Patříte k lyžařům, kterým jsou běžné sjezdovky těsné a černá obtížnost vám připadá vhodná leda tak pro děti? Pak je načase vyzkoušet extrémnější druhy zimních sportů. Freeride, snowkiting nebo telemark vám přinesou zážitky naprosto jiného typu.
Ten správný pocit z volného pohybu a požitek z otevřeného prostoru vám může poskytnout například freeriding, lyžování mimo sjezdovky ve volném terénu a povětšinou v hlubokém sněhu. Do sytosti si můžete užít freeridové lyžování v mnoha alpských střediscích, která nabízejí jak spořádané sjezdovky, tak nové obzory. Ovšem abyste si užili freeride ve hlubokém prašanu, jak se patří, musíte mít patřičné vybavení. Freeridové lyže jsou širší, placatější a delší než například carvingové lyže. Někomu mohou připomínat prkna od sudu z Ladových obrázků. Poohlídněte se po nových kolekcích specializovaných firem (Scott, K2, Movement, Armada).
V zimě není nad pořádně svižnou jízdu na lyžích nebo snowboardu... když k ní navíc přidáte možnost se vznášet vzduchem, je to opravdu úlet. Navíc, při zatáčení stříká sníh od hran tak, že si okolní pozorovatelé myslí, že fičíte na sněhové fréze. Fantazie? Nikoli, právě takový požitek nabízí dynamicky se rozvíjející outdoorový sport, snowkiting. Základem je mít lyže (nebo snowboard) a tažného draka, kite, který vás při příznivém větru bude popohánět směrem k adrenalinovým zážitkům. Za tímto sportem nemusíte jezdit do vysokých hor, vhodnější než kopce jsou právě rovinaté pláně, kde budete mít zaručen stabilní vítr. K zahození není ani zmrzlé jezero nebo mírné svahy. Oproti klasickému sjezdu si užijete pocit naprosté svobody a relaxu. Rozhodně nepodceňuje správnou výstroj. Jelikož se snowkiting řadí k extrémním sportům, je přilba nezbytností. Jednodenní kurz vás vyjde zhruba na 2 tisíce korun a můžete si jej předplatit ve všech kite centrech (Boží Dar, Klínovec, Větrný Jeníkov, Veselský kopec, Vojšín, Malá Lehota aj.). Jen to se snowkitingem nepřežeňte, mohlo by se vám stát, že místo bujarých vánočních či silvestrovských oslav budete značně zmoženi pospávat na pohovce.
Je ve vás touha prošlapávat nové stopy, prozkoumávat odlehlá místa, pokořovat hřebenové trasy? Pak ve vás dřímá telemarker! Telemark neboli lyžování s volnou patou, dnes zažívá renesanci díky modernímu vybavení. Telemarkovou techniku používali již před mnoha desetiletími v Norsku, odtud se pak telemark rozšířil přes Kanadu a USA opět k nám do Evropy. Telemarkera na svahu poznáte jednoduše, jezdí v pokleku a vy si nejste jistí, zda je to běžkař nebo sjezdař. Telemarkové lyže jsou vhodné pro dlouhé vzdálenosti, proto je používají také polárníci. V kombinaci s pásy je využijete podobně jako skialpinové lyže pro stoupání a freeridový sjezd s volnou patou vám bude sladkou odměnou.
Autor: Michaela Plachká
Zdroj: http://www.zijemenaplno.cz/Clanky/a1275-Zimni-radovanky-pro-odvazne.aspx
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz