Zatímco je nám dermatology a kosmetickými firmami vštěpováno, že bez krému s vysokým ochranným faktorem bychom se neměli objevit na ulici, může nám úplně ten samý přípravek dokonce i uškodit. Způsobuje totiž nedostatek vitamínu D, který vyvolává například svalovou slabost či zlomeniny kostí.
Opalovací krémy s vysokými ochrannými faktory nás na jednu stranu chrání před škodlivými účinky slunečního záření, na stranu druhou nás ale neúmyslně připravují o jejich pozitivní účinky. Bezpochyby mezi ně patří tvorba vitamínu D, který lidský organismus potřebuje, a právě slunce je jeho největším zdrojem.
Náš organismus vitamín D potřebuje. Jeho největším zdrojem je slunce, ale i některé druhy potravin.
Podle studie publikované v časopise Journal of the American Osteopathic Association trpí téměř jedna miliarda lidí po celém světě nedostatkem vitaminu D. Důvod je nasnadě: nedostatečná expozice slunečního záření, před kterou kvůli rakovině kůže varují dermatologové, a s tím související používání opalovacích krémů. „Lidé tráví méně času venku. A když přece jen odhalí svou kůži na slunci, obvykle je skryta pod silnou vrstvou opalovacího krému, který v podstatě eliminuje schopnost těla produkovat vitamín D,“ uvádí Kim Pfotenhauer, asistentka profesora na univerzitě Touro v Kalifornii.
„I když chceme, aby se lidé chránili proti rakovině kůže, existují zdravé středně silné úrovně nechráněného slunečního záření, které mohou být velmi užitečné při podpoře vitamínu D,“ dodala Kim. Studie navíc také ukázala, že chronická onemocnění, jako diabetes typu 2 a onemocnění spojená s malabsorpcí (malabsorpční syndrom), včetně onemocnění ledvin, Crohnovy choroby a celiakie, značně inhibují schopnost těla metabolizovat vitamin D z potravinových zdrojů. Vzhledem k tomu, že je pokožka vystavena slunečnímu záření, je vitamín D považován za hormon, nikoliv za vitamín.
Vitamin D je pro lidský organismus zkrátka nezbytný. V tělových funkcích hraje širokou roli, včetně modulace buněčného růstu, neuromuskulární a imunitní funkce a schopnosti bojovat se záněty. K udržení zdravé hladiny vitamínu D přitom stačí pobýt 5 až 30 minut denně na sluníčku. Ideálně dvakrát týdně v poledních hodinách, což je čas, ve kterém se prý slunečních paprsků máme vyvarovat. Řešením je použít ochranný faktor s maximálním stupněm ochrany 15 SPF. Vyšší faktor snižuje produkci vitamínu až o 99 %. „Nemusíte tedy celý den ležet na pláži, abyste získali svou denní porci vitamínu D. Obyčejná procházka na sluníčku je pro většinu lidí dostačující,“ uzavírá Kim Pfotenhauerová.
Vitamín D můžete tělu dodávat i jinými způsoby. Jeho zdrojem je maso, vejce, máslo a další mléčné produkty. V ovoci a zelenině jej nenajdete, výjimku představuje jen avokádo. Dobrou zásobárnou jsou také houby a potraviny vyrobené kvašením. Přijímat můžete i syntetický vitamín v kapslích, ale pozor na předávkování. Zatímco děti by neměly přijímat více než 10 mg tohoto vitamínu denně, u dospělých je tato dávka o 5mg vyšší. Suplementy vitamínu D se každopádně nedoporučuje konzumovat v létě, kdy by jeho příjem měl být pokryt funkcí kůže.
Zdroj: https://www.flowee.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz