REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Vynulování a generální úklid života

19/3

Během jednoho dne svůj život nezměníme, můžeme však změnit myšlenky, které pak navždy promění náš život.

Dobré je začít tímhle:

Do plné sklenice vodu nenaliješ

To je jeden ze základních principů každé změny. Nedokažeme svůj život kardinálně změnit a přepsat svou vlastní historii, pokud budeme vycházet z dosavadních nevytříděných zkušeností.

Pokud budete používat ty samé kousky skládačky, bude vám z ní vycházet vždycky ten samý obrázek.

Vědomě znovuvytvářet sami sebe a své zkušenosti musíme začít od nuly

Ani hledáním nových cílů, ani vyhlášením toho, jak chceme vypadat za 5 let, ani otázkami po smyslu vlastního poslání a jeho určení. Celý proces vám budou komplikovat minulé představy, které vám navíc budou ubírat spoustu energie.

Začít musíme vyházením veškerého harampádí ze svého života: fyzického, energetického i mentálního

Nekontrolované hromadění v minulosti vedlo ke dva věcem:

– Nekonečnému připomínání své vlastní minulosti – život se začal podobat jakémusi dejá vu.

– Zpomalování rychlosti – někdy se díváte na lidi, kteří toho za stejný čas stihnou třikrát víc než vy a nechápete, jak to zvládnou. Životní úspěch a realizace ve všech oblastech činnosti jsou možné jen ve vysokých rychlostech.

Uklidit si v životě musíme ve všech třech časech: minulém, přítomném a – nedivte se – i budoucím. Ano,vaše budoucnost je zavalená nejrůznějším smetím v podobě představ o tom, jak bude vypadat. Takže fakticky se nezlobte, úklid je nutný i tady.

Přestaňte žít tak, jako by vám zbývalo 500 let © Bill Gates

Navrhuju vám začít přítomností. Je to to nejpřehlednější – tady a teď. Když dokonale zbavíte přítomnost veškerého haraburdí, dodá vám to sílu a čerstvou energii, a ty ještě budete potřebovat.

Zásadou je vyhodit všechno, co se dá a možná i něco navíc

V podstatě to znamená dokončit vše, co není hotovo. A když něco už ztratilo svou nezbytnost, prostě to zrušit.

Hlavní je vymazat ze seznamu všechny věci, které na něm beze změny visí už dlouho.

Podotýkám, že vám nikdo nenavrhuje, abyste najednou naleštili veškerou svojí přítomnost (i když to bývá užitečné). Pro začátek je třeba uvést věci do pořádku a zbavit se toho, co se tu válí už kdo ví jak dlouho. I kdybyste to měli vynulovat. Zkrátka buď různá svá přání ze seznamu výhledových očekávání vyškrtněte, pokud na něm straší už týdny, nebo si je začněte plnit. To vám poskytne významný objem nové energie.

Teď podrobněji

Co mají v nejbližších volných dnech dělat ti, kdo se přece jen rozhoupali a chtějí se do toho pustit:

1. Vynášíme smetí

Zbavíme se veškerého smetí. Pro začátek z bytu. Vyhazujeme, rozdáváme, nosíme do azylových domů. Ale ne podle pravidla: „Tohle složím do krabice a jak se to bude hodit, odvezu to do charity“! Rovnou to tam odvezte. Na seznamu „výhledově“ nesmí nic zůstat!

Co je smetí?- Všechno, co nepoužíváte. Řekněme to takhle: všechno, co jste nepoužili za uplynulý rok (a o je ještě hodně loajální!), je třeba vyhodit-rozdat-prodat.

– Oblečení, které nenosíte.

– Drtivá většina suvenýrů, snad s výjimkou pár kousků, které vám opravdu zútulní bydlení.

– Nefunkční nebo zastaralé přístroje, nádobí apod…

Čím víc toho vyhrabete, tím vám bude lépe

Uvědomte si, že každá věc, opravdu a doslova každá je částečkou vaší energie. Dívejte se na ně střízlivě a do své nové, uklizené zkušenosti si berte jenom to, co opravdu budete potřebovat a co vám dělá radost. Ke každému předmětu přistupujte s otázkou: „Chci se zbavit tohohle kousku energie a na jeho místo pustit novou?

Do plné sklenice vodu nenaliješ.

Svou sklenici vyprazdňujete sami. Kolik z ní vylijete, tolik se do ní dá nalít. Jste-li nenasytní, nemůžete se divit, že velké proměny už se nikam nevejdou.

Vcelku je generální úklid bytu hrou s názvem „Jak moc jsem ochoten pustit si do života nové zkušenosti“. Kolika starých se zbavíte, tolik nových můžete přijmout.

To se mimochodem týká všech ostatních vašich prostorů. Pracovního místa v zaměstnání, chaty, auta, soukromého letadla a čehokoli, co snad ještě máte k dispozici. Ukliďte si stůl a pořádně to rozbalte.

2. Vymažte staré složky

Vyházení smetí a starých krámů ještě nic nebylo – teď je čas vymazat staré složky. Kolik času trávíte u počítače a na sítích? Také to je váš prostor, i když virtuální. A také on je částí vaší energie.

Zvykli jsme si v počítači skladovat doslova vše. Proč se s tím mazat? Na pevný disk se vejde všechno.

Zásada je stejná: úklid uvolňuje energii. Kromě nezbytného si nechávejte jen to, co se vám líbí, co je vám drahé. Proč uchovávat film, který se vám nelíbil? Proč tu mít staré složky bůhví ze kdy a k ničemu? To všechno je kousek vás. Potáhnete to s sebou s vědomím, že čím větší náklad, tím nižší rychlost, nebo uvolníte místo novému?

Pořádně probrat potřebuje nejen váš osobní, ale i pracovní počítač, stejně jako sociální sítě, blogy a stránky.

3. Uklízíme věci na své místo, seřazujeme složky

Vyházet krámy je málo, ještě musíme uvést do pořádku to, co zbylo.

Harmonický pořádek (ne fanatický, ale systemizovaný, kdy věci mají své místo) je zárukou dobrého a efektivního fungování věcí, zvlášť když nadešel čas ke zvýšení rychlosti. Nepodaří se vám zařadit vyšší životní rychlostní stupeň, pokud na vašem pracovním stole a doma vládne chaos.

4. Filtrujeme nové informace

Pořádek a úklid je třeba uplatnit i u nových informací. Je to potrava vaší mysli a na její kvalitě výkon vaší mysli závisí. Jinak se to říci nedá.

Už jste slyšeli o infomační intoxikaci? Je to velmi rozšířený neduh, který napadl už mnoho lidí. Čtou na síti všechno, co se ji namane, donekonečna přeposílají už repostované informace. Jejich schopnost uslyšet hlas vlastní duše dokonale atrofuje.

Informace mají sklony k hromadění, nikam se z našeho podvědomí nestěhují. Proto je nutný jejich pečlivý výběr. Zabýváme se jen tím, co má hodnotu a pokud možno to hned zužitkujeme. Informace je nám zdrojem poučení a slouží našemu rozvoji. V opačném případě informační balast jen zaplaví přístupové kanály. Vzniká mohutný informační šum. V důsledku toho se dopouštíme chyb, přehlížíme důležité věci, protože neslyšíme hlas vlastního rozumu, hlas své duše.

Proto doporučuji ještě dneska udělat následující:

– Pořádně proberte seznam svých přátel

Vyřaďte ze svých přátel ty, kteří vám nic neříkají, kontakt s nimi vám nic nedává, není přínosný ani zajímavý.

– Vyčistěte zeď

Zbavte se lidí, jejichž poznámky a novinky vám vadí. Zvláště těch, co vám zeď zaplňují reposty negativních komentářů k mezinárodní situaci.

– Udělejte si jasno, které blogy chcete číst a na které stránky chodit.

Mým hlavním měřítkem, podle kterého si stanovuju hodnotu zdroje, je můj vnitřní pocit. Když člověk něco čte a cítí uvnitř tu správnou odezvu, je to zcela jasný pocit. Signalizuje to přání začít něco dělat.

Rozhodně to neznamená, že člověk zjistí, že si ho někdo přidal do přátel, tak si ho taky přidá a bude číst, co je u něj nového. Musí to být výběr opravdu těch zdrojů, které vás zaujmou a přinášejí vám radost. Staré a vyprázdněné je třeba nahrazovat novými.

5. Staré záležitosti buď dokončíme, nebo se jich zbavíme

Je důležité dodělat a uzavřít všechny věci ze seznamu „výhledově“. Buď je převedeme do seznamu těch, které už běží a mají reálnou vyhlídku na ukončení, nebo je zkrátka vynulujeme. Rozhodně je lepší se rozhodnout, že teď věc zkrátka uzavírám, než ji tahat s sebou jako zbytečný náklad. Musíte sami cítit, že všechny vaše záležitosti jsou buď uzavřené, nebo běží proces jejich zajištění a nikde nic nedrhne. Tak dosáhnete prvního rychlostního stupně, nutného k tomu, abyste si položili otázku: „Co chci od života?“ a abyste se pohnuli k řízeným změnám.

Shrňme si to: proces generálního úklidu přítomnosti má dva klíčové momenty. Zbavit se haraburdí na všech úrovních a uvést své věci do pořádku, včetně proudu přicházejících informací.

Nastavte si informační kanály tak, aby se k vám dostávaly jen kvalitní a užitečné informace, a to v přiměřeném množství. Uvidíte, jak se váš obraz světa promění.

Člověk se může proměnit jenom tehdy, když pochopí, že staré zkušenosti mu v tom nemohou být dobrými rádci.

Tak se dejte do úklidu!

 

Zdroj: https://www.pronaladu.cz/vynulovani-a-generalni-uklid-zivota


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru