. Bolesti kolem pupku mohou být způsobeny žaludečním vředem či zánětem žaludku,…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru