REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Pohybové ústrojí a záda

Více informací získáte vybráním kategorie v pravém menu.

Jednoduchý orientační test rizika osteoporózy

  • Jste jednou z každých 3 žen (či jedním z každých 5 mužů), u nichž se po 50. roce věku rozvine osteoporóza?
  • Osteoporóza poškozuje skelet, způsobuje těžkou invaliditu a může ve svých důsledcích vést i k úmrtí.
  • Lze ji však včas odhalit a léčit.

Na otázky odpovídejte ano – ne:

1. Utrpěl některý z Vašich rodičů zlomeninu krčku stehenní kosti v důsledku malého násilí nebo pádu?

2. Utrpěl/a jste Vy nějakou zlomeninu následkem malého násilí nebo pádu?

3. Užíval/a jste někdy celkově kortikosteroidy (prednison apod.) po dobu delší než 3 měsíce?

4. Snížila se Vaše tělesná výška o více než tři centimetry?

5. Pijete často přes míru?

6. Kouříte více než dvacet cigaret denně?

7. Trpíte častými průjmy (při onemocnění zažívacího traktu, jako je celiakie nebo Crohnova choroba)?

8. Pro ženy: Nastala u Vás menopauza (přechod) před 45. rokem věku?

9. Pro ženy: Přestala jste někdy menstruovat na dobu delší než 12 měsíců z jiného důvodu, než je těhotenství nebo menopauza?

10. Pro muže: Trpěl jste někdy impotencí, ztrátou libida nebo jinými příznaky snížené hladiny testosteronu?

Vyhodnocení:

Pokud jste na nějakou z otázek odpověděl/a „ano“, neznamená to ještě, že máte osteoporózu. Diagnózu této nemoci může stanovit pouze lékař na základě vyšetření včetně denzitometrie skeletu. Doporučujeme Vám, abyste se o výsledku tohoto testu poradili se svým gynekologem nebo praktickým lékařem, který rozhodne, zda je nutné nějaké další vyšetření. Máme pro Vás jednu dobrou zprávu – osteoporózu lze dobře diagnostikovat a je léčitelná. Vhodnou změnou životosprávy můžete také riziko osteoporózy významně snížit.

Pro správnou tvorbu a funkci vaziva, chrupavek a kostí je důležitá výživa – dostatek vitamínů a minerálů, především vápníku. Ideální je získat tyto látky ze stravy, v určitých případech je ale třeba sáhnout i po potravinových doplňcích.

Nejvýznamnějším prvkem pro dobré kosti je bezesporu vápník. Vápník je minerální látka, která je potřebná pro tvorbu kostí, zubů a pro fyziologické procesy, jako je např. srážlivost krve, stahy svalů, práce srdce, přenos nervových impulzů. Kosti obsahují 35 % minerálních látek, nejvíce však právě vápníku a fosforu. Pro jejich správnou výživu je celkem jedno, z jakých zdrojů se vápník do těla dostává. Nicméně nejlepším zdrojem vápníku je mléko a mléčné výrobky, zejména zakysané. Jako zdroj vápníku jsou nenahraditelné! Vápník čerpáme i z některých druhů zeleniny, jako například z květáku, růžičkové kapusty či z brokolice. Jiné rostlinné zdroje obsahují sice také dostatek vápníku, ale vstřebává se jej jen málo, často jen 5 % (například ze špenátu, rybízu či angreštu). Vápník je v nich totiž vázán v těžko rozpustných a těžko stravitelných sloučeninách. To samé platí pro obiloviny či pečivo z celozrnné mouky. Proto jsou hlavním zdrojem dobře vstřebatelného vápníku mléko a mléčné výrobky – blíže viz samostatné kapitoly jako např. Nedostatek vápníku…

Doporučené denní dávky vápníku jsou poměrně vysoké:

  • děti 16 let … 400–650 mg
  • děti 610 let … 600–850 mg
  • děti a dorost 1020 let … 750–1300 mg
  • dospělí … 700–1000 mg
  • ženy po menopauze … 1200–1500 mg

Naše populace běžně konzumuje pouze 500 mg vápníku denně.

Nedostatkem vápníku jsou ohroženy zejména ženy snižující váhu, ženy po menopauze, vegani a malé děti! Pro lidi, kteří trpí alergií na mléčnou bílkovinu, jsou vhodné mléčné výrobky se sníženým obsahem laktózy, například jogurty, kysaná mléka. U těchto produktů je laktóza částečně odstraněna při výrobě. Kysané mléčné výrobky (kyselé mléko, jogurty a zakysané mléčné výrobky) mají tu výhodu, že jejich prostředí způsobuje, že se z nich do těla dostává více vápníku než z mléka.

To ovšem neplatí pro tavené sýry, v nichž je obsažen vysoký podíl fosforu, který omezuje využití vápníku.

Bohatými zdroji vápníku jsou také mák, sardinky a ořechy. Tyto potraviny se však běžně nekonzumují ve větším množství. Nicméně v sardinkách je vysoký obsah vápníku dán především tím, že se jedí celé, tedy včetně kostí. Pokud je tedy někdo odstraňuje, připravuje se o jejich důležitou výživovou hodnotu.

Pokud někteří lidé nejsou schopni z nejrůznějších důvodů získat potřebnou dávku vápníku stravou, měli by zvolit vhodný preparát. Optimální jsou takové, které kromě vápníku obsahují například vitamíny potřebné k jeho vstřebávání a ukládání do kostní hmoty – především D, B6, C a K.

Na vstřebávání vápníku má velký vliv zejména obsah tuku. Pokud je vápník konzumován ve stravě s příliš vysokým obsahem tuků, odchází z těla nevstřebán. Nevhodná je proto smetana, ovšem plnotučné mléko či smetanový jogurt lze ještě za dobrý zdroj vápníku považovat.

Snížení využití vápníku způsobují také šťavelany obsažené například ve špenátu, rebarboře, rybízu a angreštu, které jsou jinak na vápník bohaté. Kombinace například špenátu zahuštěného smetanou díky velkému množství šťavelanů a tuků naprosto zbrzdí vstřebání vápníku z jídla.

Obsah vápníku v organismu ovlivňují i sacharidy. Nadměrná konzumace sladkostí a moučných výrobků zvyšuje vylučování vápníku do moče. Podobně negativně působí i větší množství kávy, alkoholu a také kouření. Nápoje typu cola obsahují zase fosforečnany, které vápník přímo z těla vyplavují. Těm je nejlepší se z mnoha důvodů téměř zcela vyhnout.

Vstřebávání vápníku a fosforu naopak podporuje vitamín D. Má vliv také na vytváření kostních krystalů do kostní hmoty, čímž zpomaluje její ztrátu a snižuje výskyt zlomenin.

Nedostatek vápníku je hlavním rizikovým faktorem pro vznik osteoporózy, a proto je důležité vápník pravidelně doplňovat.

Denní dávka vápníku je obsažena:

  • v 50 g 30% eidamu,
  • ve 200 g nízkotučného jogurtu nebo
  • ve 100 g brokolice.

 

Zdroj: ordinace.cz

 

Úvodní a obecné informace

Související publicistika

Ploché nohy: prevence, léčba a cviky

25/5

Chůze patří mezi nejdůležitější a velmi prospěšné pohybové aktivity pro zdraví člověka. Denně nohy namáháme, ať už jdeme do práce, školy, nebo jen na…

více

Glukosamin sulfát – pomocník při bolestech kloubů

29/5

V přípravcích, které jsou doporučovány na podporu léčby kloubních onemocnění, se často můžeme setkat s látkou glukosamin, častěji plným názvem…

více

Bolest v oblasti bederní páteře se nevyplácí podceňovat

25/6

Stále více lidí trápí dlouhodobé bolesti v oblasti bederní páteře. Ve většině případů je tato bolest způsobena úrazem či mechanickým poškozením. U…

více

Ostruha na patě

9/9

Ostruha na patě je nepříjemný a bolestivý problém způsobený dlouhodobým přetížením nohy. Jedná se o kostní výrůstek na patě, který při došlápnutí…

více

Nordic Walking

24/9

Zajímavá volnočasová aktivita, obohacený přirozený pohyb, sport pro všechny věkové a výkonnostní kategorie, zpestření tréninku, rehabilitace po úrazu…

více

Syndrom karpálního tunelu

25/9

Karpální tunel vede zápěstím pod příčným zápěstním vazem, je tvořen kostmi a vazy a vedou jím cévy a nervy, včetně středního nervu, který řídí…

více

Žmoulejte si kaštany

15/10

Určitě i vy, když jste byli malí, jste vyráběli z kaštanů a sirek různá zvířátka. Kaštan má však také léčivé účinky a pomáhá nám po zdravotní stránce…

více

Co je příčinou bolesti kyčle?

29/10

Kyčel je jedním z největších kloubů v těle, které nesou hmotnostní zátěž. Když správně funguje, umožňuje vám bezbolestnou chůzi, sezení, ohýbání a…

více

Zlatý zázrak jménem hořčičný olej

17/11

Pokud jde o rostlinu hořčici setou, nejčastěji si ji spojujeme právě s výrobou stejnojmenného potravinářského produktu, ochucovadla hořčice. Málokdo…

více

Fibromyalgie

25/11

Fibromyalgie je porucha charakterizovaná bolestí pohybového aparátu, hlavně svalů. Pokud si přeložíme latinské pojmenování fibromyalgie, zjistíme, že…

více

Lázně nejsou jen pro staré a nemocné

9/12

Mnozí lidé, zejména z mladší generace, vnímají pojem lázně zastarale a ani by je nenapadlo zařízení s takovým titulem navštívit. Bez ohledu na to, co…

více

Voda v koleně?

11/12

„Slyšel jsi o tom? Pepovi tahali vodu z kolena“ říká soused sousedovi. Oba se zatvářili vyděšeně a ustaraně. Ani jeden z nich totiž netušil, co…

více

Pravda o mléčných výrobcích

15/12

Mléčné výrobky (a to se týká jak kozích, tak ovčích výrobků, od sýrů počínaje po jogurty, veškeré pomazánky, termixy, vše, kde je základ živočišné…

více

Zinek (ne)pomáhá v léčbě křečových žil

7/1

Křečové žíly a vředy dolních končetin postihují až jedno procento populace. K jejich léčbě se užívá mnoho přípravků a postupů. Jedním z nich je i…

více

Hlavní zásady při cvičení s míčem

15/1

Jedním z vhodných cvičení pro terapii a rehabilitaci je cvičení na míči.

více

Pozor na namrzlé chodníky! Pět rad, jak předejít úrazům

22/1

Zima je tady a s ní nástrahy počasí v podobě namrzlých chodníků a silnic. Každoročně lékaři v tomto období ošetří až desítky zlomenin denně.…

více

Házíte nohu přes nohu? O tohle si koledujete

26/1

Je to sexy, je to elegantní, ale škodí to zdraví. Posezení s nohou přehozenou přes nohu ovlivňuje hned několik věcí v našem těle. Bohužel pouze…

více

Bolest kyčelního kloubu

3/2

Bolest kloubů je velmi nepříjemným problémem, o níž by mohla vyprávět velká většina z nás. Potkat se s ní můžete v různém věku, byť s věkem počet…

více

Trápí vás občas píchání u srdce? Řekneme vám proč a jak se…

15/2

Píchání u srdce nebo jemu podobné bolesti v okolí srdce a konkrétně na levé straně od něj, jen zřídkakdy znamenají problém se samotným srdcem.

více

Koupel pro odstranění revmatických bolestí kloubů rukou,…

22/2

Pro člověka je těžké začít dělat nějakou smysluplnější fyzickou práci, pokud trpí revmatickými bolestmi kloubů.

více

Pozor na Fibromyalgii

3/3

Fibromyalgie je stav charakterizovaný bolestmi svalů, šlach a kloubů celého těla, zejména však podél páteře. Tělo je také citlivé na dotek, zejména v…

více

Cyklistika jako balzám na klouby

7/3

Pamatujete si ještě na své začátky na kole? I díky úspěchům našich profesionálních sportovců se cyklistika těší stále většímu rozmachu a stává se…

více

Zacvičte si přímo na místě

10/3

I vy patříte mezi ty, kteří denně stráví několik hodin sezením? Zvyknete často cestovat nebo máte kancelářské zaměstnání? Na pohybové aktivity vám…

více

Očista od solí pomocí bobkového listu

29/3

Jestliže jste měli nepohyblivé nebo bolestivé klouby nebo jste trpěli bolestmi závislými na počasí, pak se přesvědčíte, že bolesti mizí a pohyblivost…

více

Bolest Achillovy šlachy

11/5

Achillodynie, Syndrom Achillovy šlachy. Bolest Achillovy šlachy je častá u sportovců, hlavně běžců, ale nevyhýbá se ani nesportovcům.

více

Náhrada kloubu: totální endoprotéza

30/5

Lékaři dovedou v současnosti vyměnit všechny klouby v těle pomocí tzv. endoprotéz. Nejčastěji jsou nahrazovány kyčle a kolena, ale možné jsou i…

více

Jak se projevují poruchy rovnováhy a co je způsobuje?

2/8

Poruchy rovnováhy se projevují ve formě řady příznaků, mezi kterými dominuje pocit závrati nebo ztráty rovnováhy. Subjektivně jsou vnímány jako…

více

Natržené lýtko – specifikace a léčba - Zbyněk Petr

19/8

Je vám nad 35 let? Pak zvyšte pozornost! Jste mladšího věku? I vás toto zranění bohužel může potkat, i když u vás ještě nenastupují určité…

více

Nemusíte hned běhat – začněte se svižnou chůzí a zdravotní…

29/8

Říkáte si, že byste měli začít cvičit? Máte kolem sebe lidi, kteří začali běhat, chodí plavat nebo do posilovny? Vás ale podobné sporty moc nelákají?…

více

Než koupíte boty do školy: Třetina prvňáčků má zdeformované…

5/9

Nohy nás nesou celým životem. Přitom na spoustu problémů začíná už v dětství. Mnoho rodičů vybírá boty pro své potomky podle módy, vzhledu nebo ceny…

více

Vliv psychiky na bolest páteře

19/9

Bolest je pro organismus nepostradatelný signál, neboť ho informuje o poškození integrity, a proto je provázena nezbytnými preventivními pochody.

více

Pro budoucí maminky: Jak pečovat o klouby v době těhotenství

23/12

Těhotenství je krásné období, často s sebou ovšem nese různé bolesti a navrch vyžaduje specifickou výživu. Pojďme se podívat na to, co by ženy měly v…

více

Pojďme si zabruslit

16/1

Zimní sport, který prožívá obrození. Navíc se stejně jako jízda na kole nezapomíná. Při bruslení na ledě můžete hubnout, zpevnit si svaly či zlepšit…

více

Ochrana zdraví při lyžování: tvrdý, nebo měkký páteřák?

19/1

Na ochrannou helmu si již zvykla většina lyžařů a snowboardistů. Kolik z nich si chrání i páteř pomocí tzv. páteřáků, se můžeme jen dohadovat.

více

Anabolické steroidy: Rychlé přifouknutí svalů, jaká jsou…

10/2

Anabolické steroidy jsou uměle vytvořeným derivátem podobné mužskému pohlavnímu hormónu testosteronu. Podporují nadměrnou tvorbu bílkovin v těle.…

více

I klouby potřebují vyživit, víme, jak na to

21/2

Chrupavky našich kloubů jsou z velké části tvořeny kolagenem a ten jediný je dokáže skutečně vyživit. Jenže to má háček – když sníme kolagen v nějaké…

více

Co odhalí noha o vaší štítné žláze, cukrovce, cévách či…

3/3

Věděli jste, že vaše noha dokáže odhalit téměř vše, co potřebujete vědět o vašem celkovém zdraví? Dokonce se tomu věnuje i celá jedna oblast…

více

Skrytý sval spouští zánět sedacího nervu. Tyto 2 cviky vám…

13/3

Zánět sedacího nervu je vskutku závažný zdravotní problém postihující dolní část zad, který je zapříčiněn přimáčknutým nebo přitlačeným nervem. Jde…

více

Ibuprofen zvyšuje riziko infarktu o třetinu, zjistili vědci…

20/3

Užívání léků na bolest, jako je například populární ibuprofen, podle nové studie vědců z Kodaňské univerzity zvyšuje riziko srdeční zástavy o 31…

více

Ortopedické vložky: k čemu jsou dobré a na co si dát pozor

29/3

Dobré boty jsou základem běžeckého vybavení, ale vyřešení zdravotních obtíží s nohama je často nad jejich síly. Kvalitní běžecká bota sice dokáže…

více

SMSkový krk - onemocnění nových generací

6/4

Syndrom SMSkového krku (anglicky text neck) je pojem užívaný k popisu bolesti krku a možného poškození v důsledku déletrvajícího neustálého sklánění…

více

Nejlepší bylinka na bolesti žaludku, průjem, artritidu,…

26/4

Několik studií ukazují, že étericky (esenciální) olej z jedné běžné léčivé bylinky má až překvapivě silné antiseptické, antibakteriální a…

více

Tajemství bolesti zad je ve vašich chodidlech: Provádějte…

2/5

Chodidla jsou velmi důležitou částí našeho těla, i když o tom často ani nevíme. V průběhu jakékoli fyzické aktivity jsou nejtvrději pracující částí…

více

Vyhřezlá ploténka - následek následku

3/5

Příběh: K pacientovi je volána rychlá záchranná služba pro podezření na infarkt. Nemůže dýchat, bolí jej za hrudí, je vyděšený. V nemocnici však…

více

Tělové svíce pomohou od bolesti i nemocí

8/9

Pokud se svícemi právě začínáte nebo jste se je rozhodli aplikovat pravidelně a předejít tak dlouhodobě nepříjemným nemocem či bolestem, máme pro vás…

více

Koupel, která vytáhne toxiny z těla, zlepší funkci svalů,…

18/9

V dnešním případě se jedná o koupel, která obsahuje sůl, ne však klasickou kuchyňskou. Jde o typ, který se k tomuto účelu využívá již celá tisíciletí…

více

Jak se zbavit zápachu nohou

22/9

Pocení nohou a problémy s tím spojené představují poněkud delikátní, ale dosti nepříjemný problém. Samo o sobě pocení (hyperhidróza) reguluje…

více

Bechtěrevova choroba

30/9

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je další z řady autoimunitních nemocí. Postihuje zejména muže a bývá často zjištěna v relativně…

více

5 způsobů, jak zastavit ztrátu svalové hmoty po třicítce

11/10

Ztráta svalové hmoty s přibýváním let je reálná věc, které se odborně říká sarkopenie. Na překvapení mnohých nepostihuje jen starých lidí, ale začíná…

více

Proč otékají nohy? Zjistěte, proč máte otoky

16/10

Otékání nohou je celkem nepříjemný problém, který se častěji projevuje v létě. Teplo celkem organismu, respektive žilnímu systému, dává zabrat.…

více

Jak dětem udržet zdravá záda

27/11

Nemoci pohybové soustavy jsou jednou z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti. A přitom nemocem zad se dá snadno zabránit dobrou prevencí. Ta…

více

Jaké přírodní přípravky mohou pomoci, když bolí šlachy

7/2

Bolesti šlach patří mezi onemocnění pohybového aparátu. Jedná se bohužel často o chronické onemocnění, které dokáže pacienta hodně potrápit.

více

Tvarohové zábaly proti horečce, kašli i dalším obtížím

23/3

Tvarohové zábaly patří mezi staré osvědčené receptury, které pomáhají ulevit při mnoha zdravotních problémech. Jedná se o zcela přírodní metodu,…

více

Na túře s nohama v bavlnce

13/4

Nohy bývají poměrně vytíženým dopravním prostředkem. Hlavně pro ty, kteří před sluněním na pláži dávají přednost pěším túrám. Aby nás nožky nezradily…

více

Přírodní látky pro pevné kosti

16/5

Kosti, společně se zuby, patří k nejpevnějším tkáním našeho těla. Přesto musíme jejich stavu věnovat pozornost, zejména s přibývajícím věkem. Jaké…

více

Červen – ideální doba pro očistu kloubů a páteře

5/6

Léto, které začíná v polovině června, je výborné období pro odstranění produktů metabolismu nahromaděných za období intenzivního získávání látek v…

více

Zažeňte bolest kyčlí

27/6

Kyčle jsou největším kloubem v našem těle. Jakmile začnou bolet, je dobré to nepodceňovat a začít to řešit. Podívejte se na naše cviky a dobroty,…

více

Bolest třísel

19/9

Bolest třísel je příznak nejčastěji způsobený špatným stylem chůze, při kterém dochází k nerovnoměrnému zatěžování svalů a jejich následnému…

více

Barefoot, nebo levné tenisky. Jaký je v tom rozdíl?

8/10

Boty s nízkou podrážkou neboli bosoboty, případně barefoot, si získávají stále větší oblibu. Jak je to možné, cožpak jejich majitele nebolí po delší…

více

Otoky nohou

10/10

V případě otoků nohou jde o poměrně běžnou civilizační chorobu, při které žíly dolních končetin nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět…

více

Nordic walking? Sport vhodný opravdu pro každého!

30/10

V parcích lze stále častěji potkat svižně kráčející lidi se sportovními holemi. I když tzv. nordic walking spatřil světlo světa teprve před pár lety,…

více

Proč posilovat pánevní dno?

1/12

Hlavní funkcí pánevního dna je podpora orgánů, které se nacházejí v pánvi. Jedná se o dělohu u žen, u žen i u mužů pak o močovou trubici, močový…

více

Priessnitzův obklad

4/2

Tento obklad je nazván podle svého vynálezce, Vincence Priessnitze. Někdy je také používán výraz Priessnitzův zábal. Priessnitz proslul díky svým…

více

6 tipů, jak ulevit bolavým svalům po cvičení

16/3

Přehnali jste to v posilovně a teď máte problém i vyjít schody? Vyzkoušejte některý z našich tipů, který vám pomůže ulevit od svalové bolesti.

více

Jdete poprvé do posilovny? Vyražte připravení a ptejte se

29/5

Posilování je skvělý způsob, jak si vybudovat svaly, ale zároveň i vytvarovat postavu a zpevnit kosti. A to v jakémkoliv věku. Mnoho lidí odradí…

více

Běhání ve velkých vedrech. Deset tipů jak běhat za velmi…

28/6

Horko k zalknutím již pár hodin po východu slunce. Horko i ve chvíli, kdy se slunce začne sklánět k západu. Horko po celý boží den. Čas, který…

více

Zdravotní problémy - Pohybové ústrojí a záda

REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru