REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Nožky v pohodě i v zimě

2/1

Chodidla jsou výjimečná část našeho těla a mnohdy si to ani neuvědomujeme. Dokud nás nesou a nebolí, nemáme otlaky ani puchýře, zdánlivě není důvod, proč se jimi zabývat. V zimě se nám snadno může stát, že úplně zapomeneme, v jakém jsou stavu. A na jaře můžeme být nemile překvapeny...

 

Mech, nebo plovoucí podlaha?

Nohy to s námi nemají zrovna jednoduché. Dříve lidé chodili po měkké zemi, po trávě, poli, prašných cestách. To pomáhalo přirozeně formovat jejich nohy a posilovat potřebné svaly. Dnes chodíme především po tvrdých podlahách, betonových chodnících nebo asfalových cestách. Tyto moderní tvrdé a ploché povrchy tlačí na naši nohu a zplošťují ji. Navíc boty jsou vyráběné na průměrný tvar nohy, který nemusí vyhovovat našim individuálním potřebám. Nohy pak nejsou schopné splnit svou funkci a náležitě rozložit váhu našeho těla. Otřesy při dopadu se přenášejí směrem vzhůru, a tak trpí klouby celého těla.

Naše nohy každodenně sužují další faktory: pocení a vlhké teplo, uzavřená a neprodyšná obuv zejména v zimě, namáhavé pochůzky nebo sedavé zaměstnání. Výsledkem jsou plísně, křečové žíly, zanícená kůže, ztuhlost a nepříjemný odér. Zkrátka vyzout si boty na návštěvě může být pěkný trapas.

Aby nebolely

Na tom, jak moc se nám usazuje zrohovatělá kůže, se mimo jiné podílí postavení chodidla. Na chodidlech mají být dvě vysoce klenuté klenby, příčná a podélná. Jenže u stále většího počtu lidí by je tam lupou hledal, klenby jsou buď zborcené, nebo úplně ploché. To způsobuje nejen bolesti zad, ale také usazování staré kůže na místech, kde je svedena největší váha. Pokud tímto problémem trpíte, obraťte se na ta ortopedická pracoviště, která vám přímo na míru vytvarují speciální termoplastické vložky. Tyto vložky jsou určeny nejen pro ty, kteří chtějí napravovat problémy, ale slouží i jako opora pro zdravé nohy, které jsou namáhané moderním způsobem života, a pro sportovce. Vložky se tvarují postupně, aby si nohy pozvolna zvykaly na nové postavení. Tento proces nezřídka provázejí bolesti kloubů, ale stojí za to vydržet. U plochých nohou se svaly podél plosky postupně posílí, což sice novou klenbu nepostaví, ale výrazně se sníží bolestivost a přenos tlaku na palcový kloub.

Nožky jako víla

Na našich chodidlech se přirozeně vyskytují miliony bakterií, které své útočiště nacházejí ve zbytcích potu a odumřelé kůži. Vedlejším produktem jejich činnost je nepříjemný zápach. Pokud nosíte neprodyšnou obuv, což je v zimě obvyklé, vytváříte tím ideální potravu pro tyto potvůrky. Dalším důvodem zápachu je obvykle špatně léčená mykóza. Tyto problémy trápí především diabetiky a lidi se zhoršeným krevním oběhem, srdečními chorobami a starší lidi obecně.

Jak odstranit zrohovatělou kůži?

Nejdříve si připravte vodní lázeň a přidejte do ní speciální přípravek pro péči o nohy. Výhodné je použít prostředky, které obsahují vhodné antiseptické éterické oleje (levanduli, sibiřskou jedli, tea tree), výtažky z mořských řas, meduňky, hamamelisu a heřmánku. Poté použijte nástroje na odstranění přebytečné kůže a nohy ošetřete krémem. Pravidelná péče o nohy nás zbaví nejen kožních závad, pachu a bolesti nohou, ale zpravidla odstraní i pro ženy tolik typický pocit studených nohou. Je třeba si vybírat přípravky, které zároveň posilují a stimulují krevní oběh. Podpoří tak dostatečné prokrvení až do koncových částí těla.

Vyzkoušejte také domácí rady proti nadměrnému pocení nohou

Koupel z černého čaje: 2 sáčky černého čaje vyluhujeme 15 minut v půl litru vody a poté zředíme 2 litry vody. Do připravené lázně ponoříme chodila na 30 minut. Proceduru lze opakovat denně do vymizení potíží. Taninové kyseliny silného černého čaje ničí bakterie a uzavírají póry.

Octová lázeň: Do teplé vody přidáme šálek octa a několik kapek tymiánového oleje, který obsahuje antiseptickou sloučeninu ničící bakterie i zápach. Koupel provádíme jednou týdně po dobu 15 až 20 minut. Pozor – nevhodné pro osoby s porušenou kůží nebo poraněním na chodidlech!

Voňavá levandulová masáž: Před samotnou masáží si udělejte test snášenlivosti, malé místo předloktí potřete levandulovou esencí a vyčkejte pět minut. Pokud se neobjeví vyrážka, můžete bez obav začít. Do trochy slunečnicového oleje nakapejte tři kapky levandulového esenciálního oleje a intuitivně si promasírujte celá chodidla. Natáhněte si ponožky a ulehněte ke spánku. Další den nabídněte tuto masáž svému partnerovi – uvidíte, že bude mile překvapen.

Na zápach se stříbrem?

Pokud jste rozhodnutá bojovat s bakteriemi a nepříjemným zápachem sofistikovaněji, vyhledejte objevy moderní vědy.

Máme pro vás tři tipy

Nanoponožky se stříbrem: Stříbro má nejen estetickou funkci, jeho antimikrobiálních vlastností využívá mnoho vědních oborů. Nanoponožky jsou vyrobeny z bavlny s příměsí umělé pryže, která je upravena nanotechnologií. Dobře sají pot a přitom ničí bakterie a slouží jako prevence vůči ostatním kožním neduhům. Podle výrobců také urychují hojení ran a předcházení omrzlinám. (Ionty stříbra se však podle některých informací praním uvolňují a mohou nepříznivě ovlivnit životní prostředí).

Vložky do bot s aktivním uhlíkem: Tyto stélky jsou vyrobeny ze šlehaného latexu s přídavkem aktivního uhlíku. Zastřihují se podle velikosti boty. Velmi dobře mají pohlcovat pach a pot. Jsou měkké a tím i příjemné na došlap.

Síťované sáčky do bot, plněné zeolitem: Jiný druh vložek do bot obsahuje zeolit, což je přírodní materiál sopečného původu, který absorbuje a zadržuje pach a vlhkost. Sáčky se mohou používat opakovaně. Mezi použitím se nechávají 6 hodin vyvětrat a případně vyschnout na slunci.

 

Autor: Michaela Plachká

Zdroj: http://www.zijemenaplno.cz/Clanky/a1154-Nozky-v-pohode-i-v-zime.aspx


Další články

Plesová sezona: S puchýři pomůže měsíčková mast, s otoky…

17/12

V zimě startuje období plesů a večírků. Hodit se do gala může být pro někoho příjemná změna, obzvláště ženy ale často ve vysokých podpatcích spíše…

více

Třetině čechům je v práci zima

14/12

Mrazivé počasí je nepříjemné především pro lidi, kteří pracují venku, chladno je ale často i lidem v nedostatečně vytápěných kancelářích. Na zimu na…

více

Farmaceut: Doplňky stravy jsou vhodné jen pro zdravé,…

12/12

Z médií se na nás valí reklamy o prospěšnosti doplňků stravy na erekci, křečové žíly i hubnutí. Ale jak to ve skutečnosti je? „Pokud se jedná o…

více

Přírodní cesta ke kvalitnímu sexu

11/12

Pravidelný a kvalitní sex je nejen základem fungujícího vztahu, ale také pomáhá uvolnit stres a napětí, zlepšuje fyzickou kondici a celkově působí…

více

Klinický obraz nemoci dnešní doby

9/12

Podle mého názoru by více než polovina nemocných lidí nejraději chtěla přírodní způsob léčení.

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru