REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Pojďme si zabruslit

16/1

Zimní sport, který prožívá obrození. Navíc se stejně jako jízda na kole nezapomíná. Při bruslení na ledě můžete hubnout, zpevnit si svaly či zlepšit náladu.

 

Zábavu a radost z pohybu si při něm užijí nejen začátečníci, ale i ti, kteří to zkoušejí třeba po dvaceti letech. A nemusíte ani čekat, až zamrzne nedaleký rybník. Vyrazte na některý zimní stadion nebo třeba na náměstí ve větším městě. Právě tam se stále častěji budují přenosné umělé plochy, kde lze bruslit nezávisle na rozmarech paní Zimy, a protože jsou většinou osvětlené, tak i dlouho do noci.

Co je dobré vědět o bruslení

Bruslení na ledě je skvělý zimní sport nejenom pro rozdováděné ratolesti a budoucí krasobruslaře či rychlobruslaře. Na kluzištích potkáte spoustu různě zdatných bruslařů ve věkovém rozmezí od tří až do sedmdesáti let, kteří se baví, povídají si, bruslí, případně učí bruslení své ratolesti. Ve většině případů nepotřebujete dokonce ani vlastní brusle, na veřejných kluzištích a zimních stadionech fungují zpravidla dobře vybavené půjčovny. Potřebujete jenom chuť se pobavit a zasportovat si.

Bojíte se, že jste to už zapomněli?

Odborníci tvrdí, že tato dovednost se podobně jako jízda na kole nezapomíná. Je totiž pevně zapsaná v mozku a stačí si ji připomenout. Pokud s bruslením začínáte, pomůže, když si s sebou vezměte někoho zkušenějšího. O pomoc můžete požádat i instruktora, který většinou patří k personálu kluziště stejně jako zdravotník. A snad vám bude k užitku také některá z našich rad pro začátečníky.

První kroky na bruslích

Především se nenechte se ovládnout strachem, když se postavíte na brusle. Jděte rovnou na led a nějakou dobu zkoušejte úplný základ, kterým je udržování rovnováhy. Natrénujete jej lehce, když budete chvíli „chodit“ po ledu drobnými krůčky. Pokud se necítíte bezpečně, můžete se zpočátku přidržovat mantinelů. Pokud už dokážete chodit bez přidržování, zkuste se odpíchnout jednou nohou a kousek ujet. A jak poznáte, že jste připravení? Když po odpíchnutí dokážete s jednou nohou mírně zvednutou několik centimetrů nad ledem ujet pár metrů. O zvládnutí rovnováhy také svědčí bezproblémový pomalý dřep a vztyk.

Bezpečné pády

Bezpečně padat – to je první, co se učí budoucí hokejisté nebo krasobruslaři. Proč je tato dovednost potřebná? Dokonce i v případě, že bruslení bravurně zvládáte, se může stát, že na ploše dojte k menší nebo vetší kolizi. Bezpečný pád na bruslích má svá pravidla. Pokud vám hrozí, rychle pokrčte kolena, snažte se obrátit na bok a pak se posadit. Tento „grif“ by měl v nejvyšší možné míře zbrzdit rychlost a sílu pádu. Pokud do vás někdo strčil zezadu a vy letíte kupředu tváří dolů, je nejlepší vystrčit rychle paže dopředu. Tím opět ztlumíte pád a zároveň si ochráníte obličej.

Ochranné pomůcky?

Zatímco pro malé děti je nejlepší ochrannou pomůckou přilba, dospělejším postačí silnější čepice. Pokud patříte mezi opatrnější, klidně sobě nebo dětem pořiďte i ochranu na kolena a lokty. Můžete použít i ty, které máte na kolo nebo kolečkové brusle. Neměly by být ale z plastické hmoty, protože umělá hmota na ledě klouže a prodlužuje pád. Jednou z nejdůležitějších ochranných pomůcek jsou ale teplé a pevné rukavice. Pomohou vám tlumit případné pády, ale co je důležitější – ochrání ruce před ostrými kousky ledu. Pády ztlumí a tepelný komfort vám dopřeje i několik vrstev oblečení.

Příprava na brusle

Pokud si chcete jít s přáteli či rodinou jednou za sezonu zabruslit, nepotřebujte prakticky žádnou fyzickou přípravu. Pokud se ale rozhodnete bruslit častěji nebo si hodláte s přáteli občas zahrát třeba hokej, doporučuje se jistá příprava. Mimo sezonu je to například jízda na kolečkových bruslích. Také se doporučují cviky na posílení dolních končetin – perfektní je na to rotoped nebo obyčejné dřepy. Předtím, než vstoupíte na led, také stojí za to si zahřát a protáhnout svaly pomocí krátkého cvičení. Začněte od hlavy, krku a ramen a pokračujte přes bedra až k nohám.

 

Ivana DULKOVÁ

Zdroj: http://www.mesicnikzdravi.cz/recepty/pojdme.htm  http://www.kamoska.cz


Další články

Plesová sezona: S puchýři pomůže měsíčková mast, s otoky…

17/12

V zimě startuje období plesů a večírků. Hodit se do gala může být pro někoho příjemná změna, obzvláště ženy ale často ve vysokých podpatcích spíše…

více

Třetině čechům je v práci zima

14/12

Mrazivé počasí je nepříjemné především pro lidi, kteří pracují venku, chladno je ale často i lidem v nedostatečně vytápěných kancelářích. Na zimu na…

více

Farmaceut: Doplňky stravy jsou vhodné jen pro zdravé,…

12/12

Z médií se na nás valí reklamy o prospěšnosti doplňků stravy na erekci, křečové žíly i hubnutí. Ale jak to ve skutečnosti je? „Pokud se jedná o…

více

Přírodní cesta ke kvalitnímu sexu

11/12

Pravidelný a kvalitní sex je nejen základem fungujícího vztahu, ale také pomáhá uvolnit stres a napětí, zlepšuje fyzickou kondici a celkově působí…

více

Klinický obraz nemoci dnešní doby

9/12

Podle mého názoru by více než polovina nemocných lidí nejraději chtěla přírodní způsob léčení.

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru