REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Bolest třísel

19/9

Bolest třísel je příznak nejčastěji způsobený špatným stylem chůze, při kterém dochází k nerovnoměrnému zatěžování svalů a jejich následnému přetěžování. Mezi méně časté příčiny může patřit zánět apendixu, zánět tíhových váčků (burzitida) nebo tříselná kýla. Bolesti třísel lze často předejít prevencí a zvolením vhodné obuvi. Při delší bolesti je však vhodné navštívit lékaře a předejít tím možným komplikacím.

Bolest třísel

Bolest třísel je podobně jako např. bolest holení nebo bolest v kříži způsobená především špatným stylem chůze, nošením nevhodných bot nebo nepřiměřeným způsobem sezení. Zdrojem bolesti přitom může být hned několik struktur v oblasti třísla, především kyčelní kloub, stehenní svaly, tříselný kanál nebo bederní páteř a oblast připojení páteře na pánevní kosti.

Nejčastější příčiny bolesti třísel

Svalová bolest vzniká při nadměrném zatížení stehenních svalů, při kterém jsou namáhány zejména svalové úpony, tedy místa připojení svalů na kost. Proto se tento typ bolesti někdy označuje jako tzv. úponová bolest. Vznikají často při špatném zapojování jednotlivých svalových skupin této oblasti do pohybů dolních končetin. Veškerá námaha je pak kladena na stehenní svaly, místo aby byla rovnoměrně rozložena i na další svaly, především na svaly břišní. Tím je přetěžován také tříselný vaz a dostavuje se velmi nepříjemná a často intenzivní bolest v tříslu. Při používání nevhodné obuvi, která neposkytuje dostatečnou podporu chodidlům, se při chůzi nebo běhu stáčí chodidlo na vnitřní stranu a ta je pak zatížená mnohem více než strana vnější. Špatné postavení chodidla se pak kromě deformace nohy může projevit i bolestmi holení, třísel a vlastně celé dolní končetiny. Méně častou příčinou bolesti třísel jsou záněty tíhových váčků v oblasti kyčle, tzv. burzitida, nebo uskřinutí pouzdra kyčelního kloubu při nesprávně prováděných pohybech a špatném zapojování jednotlivých svalů, které se na nich podílejí. Základem prevence bolesti třísel, ale také bolestí jiných svalů horních i dolních končetin, je jejich pravidelné posilování. Kromě toho je nutné používat správnou obuv a vyvarovat se nevhodným stylům chůze. Důležité je snažit se nepřetěžovat pouze jeden sval nebo jejich skupinu, ale zapojit do pohybů i břišní svaly a svaly zad.

Další možné příčiny bolesti třísel

Kromě již zmíněných příčin může bolest třísel vznikat také ve stáří, kdy se vlivem opotřebení kloubní chrupavky stává pohyb kyčelního kloubu méně plynulý a mnohdy také velmi bolestivý. U některých pacientů se bolestí třísla může projevovat také zánět červovitého přívěsku tlustého střeva (apendixu) nebo tzv. tříselná kýla. Při tomto onemocnění dochází k výhřezu střevní kličky nebo jiné části břišních orgánů skrze tříselný kanál, kudy během vývoje lidského organismu procházejí na své cílové místo některé důležité orgány (např. varlata u mužů). Při zvýšené námaze na břišní stěnu (při intenzivním vytlačování stolice, silném kašli, apod.) pak dochází k protlačení kýly skrze tříselný kanál, což se projeví vznikem různě velké bulky v oblasti třísla. Tento útvar pak může zdrojem bolesti a navíc vzniká riziko zaškrcení cév zásobujících vytlačenou část střeva, které vede k jeho odumření.

Bolest v tříslech, její prevence a léčba

Bolest v tříslech může vznikat hned z několika různých příčin a v mnoha případech je její odstranění poměrně snadnou záležitostí. Důležité je dodržovat preventivní opatření, především nezanedbávat rozcvičování svalů oblasti kyčelního kloubu a používat obuv, která je dostatečnou oporou dolní končetiny. Pokud se i přes to vyskytnou v oblasti třísel bolesti, provádí se obvykle ledování, je také možné podávat protizánětlivě působící látky. Při déletrvajících bolestech je však nezbytná konzultace s lékařem a případná rehabilitační léčba.

 

Autor: Jiří Dyntr

Zdroj: https://cs.medixa.org/priznaky/bolest-trisel


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru