REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Jdete poprvé do posilovny? Vyražte připravení a ptejte se

29/5

Posilování je skvělý způsob, jak si vybudovat svaly, ale zároveň i vytvarovat postavu a zpevnit kosti. A to v jakémkoliv věku. Mnoho lidí odradí bohužel pocit, že je v posilovně ostatní budou sledovat. Pokud k nim patříte, domluvte si první hodinu s trenérem. Pak nebudete přemýšlet o tom, jestli vás někdo zrovna sleduje a navíc se rychleji naučíte, k čemu který stroj je a jak ho správně používat.

Před cvičením se zahřejte

Chápeme, chcete co nejdřív začít posilovat a vše ostatní jde kolem. Ale STOP! Před tím, než popadnete činky, rozhýbejte tělo a zahřejte svaly. Lehce se protáhněte. Dejte si deset minut rychlejší chůze na pásu nebo pohybu na orbitreku.
Než si naložíte váhu, vyzkoušejte vždy samotné provedené cviku jen s lehkým závažím. Díky tomu si natrénujete přesný pohyb a také na cvik připravíte svaly, které jím pak budete zatěžovat.

S posilováním nikam nespěchejte 

Posilovat začněte opravdu zlehka. Nemá cenu hned od začátku se snažit zvedat stejně těžké činky jako zvedá ten kulturista, který cvičí vedle vás a je na něm vidět, že cvičí už dlouho. Tím byste si jen odrovnali svaly.
Nechte tedy své ego v klidu spát a začínejte s nižšími žátěžemi. Během několika návštěv pak zjistíte, jaká váha je ta, kterou zvládáte "levou zadní" a k ní si postupně budete moct začít přidávat. Tak se vyhnete zbytečným zdravotním komplikacím z přetěžování svalů i kloubů.
Také rychlost cviku je důležitá! Nemusíte stihnout deset opakování za deset vteřin. Spíše naopak! Cviky provádějte pomaleji, abyste cítili sval, který procvičujete. Když na cviky spěcháte, často vás rychlé počítání zaměstná natolik, že už nekontrolujete provedení cviku. Cvičit špatně je přeci škoda, nemyslíte?

Naučte se dýchat

Toto zlaté pravidlo uslyšíte často a je potřeba ho mít při posilování stále na mysli. Při zvedání činek se často soustředíme pouze na provedení cviku a počet opakování. Je u toho lehké zapomenout správně dýchat.
Správné a hluboké dýchání během posilování je nutné pro přísun kyslíku do krve, a tedy pro zajištění toho, že svaly budou moct správně pracovat. Neunaví se tak rychle, jako když zadržujete dech do poslední vteřiny, než činku zvednete a poté se snažíte kyslíkový deficit dohnat.

3 série po 10 opakováních je dobrý začátek

Nemusíte zvedat činky až do úmoru. Aby bylo posilování dostatečné a ne zas přehnané, stačí každý cvik opakovat 8 - 12x ve třech sériích. Mezi sériemi si dejte půl minuty pauzu. Tento zjednodušený režim je na začátek posilování naprosto dostatečný.
Tohoto počtu opakování dosáhnete lépe s menší zátěží a menší zátěž je na začátek posilování lepší. Není pravda, že vám velké svaly narostou jedině tehdy, budete-li zvedat těžkou váhu. Sval potřebuje opakovanou rozumnou zátěž, nikoliv pětěžování, aby mohl růst.

Nezapomeňte posilovat celé tělo

Nezapomeňte, že svalnaté tělo neznamená jen vypracované bicepsy a prsa. Abyste nepůsobili legračně, je potřeba posilovat vyváženě všechny svaly. Na začátek je proto ideální, když během návštěvy posilovny procvičíte spravedlivě všechny partie.
Cvičte nohy, záda, prsa, paže i ramena, aby vaše postava působila vyváženě. Pro začátek posilování určitě stačí jeden cvik na jednu oblast. Časem se stejně naučíte cviků více a budete je střídat podle toho, co budete potřebovat procvičovat.

Nestyďte se zeptat

V každé posilovně je k dispozici trenér. Nestyďte se a radši si nechte poradit hned na začátku, jak se který stroj používá nebo jak se který cvik provádí. Není nic horšího, než mlčet a snažit se provádět cviky vlastním způsobem, při tom může dojít i ke zranění.
Když nenajdete trenéra, nebojte se zeptat někoho zkušenějšího. V posilovně vám obvykle ostatní poradí bez námitek, sami byli také v situaci, kdy si nevěděli rady a vážili si pomoci.

 

Zdroj: https://www.nejfit.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru