Letní měsíce jsou nejnáročnějším obdobím v roce pro naše uši. Hrozí jim spálení či infekce, dokonce i trvalé poškození sluchu.
Koupání a potápění se, opalování, cestování letadlem, ale i příliš hlasitá hudba na karnevalech či festivalech. Ač by se to na první pohled nemuselo zdát, všechny tyto letní aktivity představují velkou zátěž pro naše uši.
Už samotná cesta letadlem za prázdninovou dovolenou v zahraničí, kterou volí stále více Čechů, může být pro jedince, kteří trpí akutní infekcí, nebo pro ty, kteří mají krátce po operaci uší, nepříjemný zážitek.
„Při vzletu a přistávání se mění tlak vzduchu v letadle, který se následně vyrovnává s tlakem ve středním uchu. Při silné rýmě se zánětem středního ucha může být tento proces nepříjemný, bolestivý. Proto lékaři většinou nedoporučují létat lidem, kteří mají akutní infekci či jsou čerstvě po operaci uší,“ vysvětlil možné komplikace při cestování letadlem Jakub Syrovátka, primář oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku Nemocnice Nový Jičín.
„Abychom bolestem v letadle předešli, je nutné mít volný nos, k čemuž pomáhají třeba volně prodejné dekongesční kapky,“ doplnil Jakub Syrovátka a také poradil, že při takzvaném zalehnutí v uších lidem jednoduše uleví například polykání, zívání či žvýkání.
Další riziko pak představuje koupání, a to jak v přírodních koupalištích, tak i v bazénech se špatnou kvalitou vody. To pak může skončit až nepříjemným zánětem zevního zvukovodu doprovázeným silnou bolestí ucha či jeho zalehnutím.
Podle slov Jakuba Syrovátky je tento zánět vůbec nejčastější infekcí letních měsíců, která je častější, možná až překvapivě, z bazénů nežli z přírodních koupališť. V tomto případě je prevencí si uši nečistit a rozhodně je nemýt mýdlem, protože tím může dojít k snadnějšímu uchycení a množení bakterií.
Stejně jako v letadlech, trpí uši změnou tlaku také při potápění se do větších hloubek. „Při sestupu do hloubky musíme vyrovnat tlak takzvaným potápěčským manévrem, kdy prsty ucpeme nos a foukáme proti odporu. Při ponoření, když máme pocit ucpaného nosu, se doporučuje polykat naprázdno. Potápěči mají doporučenou rychlost ponoru a vynoření, což jim umožňuje včas kompenzovat změny tlaku,“ podotknul primář novojičínské nemocnice.
Naopak běžné ponořování se během koupání, a tím občas způsobené zalehnutí uší, tak závažný problém nepředstavuje. „Většinou zůstane při bubínku trochu vody, která časem vyteče. Někdy se tlakem vody může ucpat ve zvukovodu mazová zátka.
Pacienti, kteří si čistí uši po koupání přichází na ORL ambulanci nejčastěji. Rozměklý maz si totiž natlačí špejlí k bubínku. Proto čištění uší, kromě toho povrchního, hygienického a estetického, nedoporučujeme,“ dodal Jakub Syrovátka.
Nejen tyto zátěže však číhají v letních měsících na naše uši. Zdaleka nejhorší dopad na sluch mají hlasité produkce na letních akcích, které mohou způsobit až vážné trvalé následky. „Hlasitá hudba může způsobit takzvané akutrauma vnitřního ucha, kdy může být sluch i trvale poškozen.
Lidé by neměli chodit přímo k reproduktorům a při několik dnů trvajících akcích by si měli jít od hudby a hluku chvílemi odpočinout. Především lidé s postižením sluchu by měli návštěvu festivalů pečlivě zvážit,“ popsal další riziko primář Jakub Syrovátka a na závěr dodal, že samozřejmostí je v průběhu léta chránit uši před spálením opalovacími krémy se silným ochranným faktorem.
Zdroj: http://www.denik.cz/zdravi/lekari-upozornuji-v-lete-pozor-take-na-sluch-20170710.html
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz