REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Proč ženy klamou samy sebe aneb zavádějící pravdy o štěstí

14/7

Klam: „Musím o všechno přehnaně pečovat a starat se, jen tak budu milována“ (aneb O zklamání a nenaplnění)…

 

Odmalička jste vychovávány tak, že musíte být milé a hodné k druhým – a své skutečné potřeby odsouváte na druhou kolej. Pak se domníváte, že vaším úkolem je udržovat pořádek, urovnávat problémy, být oblíbené a milované. Nedovolíte si mít čas pro sebe. Cítíte se odpovědné za problémy druhých. Pokoušíte se splnit přání ostatních, obětujete se, zanedbáváte samy sebe, a tím potlačujete svou identitu. Ano, žena, která byla v dětství vychovávána k přílišné pečlivosti a vlídnosti, je v dospělosti naučená potlačovat své vlastní potřeby. Cítí se pak osamocená a využívaná. A následuje stres a vyčerpání.

Trpíte pochybami, zda jako ženy splňujete svou roli. Od rodiny nic nechcete. A vše nakládáte na svůj hrb bez cizí pomoci. Trpíte dokonce pocity viny a sebeobviňování, jestliže potom nezvládáte. Jenže svou přehnanou pečlivostí a starostlivostí o druhé můžete naopak až obtěžovat. A pak vás přepadá pocit, že nemáte žádnou cenu. Vaše nenaplněná touha po uznání vede k propadu nálad a veškeré přehnané úsilí o maximální výkon se stává naopak kontraproduktivní. Dochází k napětí ve vztahu, rodině a také pracovním životě. A co s tím děláte? Dále to kompenzujete sebeobětováním nebo přeháněnou pořádkumilovností či perfekcionismem. Zkrátka roztáčíte spirály vlastního sebezničení. Neměnné každodenní rutiny, stereotyp, ztráta smyslu života, nenaplnění, to je výsledek. Točíte se v jednom kole nebo stojíte na místě, to je jedno, protože v obou případech se nemůžete hnout kupředu. Toužíte po čase pro sebe, ale samy sobě si nalháváte, že ho nemáte. Tak kde ho vezmete v tom celodenním kolotoči?

Pokud Vás pronásledují tyto myšlenky, pak je to optimální doba pro zpomalení. Buďte ke mně upřímné: Kdy jste si na chvíli dovolily zpomalit? Že si připadáte nesvé nebo ztracené? Samozřejmě. Protože sebeobětování a přílišná péče o rodinu, ještě dokonce v kombinaci se zaměstnáním, vede k potlačení schopnosti být sama sebou. No schválně, zažijte pocit, kým jste doopravdy. To bude změna! Vaše vnitřní hodnota v tuto chvíli je definovaná jen přes Vaše činy a spokojenou rodinu. Ale tím se vzdáváte využití všech svých vnitřních pokladů.

Každá z žen si v sobě nosí dlouhý seznam nejrůznějších „měla bychů“, který vycházejí z požadavků a očekávání rodiny a zaměstnání. A všechny se domníváte, že když je splníte, budete milovány a přijímány. Zkuste přezkoumat svá očekávání ohledně celého života a udělat si revizi seznamu svých povinností a úkolů. Pak naleznete, co je pro vás skutečně důležité. Když to uděláte, zbavíte se pocitů viny a získáte větší svobodu.

Zkuste prostě jednou změnu. Konečně budete mít klid zamyslet se nad prioritami. Nad tím, jak využíváte a čemu věnujete svůj čas. Sestavte si plán a přesně si určete, kolik času budete na co potřebovat. Zahrňte do plánu péči o sebe. Ať už je to relaxace, spánek, cvičení či hýčkání v podobě masáže a kosmetického salonu, nebo káva s kamarádkou – hlavně že je to cokoli, co podpoří naši vnitřní hodnotu a ženskost.

Co bude následovat? Výsledek může vést k vašemu velkému vystřízlivění a může být skutečně účinný, jakmile zjistíte, kolik času obětujete zbytečnostem. Věcem, kterým přikládáte neodpovídající důležitost. O kterých si myslíte, že jsou bezpodmínečně nutné. Ale nejsou. Vyjít s časem, který máte k dispozici, je jen o cviku. Ale nebojte, jde to dobře, jestliže si stanovíte, co je a co není důležité.

Zkrátka, přestaňte být nadmíru starostlivé. Přesuňte tu ohromnou péči o druhé občas směrem k sobě. Začnete-li se sobě více věnovat, lépe se pochopíte a naleznete vnitřní klid a uspokojení. Zvolněte, nadechněte se a zkuste některé záležitosti a údajné důležitosti nechat jen tak plynout. To je cesta, jak se posunout dál, cítit se naplněná a doceněná.

 

Zdroj: http://www.firstclass.cz/2015/02/3-zavadejici-pravdy-o-stesti-kterymi-zeny-klamou-samy-sebe/2/#sthash.Y9iJSzsM.Q4OUa2LV.dpbs

 


Další články

Jedno procento Čechů trpí schizofrenií

16/1

Zhruba každý stý člověk v Česku trpí schizofrenií. Je to kolem 100.000 obyvatel. Četnost výskytu choroby se v jiných zemích neliší.

více

6 snadných způsobů, jak zvýšit své charisma

14/1

Jedna z nových studií věnujících se lidskému charismatu poukazuje na to, že charisma není ani tak darem, jako spíše dovedností, kterou se může každý…

více

Pozor na nejčastější zimní zranění! Jak se jim vyhnout?

11/1

S nadcházející zimou je spojena řada typických úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Nejhorší z nich vyžadují až…

více

Bílkoviny ve vašem jídelníčku: máte jich opravdu dostatek?

9/1

Bílkoviny jsou pro tělo člověka jedním z nejdůležitějších stavebních prvků. Protože jich potřebujeme poměrně velké množství, nemusí být vždy lehké…

více

Proč je potřeba nosit sukně a oblékat a svlékat je vždy…

7/1

Sukně vždy bývala nezaměnitelnou součástí oděvu žen. Teprve poslední desetiletí změnily mnoha tisíciletou tradici. Sukně z nás žen dělají ženy.…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru