Bolesti šlach patří mezi onemocnění pohybového aparátu. Jedná se bohužel často o chronické onemocnění, které dokáže pacienta hodně potrápit.
Příčin může být hned několik. Podle příčiny se záněty šlach dělí na zánět hnisavý, revmatický, tuberkulózní, tendovaginitis crepitans a tendovaginitis stenosans.
Jeho příznaky jsou, stejně jako u jiných zánětů, bolest (dolor), otok (tumor), zčervenání (rubor) a zahřátí postiženého místa (calor). Tyto symptomy se projevují postupně. Nejprve je postižené místo jen citlivé a svědí. Teprve postupně otéká, je červené a teplé. Otok je dán zduřením zánětlivého ložiska rozšířením kapilár a zánětlivým edémem. Zarudnutí je způsobeno hyperémií neboli překrvením. Bolest způsobuje bolestivost zánětlivého ložiska drážděním periferních nervových zakončení kyselým pH a cytokiny (menší bílkoviny, které přenášejí signály mezi buňkami při imunitní reakci organismu). Projevuje se zejména při pohybu a může se s rozvojem nemoci promítat i do blízkých kloubů.
Lékař nejprve znehybní postižené místo pomocí pevného obvazu nebo sádry. V mírnějších případech se přikládají ledové obklady. Jakmile není postižené místo vystavené pohybu a tím i namáhání, dochází k postupnému ústupu zánětu. Léčbu je možné podpořit fototerapií (místo zánětu se osvětluje světlem určité vlnové délky) nebo aplikací chladivých mastí a gelů (volně prodejné léky obsahující léčivé látky, které tlumí bolest a zánětlivé procesy). V obou případech je ovšem třeba vzít do úvahy, že základní je znehybnit postižené místo. V nejvážnějších případech lékař odstraní chirurgicky postiženou šlachu.
Jak již bylo řečeno, zásadní je znehybnění postižené šlachy. Důležité je také zařadit do jídelníčku více bílkovin, protože uzdravující se tkáň je potřebuje. Z minerálních prvků je dobré užívat hořčík, draslík a vápník. Po vyléčení zánětu je třeba se domluvit s lékařem, jak bude probíhat rehabilitace vyléčené šlachy.
Jako doplněk léčby je dobré užívat přípravky s obsahem látky aescin, která je obsažena ve výtažku z kaštanu koňského (Aesculus hippocastanum). Tato látka působí protizánětlivě a tlumí otoky.
Velmi užitečné jsou masti obsahující výtažky z některých léčivých rostlin. Jednou z nejoblíbenějších v této skupině rostlin je arnika horská (Arnica montana). Použití je rizikové pro těhotné a kojící ženy. Používá se ve formě spreje, masti či krému na postižené místo jednou až třikrát denně.
Velmi oblíbené jsou také přípravky obsahující extrakt z nati nebo kořene kostivalu lékařského (Symphytum officinalis). V něm se nachází směs látek s protizánětlivým účinkem (zejména alantoin a kyselina rozmarýnová). U kostivalu, na rozdíl od arniky, nejsou známá rizika pro těhotné a kojící ženy. Obvykle se nanáší jednou až několikrát denně na postižené místo. Důležité je použití formou masťového obvazu. Kromě zánětu šlach ho lze použít u poúrazových stavů, doprovázených otokem bolestí a zánětem.
Z vnitřně působících látek proti zánětu šlach je možné jmenovat extrakt z kůry stromu Boswellia serrata. Tento extrakt obsahuje velké množství látek označené jako boswellové kyseliny. Ty patří do skupiny triterpenoidů. Mají protizánětlivé a antiarthritické účinky. Tyto kyseliny zastavují dva enzymy odpovědné za vznik zánětů a tím zabraňují spuštění zánětlivého procesu.
Při sportu je před vlastním sportování třeba protáhnout si svaly, aby došlo k jejich zahřátí. Tím se zvýší jejich odolnost vůči vyšší fyzické námaze. Začínající sportovci musí začít pomalu a postupně a nadbytečně nezatěžovat svaly a šlachy hned při prvním cvičení. I ti, kdo nesportují a pracují manuálně, by si měli udělat přestávku, během které si zatěžované svaly protáhnou. Všeobecně lze také doporučit pravidelný, ale přiměřený pohyb.
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/jake-prirodni-pripravky-mohou-pomoci-kdyz-boli-slachy.htm
Bolest svalů, bolest hlavy, vysoká teplota? Nebo naopak rýma, kašel, na teploměru 37,5 °C? V prvním případě máte spíše opravdovou chřipku, v druhém…
víceVyznejte svou lásku a zkuste najít originální dárek. I obyčejná čokoláda dokáže zázraky.
více„Zapomněla jsi ji osolit?“ ohrnuje nad babiččinou polívkou nos notně zakulacený Pepíček. Otočí oči v sloup a už se mu před nimi vznáší pěkně…
víceBolesti kolem pupku jsou časté obtíže, způsobené celou řadou nemocí. Bolesti kolem pupku mohou být způsobeny žaludečním vředem či zánětem žaludku,…
víceJe to jen pár desítek let nazpět, co se nám ještě zdály kuriózní a leckdy i nepřijatelné prsní implantáty. Dnes už tyto zákroky nejsou ničím…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz