Trápí vás nemoci dýchacího ústrojí? Několikrát v roce bojujete s chřipkou, angínou, máte chronickou rýmu, lupenku, astma, problémy se záněty průdušek? Rádi byste si jen tak na pár minut od všeho oddechli a zapomněli na svět okolo? Navštivte solnou jeskyni!
Na certifikát opravňující mě k volnému vstupu do solné jeskyně pozvolna padal prach. Tak nějak jsem nevěděla, co si pod tím vlastně představit. Uvelebím se snad na lehátku v místnosti, která bude vysypaná solí, zavřu oči a budu poslouchat relaxační hudbu – co z toho? Teď už vím, že daleko víc, než jsem si z počátku vůbec dovedla představit.
Je to jednoduché: v solné jeskyni panuje podobné mikroklima jako v důlních šachtách, je charakteristické výjimečnou bakteriologickou čistotou a mimo to je tam vzduch nasycen částicemi minerálů a stopových prvků – například jódu, draslíku, sodíku, vápníku, selenu, brómu, jejichž postupné uvolňování blahodárně působí nejen na psychiku ale i na celkovou zdravotní kondici člověka. Pozitivně mimo to působí i světelná terapie, takzvaná chronoterapie – v interiérech solných jeskyních se totiž používají výhradně teplé barevné odstíny – žlutý, oranžový a červený, které jedince povzbudí a dodají mu energii.
Jedna jeskynní procedura se podle odborných výzkumů vyrovná i několika dnům pobytu u moře. Při pravidelných návštěvách pocítíte výrazné zlepšení zdravotní kondice. Pobyt v solných jeskyních se doporučuje nejen starším osobám či lidem se zdravotními problémy, ale také zdravým jedincům s aktivním stylem života. Právě ti potřebují po intenzivním dni v práci načerpat nové síly.
Návštěva jeskyně je sama o sobě zajímavý zážitek: panuje tam meditativní atmosféra, podlaha a stěny jsou pokryty solnými kameny a ze stropu visí umělé krápníky. Jakoby se člověk najednou ocitl v jiném světě. Za konejšivých zvuků poklidné hudby a teplotě v rozmezí 20°C až 23°C uvelebí do křesla a inhaluje slaný vlhký vzduch.
Velmi důležitým je původ materiálu, ze kterého byly jeskyně zhotoveny. Existují dva základní typy: buď byly vybudovány z rozličných druhů soli, kde převažuje především sůl kamenná, anebo jsou ze sto procent tvořeny solí z Mrtvého moře. To leží na hranici mezi Jordánskem a Izraelem v nadmořské výšce mínus 410 metrů a regenerační i preventivní účinky soli získané z jeho vod odpařováním jsou známy již po staletí - samotná Kleopatra je využívala pro udržení své krásy a k podpoře imunitního systému.
• Při léčbě horních a dolních cest dýchacích, kdy pravidelné návštěvy pozitivně ovlivňují funkci dutin a průdušek.
• Při špatném fungování štítné žlázy.
• Při srdečně–cévních onemocněních jako je vysoký krevní tlak nebo doléčování po mozkové příhodě.
• Při prevenci, léčení i rekonvalescenci chorob zažívacího traktu, do kterých se počítají: žaludeční vředy či problémy s dvanácterníkem.
• Pozitivně solné jeskyně působí také při řešení dermatologických chorob, ať už jde o alergie, ekzémy nebo tolik protivnou lupenku.
• Pomoci vám mohou také při problémech s nervovým systémem, s neurózami, stresy a stavy chronické únavy.
• Nemalý je jejich pozitivní vliv při revmatizmu.
• Dále pak pobyt v solných jeskyních zrychluje spalování tuků, vyhlazuje vrásky, zpomaluje celkový proces stárnutí a účinně pomáhá s problémovou pletí, například při akné.
Za hodinovou návštěvu solné jeskyně zaplatíte od 50 do 100 Kč, v některých provozovnách nabízejí se vstupem i masáže za zvýhodněnou cenu nebo alespoň výrazné slevy, opatříte-li si přenosnou permanentku. Jste-li seniorem, nestyďte se zeptat - někde fungují takzvané „happy hours“, období během dne, kdy je návštěvnost malá, a proto provozovatelé lákají výhodnějším vstupným. Chcete-li solnou jeskyni navštívit společně s malým dítětem, není to problém – jen se předem nezapomeňte informovat. V některých provozovnách si totiž mohou děti do sytosti vyhrát s připravenými formičkami přímo v solných pískovištích. A důležitá informace závěrem:lékaři doporučují kúru pěti po sobě následujících návštěv solné jeskyně, které je po určité době vhodné zopakovat.
V solné jeskyni mě donutili vypnout mobilní telefon a zout si boty. Na lehátku a po uši zachumlaná do deky jsem chvilku koukala na strop pokrytý kamennou solí a říkala si, co z toho asi bude. A co by? Na hodinu jsem usnula, a to tak hluboce, jak už dlouho předtím ne. Když jsem znovu otevřela oči, cítila jsem se moc dobře. Těžko říct, jestli se mi lépe dýchalo to se po jediné návštěvě nedá poznat, na duchu jsem však v každém případě pookřála, a to se počítá.
Autor: Janka Ryšánek Schmiedtová
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz