REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Běžecká obuv není každá teniska, kterou doma najdete

17/12

Rozhodli jste se začít s během? Nebo ho už úspěšně praktikujete? Možná jste se přihlásili na lokální 5 kilometrový běh a rádi byste ho odběhli hravě, s úsměvem a dobrým pocitem. Bez ohledu na to, z jakého důvodu jste se rozhodli začít právě s tímto druhem sportu.

 

Běh je běh a třeba brát v úvahu, že má také svá specifika

Je pravda, že k němu nepotřebujeme žádné speciální náčiní, ale právě obuv je tím, co lze v případě běhu za náčiní označit. Je to klíčový prvek k tomu, aby se pro nás běh nestal místo radosti bolestivou útrapou. Správná běžecká obuv se postará o to, aby nebyly naše klouby nevhodně zatěžovány. Je určující pro pocit komfortu a lehkosti pohybu.

Na co se při koupi nedívat

Značka

Být fanouškem některé značky je jedna věc, mít obuv, která odpovídá vašim potřebám, je věc druhá. Jste si jisti, že vaše oblíbená značka má v nabídce přesně ten typ obuvi, který je pro vás vhodný? Znáte to i z práce. Někdy je nutno vzdát se zažitých postupů, vyresetovat některá systémová nastavení a nainstalovat nový program, který zohlední současné potřeby. Tak je to i při výběru obuvi. Občas v zájmu zdraví je třeba opustit zvyky.

Značek je na trhu již opravdu velké množství. Nabízejí kvalitní běžeckou obuv, a zohledňují ty nejrozličnější specifika běhu a také typ samotného běžce.

Nedívejte se tedy na logo, vyzkoušejte několik modelů od různých výrobců a zjistěte, jak vám jednotlivé druhy sedí na noze.

Cena

Nejdražší neznamená automaticky to nejlepší. A naopak, přehnané šetření na tak důležité věci jako je správná obuv, vás může v konečném důsledku vyjít pěkně draho. Kvalitní běžecká obuv se cenově pohybuje v rozmezí 60 – 150 €. Samozřejmě, specializované profesionální modely závodní obuvi mohou být i podstatně dražší, ovšem ty běžný laický sportovec nepotřebuje.

Co by vás mělo při výběru obuvi zajímat

Vaše tělo

Máte normálně vyklenuté chodidlo? Nízkou klenbu nebo plochou nohu? Nedochází u vás k chybné rotaci chodidla? Máte nadváhu? Pro volbu správné obuvi není nalezení odpovědí na tyto otázky zanedbatelné.

První základní analýza chodidla spadá do rukou ortopeda, který zhodnotí, zda jsou klenby v pořádku, či netřeba vložky do bot, případně rehabilitace. Protože například špatná klenba může výrazně omezovat pohyb a způsobovat bolesti chodidel či lýtek. Další možností je navštívit specializovaný obchod, kde vám na základě běhu na běžícím pásu analyzují jak vytáčíte nohu, jak došlapujete, zda běžíte přes prsty nebo přes paty a pod. Momentálně jsou však na relevantnost tohoto druhu analýzy různé názory, jelikož na běžícím pásu se běží úplně jinak než venku v přírodě či na asfaltu.

Co se váhy týče, pokud jste například robustnější, i podrážka by měla být robustnější, aby se lépe rozložila hmotnost, a tím odrazy nohou od země. A nejen vaše hmotnost pro chodidlo jsou důležité. Jste muž či žena? I to rozhoduje. Rozdíly se projevují ve tvaru, proporcích, tlumení, celkové konstrukci, ve flexibilitě mezipodešve či hmotnosti obuvi. Ženy mají menší, ale i užší nohy, a toto všechno je u špičkových dámských modelů zohledněno.

Kde budete běhat

Není jedno, po jakém povrchu běháte. Rozlišuje se obuv silniční (určená na běh po takových površích jakými jsou například asfalt či beton, a obuv krosová resp. trailová (vhodná do terénů jako jsou horské stezky, turistické stezky atd.). Pokud chcete běhat v ulicích měst, ale i v přírodě, je nutné pořídit si obuv zvlášť pro jeden i druhý typ povrchu. Například pro běh v přírodním terénu je lepší členitější dezén, zatímco pro běh na asfaltu stačí dezén rovnější a hladší.

Tlumení a odpružení

Při běhu jsou zatěžovány především kotníky a kolena. Abyste je ochránili před nadměrným zatížením, potřebujete si vybírat obuv tlumící dopady nohou na zem. Měkkou běžeckou botu budete vždy při zkoušení považovat za příjemnější, ale měkká neznamená vždy nejlepší. Tlumení běžecké obuvi musí být přizpůsobeno typu běžce a terénu.

Také je třeba brát v úvahu, zda upřednostňujete rychlé běhy, kdy se doporučují odlehčené boty, nebo si užíváte jogging, kdy postačí klasická běžecká obuv, buď silniční nebo trailová.

„Pěkná“ není kritérium

Každý člověk je jiný – jedinečný. Lišíme se tvarem a velikostí nohy, hmotností, tělesnou stavbou, běžeckým stylem, a proto si každý běžec (běžkyně) musí najít tu svou top botu. Výrobci přicházejí neustále s novinkami a vylepšeními, až máte někdy pocit, že ta obuv už bude pomalu běhat za vás. O designu ani nemluvě. Než se však necháte zlákat hitem sezóny, je třeba dobře zvážit své rozhodnutí, protože ne vždy to, po čem touží vaše srdce, je to co potřebuje vaše tělo.

Pokud si nejste jisti, co je pro vás to nejlepší, poraďte se. V mnoha specializovaných obchodech vám už prodejní personál dokáže doporučit to nejlepší pro vaše komfortní běhání. Zdá se vám to jako zbytečná námaha? Kdyby klouby povídali, jistě by vám svůj nesouhlas hlasitě vyjádřili. Nebo vám už vržou?

 

Zdroj: http://mluvmeokloubech.cz/2015/08/bezecka-obuv-neni-kazda-teniska-kterou-doma-najdete/


Další články

Přírodní cesta ke kvalitnímu sexu

11/12

Pravidelný a kvalitní sex je nejen základem fungujícího vztahu, ale také pomáhá uvolnit stres a napětí, zlepšuje fyzickou kondici a celkově působí…

více

Klinický obraz nemoci dnešní doby

9/12

Podle mého názoru by více než polovina nemocných lidí nejraději chtěla přírodní způsob léčení.

více

Je domácí mazlíček pro nemocného s rakovinou přínosem, nebo…

5/12

Psi, kočky a další zvířata pomáhají mnoha lidem v boji se zákeřnou nemocí. Bohužel jsou nejen věrnými přáteli, ale mohou být i přenašeči chorob, což…

více

Adventní věnec podle tradice: Co která svíčka znamená a jak…

4/12

V neděli byl počátek adventu a s ním i zapálení první svíčky v krásném věnci. Víte ale, kde se tato tradice vlastně vzala, co znamenají jednotlivé…

více

Proč posilovat pánevní dno?

1/12

Hlavní funkcí pánevního dna je podpora orgánů, které se nacházejí v pánvi. Jedná se o dělohu u žen, u žen i u mužů pak o močovou trubici, močový…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru