REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Jaké přírodní přípravky mohou pomoci, když bolí šlachy

7/2

Bolesti šlach patří mezi onemocnění pohybového aparátu. Jedná se bohužel často o chronické onemocnění, které dokáže pacienta hodně potrápit.

 

Jak může dojít k zánětu šlach?

Příčin může být hned několik. Podle příčiny se záněty šlach dělí na zánět hnisavý, revmatický, tuberkulózní, tendovaginitis crepitans a tendovaginitis stenosans.

  • Hnisavý zánět mají na svědomí pyrogenní baktérie. V tomto případě je šlacha napadená tzv. pyogenními baktériemi, které se do postižené šlachy dostanou z jiného místa v organismu. Tyto baktérie původně zasáhnou tkáň v těle nemocného, kde se rozmnoží a způsobí, že tkáň začne hnisat. K těmto baktériím patří například streptokoky, stafylokoky nebo Escherichia coli. Obvykle se původně jedná o kožní infekce a infekce měkkých tkání. Léčba v takovém případě spadá pouze do kompetence lékaře a je ho třeba vyhledat co nejdříve. V případě pozdě nasazené léčby může dojít až k odumření postižené šlachy.
  • Revmatický zánět šlach je způsoben autoimunitním zánětem při revmatoidní artritidě. Vyvolávací faktor nebyl doposud zcela objasněn, ale zhruba řečeno, jedná se o to, že imunitní systém původně likviduje infekci, která napadala organismus. Po jejím ukončení však, z ne zcela známých důvodů, napadne buňky vlastního těla.
  • Jen okrajově zmíním tuberkulózní zánět šlach, který se může projevit jako doprovodný příznak u pacienta s TBC.
  • Většina případů zánět šlach ovšem souvisí s přetěžováním šlachy při nadměrné fyzické aktivitě. Zejména je to typické pro sportovce (tenis, golf, běžecké disciplíny), ale také pro zaměstnání, kde se opakuje určitá činnost, která výrazně zatěžuje konkrétní oblast svalů a šlach. Stav se může zhoršovat s věkem vzhledem k tomu, že šlachy postupně ztrácí svou původní pružnost a zvětšuje se riziko poranění. K nejznámějším případům patří tenisový loket (latinsky tendovaginitis crepitans).
  • Specifickým případem je tzv. lupavý prst (latinsky tendovaginitis stenosans). Ten postihuje prsty na rukou, zejména šlachy palců. Pokud je v nich zánět, pak dojde k tomu, že pohyb prstu není plynulý, ale trhaný až skákavý.

Jak se projevuje zánět šlach?

Jeho příznaky jsou, stejně jako u jiných zánětů, bolest (dolor), otok (tumor), zčervenání (rubor) a zahřátí postiženého místa (calor). Tyto symptomy se projevují postupně. Nejprve je postižené místo jen citlivé a svědí. Teprve postupně otéká, je červené a teplé. Otok je dán zduřením zánětlivého ložiska rozšířením kapilár a zánětlivým edémem. Zarudnutí je způsobeno hyperémií neboli překrvením. Bolest způsobuje bolestivost zánětlivého ložiska drážděním periferních nervových zakončení kyselým pH a cytokiny (menší bílkoviny, které přenášejí signály mezi buňkami při imunitní reakci organismu). Projevuje se zejména při pohybu a může se s rozvojem nemoci promítat i do blízkých kloubů.

Jak se zánět šlach léčí?

Lékař nejprve znehybní postižené místo pomocí pevného obvazu nebo sádry. V mírnějších případech se přikládají ledové obklady. Jakmile není postižené místo vystavené pohybu a tím i namáhání, dochází k postupnému ústupu zánětu. Léčbu je možné podpořit fototerapií (místo zánětu se osvětluje světlem určité vlnové délky) nebo aplikací chladivých mastí a gelů (volně prodejné léky obsahující léčivé látky, které tlumí bolest a zánětlivé procesy). V obou případech je ovšem třeba vzít do úvahy, že základní je znehybnit postižené místo. V nejvážnějších případech lékař odstraní chirurgicky postiženou šlachu.

Mohu si pomoci sám?

Jak již bylo řečeno, zásadní je znehybnění postižené šlachy. Důležité je také zařadit do jídelníčku více bílkovin, protože uzdravující se tkáň je potřebuje. Z minerálních prvků je dobré užívat hořčík, draslík a vápník. Po vyléčení zánětu je třeba se domluvit s lékařem, jak bude probíhat rehabilitace vyléčené šlachy.

Jak mohou pomoci přírodní přípravky?

Jako doplněk léčby je dobré užívat přípravky s obsahem látky aescin, která je obsažena ve výtažku z kaštanu koňského (Aesculus hippocastanum). Tato látka působí protizánětlivě a tlumí otoky.

Velmi užitečné jsou masti obsahující výtažky z některých léčivých rostlin. Jednou z nejoblíbenějších v této skupině rostlin je arnika horská (Arnica montana). Použití je rizikové pro těhotné a kojící ženy. Používá se ve formě spreje, masti či krému na postižené místo jednou až třikrát denně.

Velmi oblíbené jsou také přípravky obsahující extrakt z nati nebo kořene kostivalu lékařského (Symphytum officinalis). V něm se nachází směs látek s protizánětlivým účinkem (zejména alantoin a kyselina rozmarýnová). U kostivalu, na rozdíl od arniky, nejsou známá rizika pro těhotné a kojící ženy. Obvykle se nanáší jednou až několikrát denně na postižené místo. Důležité je použití formou masťového obvazu. Kromě zánětu šlach ho lze použít u poúrazových stavů, doprovázených otokem bolestí a zánětem.

Z vnitřně působících látek proti zánětu šlach je možné jmenovat extrakt z kůry stromu Boswellia serrata. Tento extrakt obsahuje velké množství látek označené jako boswellové kyseliny. Ty patří do skupiny triterpenoidů. Mají protizánětlivé a antiarthritické účinky. Tyto kyseliny zastavují dva enzymy odpovědné za vznik zánětů a tím zabraňují spuštění zánětlivého procesu.

Jaká je prevence zánětu šlach?

Při sportu je před vlastním sportování třeba protáhnout si svaly, aby došlo k jejich zahřátí. Tím se zvýší jejich odolnost vůči vyšší fyzické námaze. Začínající sportovci musí začít pomalu a postupně a nadbytečně nezatěžovat svaly a šlachy hned při prvním cvičení. I ti, kdo nesportují a pracují manuálně, by si měli udělat přestávku, během které si zatěžované svaly protáhnou. Všeobecně lze také doporučit pravidelný, ale přiměřený pohyb.

 

autor: PharmDr.Tomáš Arndt

Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/jake-prirodni-pripravky-mohou-pomoci-kdyz-boli-slachy.htm


Další články

Plesová sezona: S puchýři pomůže měsíčková mast, s otoky…

17/12

V zimě startuje období plesů a večírků. Hodit se do gala může být pro někoho příjemná změna, obzvláště ženy ale často ve vysokých podpatcích spíše…

více

Třetině čechům je v práci zima

14/12

Mrazivé počasí je nepříjemné především pro lidi, kteří pracují venku, chladno je ale často i lidem v nedostatečně vytápěných kancelářích. Na zimu na…

více

Farmaceut: Doplňky stravy jsou vhodné jen pro zdravé,…

12/12

Z médií se na nás valí reklamy o prospěšnosti doplňků stravy na erekci, křečové žíly i hubnutí. Ale jak to ve skutečnosti je? „Pokud se jedná o…

více

Přírodní cesta ke kvalitnímu sexu

11/12

Pravidelný a kvalitní sex je nejen základem fungujícího vztahu, ale také pomáhá uvolnit stres a napětí, zlepšuje fyzickou kondici a celkově působí…

více

Klinický obraz nemoci dnešní doby

9/12

Podle mého názoru by více než polovina nemocných lidí nejraději chtěla přírodní způsob léčení.

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru