REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Pět největších letních rizik pro vaše dítě

1/7

Léto má většina z nás spojené s představou pohody, slunce a dovolených. Léto je ale také období, kdy rapidně přibývá úrazů. Jak u dospělých, tak u dětí. Od banálních rozbitých kolen přes úžeh a spálení, zlomeniny, až po smrtelná nebezpečí, jako je například utonutí. Jak se jim vyvarovat?

Ročně prázdniny podle statistik nepřežije přibližně třicet dětí, tedy jedna školní třída. „V létě mají děti více volnosti, často se pohybují v méně známém nebo neznámém prostředí a pozornost rodičů je přitom menší,“ vysvětluje důvody zvýšeného rizika úrazů během léta Jiří Kostner, zakladatel obecně prospěšné společnosti, Dětství bez úrazů. Jaká jsou tedy nejnebezpečnější rizika léta a jak se jim bránit?

Riziko 1 – nové prostředí

„Když rodiče odjíždí s dětmi na dovolenou, mají často pocit, že nebezpečí na ně číhají pouze venku. To však není pravda. Doma máte vše zabezpečené, ale na novém místě to tak nebývá,“ říká německý lékař Jörg Schriever. „Prvním nebezpečím je pro děti už samotné cizí prostředí – například hotelový pokoj, ve kterém jste ubytovaní,“ dodává lékař. Radí po příjezdu zkontrolovat zaslepení všech elektrických zástrček, vyzkoušet stabilitu nábytku a televize pro případ, že by na ně děti chtěly začít šplhat.

Také je důležité přesvědčit se, zda nemohou někde zakopnout a rozbít si hlavu o roh nábytku. Nezapomeňte z dosahu dětí odstranit rychlovarnou konvici, kávovar, toustovač a případně i čisticí prostředky a další chemikálie.

Na co nezapomenout:

  • Vezměte s sebou záslepky elektrických zástrček a na novém místě hned zaslepte ty, které jsou v dosahu dětí.
  • Překontrolujte stabilitu nábytku.
  • Odstraňte překážky, o které může dítě zakopnout.

Riziko 2 – voda

Noční můrou každého rodiče je, že se mu dítě utopí. Voda děti přitahuje, když jste u vody, vaše pozornost musí být stále stoprocentní. Pokud dítě spadne do vody, instinktivně se nadechne, aby zavolalo o pomoc, tím vdechne vodu, během dvou minut ztrácí vědomí, během čtyř až pěti minut pak dochází k nevratnému poškození mozku. Doba, za kterou začnou rodiče dítě postrádat, je přitom průměrně pět minut.

Statistiky ukazují, že první den po příjezdu a také odpolední hodiny jsou nejrizikovější dobou pro tonutí vašich potomků. U vody však nehrozí pouze utonutí. Tragické bývají také skoky do neznámé vody. Pokud vaše děti milují tuto zábavu, ubezpečte se, že je voda dostatečně hluboká a nejsou v ní žádné ostré kameny nebo jiné předměty.

V tuzemských rybnících jsou děti, ale nejen ony, ohroženy také sinicemi. Děti se při koupání nalokají vody. Jestliže ale obsahuje sinice, jsou v ní i toxiny, které sinice produkují. A toxiny jsou velmi nebezpečné. Můžou vašemu dítěti způsobit nepříjemné alergické reakce, jako například různé vyrážky či ekzémy, rýma, bolesti břicha i zvracení.

Na co nezapomenout:

  • Mladší děti, které ještě neumí plavat, u vody nespouštějte z očí.
  • Starší děti upozorněte, že smí skákat do vody jen v místech, která k tomu účelu prozkoumáte a povolíte.
  • Dbejte na to, aby děti nešly do vody uřícené.

Riziko 3 – sport

Odborníci se shodují, že sport je důležitý pro zdraví a správný vývoj dětí a dospívajících. A obzvláště ty druhy sportu, které se provozují venku na čerstvém vzduchu. Ale pozor, dětem musíte vysvětlit základní pravidla jejich bezpečnosti. „Pokud dítě při sportu spadne jen z malé výšky, většinou se jen odře nebo dojde třeba ke zlomenině. Horší je, pokud spadne z větší výšky, nejčastěji to bývá při jízdě na kole bez přilby. V takových případech se často jedná o život ohrožující situace,“ říká Jiří Kostner z Dětství bez úrazů.

Na co nezapomenout:

  • Při jízdě na kole chraňte své děti i sebe především helmou. Ta sice nezabrání odřeninám a zlomeninám, ale její použití by mohlo podle odborníků zabránit až 85 % těžkých úrazů hlavy. A pády na hlavu a poranění mozku bývají při cyklistice největším nebezpečím. Už při dvacetikilometrové rychlosti se při nárazu na hlavu můžete zabít.
  • Na kolečkových bruslích používejte chrániče loktů, kolen a zápěstí. Vyhnete se tak větším či menším odřeninám. Ale i na bruslích se dnes používá helma, pro děti by měla být samozřejmostí.

Riziko 4 – slunce a horko

I samotné sluníčko může našim ratolestem způsobit pěkné problémy. Děti mají citlivější pokožku než my dospělí. A spáleniny kůže v dětství jsou rizikovým faktorem pro vznik rakoviny kůže v dospělosti. Proto bychom neměli zapomínat na jejich ochranu před slunečním zářením. Ohrožená je však nejen pokožka. Zvláště malé děti nemají ještě dobře vyvinutou termoregulaci. Hrozí jim tedy přehřátí, takzvaný úpal. A na sluníčku navíc úžeh. Hlavními příznaky je bolest hlavy, nevolnost, zvracení, zrychlený tep, horečka.Nezapomínejte také na sluneční brýle, s jejich výběrem vám může pomoci tento článek na Vitalia.cz.

Na co nezapomenout:

  • Děti do jednoho roku nevystavujte přímému slunci vůbec.
  • Starší děti nepouštějte na slunce mezi 11. a 15. hodinou.
  • Děti chraňte lehkým, nejlépe bavlněným oblečením, kloboučkem s kšiltem a ochranným závojem, který chrání i krk a uši. Nezakrytá místa natřete opalovacím přípravkem. Vhodné jsou i dětské sluneční brýle s UV filtrem.
  • Ve velkém horku děti průběžně ochlazujte a namáčejte jim vlásky.
  • Při koupání a hrátkách u vody chraňte děti voděodolným opalovacím prostředkem s vysokým faktorem. Krém nanášejte opakovaně po každém koupání.
  • Dbejte na dodržování pitného režimu, doplňovat tekutiny můžete i konzumací ovoce a zeleniny.
  • Večer ošetřete dětskou pokožku vhodným hydratačním prostředkem.

Riziko 5 – paraziti / klíšťata

Dalším letním strašákem jsou pro rodiče klíšťata. Ta přenášejí lymskou boreliózu, klíšťovou encefalitidu a další nemoci. Klíšťatům se daří především ve vysoké trávě, žijí nejen na loukách, ale také na krajích lesů. Dříve se udávalo, že žijí pouze do nadmořské výšky 800 metrů, ale podle letošních zpráv už klíšťata osídlila i Krkonoše, takže si před nimi nemůžete být v České republice jisti nikde. Jak se správně odstraňuje klíště, se můžete dočíst v tomto článku na Vitalia.cz.

Na co nezapomenout:

  • Než se vydáte na procházku do lesů a luk, natřete děti důkladně repelentem odpuzujícím hmyz a klíšťata.
  • Po procházce je důkladně prohlédněte a klíště co nejdříve odstraňte, riziko přenosu nemocí se totiž zvyšuje s dobou přisátí klíštěte.

Tipy na závěr

Zopakujte si základní pravidla pro poskytnutí první pomoci. Pokud jedete na dovolenou do zahraničí, nezapomeňte na dobré zdravotní pojištění. Trávíte-li léto s dětmi doma, ujistěte se, že je vaše zahrada bezpečná. V dosahu dětí by neměly být žádné přípravky na hubení hmyzu či postřiky a hnojiva na rostliny. Zabezpečený by měl být také přívod elektřiny a sekačka na trávu. A jen pro jistotu ještě zkontrolujte, že se vám někde na zahradě nebo u domu neusadily vosy nebo sršni. „I když je léto dobou dovolených a odpočinku, u dětí by měl být stále nějaký dospělý a v tomto období být zvýšeně opatrný a mít děti stále pod kontrolou,“ upozorňuje Jiří Kostner.

Co doplnit do domácí lékárničky

  • Na odřeniny a drobné ranky
  • dostatek náplastí, různé tvary a velikosti, hypoalergenní i voděodolné, děti mají rády ty s obrázky. Výborná je také náplast na vlhké hojení ran, v krabičce u ní najdete i malé nůžky
  • desinfekční prostředek – například Betadine (údajně neštípe), Jodisol, Septonex
  • obvazový materiál – elastické obinadlo, sterilní gázy
  • Na ošetření spálenin
  • Bepanthen, Panthenol
  • Na štípnutí hmyzem
  • Fenistil gel
  • Oční kapky
  • Ophtalmo-Septonex, Borová voda
  • Ostatní
  • Teploměr
  • Pinzeta na vyjmutí klíštěte

 

Autor článku: Petra Hušková

Zdroj: http://www.vitalia.cz/clanky/pet-nejvetsich-letnich-rizik-pro-vase-dite


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru