REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Podzimní cvičení – návrat do tělocvičny

29/11

Nordic walking, turistika, cyklistika nebo cvičení v městských senior parcích – oblíbené sportovní kratochvíle mají společného jmenovatele – přízeň počasí. Počátkem listopadu začínají teploty klesat pod deset stupňů a za límec padají první vločky.

Ptáte se sami sebe, kam jste uklidili sálové tenisky? Tak s tím vám neporadíme, ale zkusíme vás navnadit na podzimní cvičení, které je důležité nejen proto, aby vaše trénované svaly do Vánoc nezlenivěly, ale i z psychického hlediska, období příchodu zimy vnímá většina z nás jako posmutnělé, někdy až depresivní.

Vyvážená strava a pravidelný pohyb ale dokáží povzbudit i ducha, na kterého útočí plískanice a blednoucí vzpomínky na letní sluníčko. Rychlejší pohybová cvičení vyplavují endorfiny, pomalejší zase zklidňují a navozují vnitřní klid a rovnováhu. Navíc cvičíte v kolektivu, kterému je nejméně tento zájem společný.

Plusy pro cvičení v sále 

•  Nefouká zde nárazový vítr, nedochází k výkyvům teplot v závislosti na oblačnosti. 

•  Hladký povrch parket nedává kloubům tolik zabrat jako lesní kmeny. 

•  Při přecenění sil jednoduše skončíte, žádná dlouhá cesta zpět před vámi není. 

•  Stále je přítomen profesionál, který lekci vede. 

•  Při samotném cvičení s sebou nemusíte nic „tahat“ a občerstvení je i tak stále nablízku. 

•  Fitness a welness centra disponují i odpočinkovými zónami. 

•  Cvičíte v různě velkém kolektivu, netrávíte čas sami. 

Když chcete zahnat chmury nebo se pobavit…. 

Zumba 

Aerobně – taneční novinka zumba je hitem veškerých fitness center. Já zábavná, lekce pro začátečníky mají jednoduché sestavy a jsou mírně až středně náročné na pohyb. Cvičí se ve větším kolektivu na latinsko-americkou hudbu, při které se po úvodním strečinku střídají pomalejší a rychlejší pasáže. Na hodinách je veselo a latinské rytmy vám zůstanou ještě hodně dlouho pod kůží. 

Když se chcete zbavit zdravotních problémů…se zády, klouby 

Cvičení na rehabilitačních míčích 

Cvičení na velkých rehabilitačních míčích se rozděluje do několika podkategorií, všechny uvolňují přetížené klouby, vedou k protažení svalů, automobilizaci páteře, posilování a zpevňování těla. Posilují se zádové svaly, břišní svaly i svaly pánevního dna. 

Pilates 

Podobná je i technika pilates (jinde též uváděna jako Body&Mind), při které se používají menší míčky. Jde o rehabilitační cvičení, při kterém se zpevňují a posilují svaly i klouby, zlepšuje se koordinace pohybů a učí se správnému dýchání. Volně se dá kombinovat s jógou nebo třeba s cvičební metodou „Gyro“, která je více taneční a jejím cílem je učinit páteř co nejflexibilnější.

Specializovaná zdravotní cvičení 

Desítky fitness či sportovních center nabízejí tzv. specializovaná zdravotní cvičení, která vedou buď proškolení instruktoři nebo přímo zdravotní sestry. Doporučují se po operacích či zákrocích různého druhu nebo při přetrvávajících bolestech (nejčastěji svalů, kloubů a páteře).

Anaerobní cvičení

Zatímco při aerobním cvičení (jako je aerobik, běhání, plavání či spinnig) spalujeme díky jeho dlouhodobějšímu charakteru i stálému přísunu kyslíku tuky (ideální na hubnutí), při tzv. anaerobním cvičení se nám kyslíku nedostává a tělo rychle začíná spalovat cukry. Kromě sprintů sem patří třeba zvedání činek či gymnastika s náčiním. Cílem cvičení je snížení hladiny cukru v krvi, zvýšení kostní hustoty, úprava trávení a krevního oběhu.

Kardiofitness – aerobní cvičení 

Větší fitness centra mají vlastní „kardio zóny“ či kardio-fitness programy. Ty různě kombinují aerobní cvičení, cvičení dlouhodobějšího charakteru, které pomáhá nemocným s ischemickou chorobou srdeční, zlepšuje okysličování organismu a výrazně snižuje možnost infarktu. Při pravidelném cvičení se postupně snižuje tepová frekvence i tlak a posiluje se srdeční sval i oběh kyslíku v těle. Cvičení navíc zlepšuje schopnost srdce užívat glukózu a výrazně tak pomáhá diabetikům.

Když se chcete zbavit stresu…

Autogenní trénink 

Autogenní trénink je založen na krátkých a pravidelných cvičeních (max. 15 minut dvakrát denně), jejichž cílem je uvolnění, relaxace a eliminace stresu. Cvičení probíhá v sedě či leže, má šest základních etap a člověk je může kompletně zvládnout cca za 14 dní. Autogenní tréninky a meditace se můžete naučit od odborníka nebo sami doma, často je vyučují terapeuti a psychologové.

Jóga a tai-či 

Jóga je perfektní strečink, ale i jednoduchá cvičební metoda, jejímž cílem je nalézt vnitřní klid a smíření. Její učitelé, jogíni, platí za nejvyrovnanější osoby. Aktivnější formou pro odbourání stresu a deprese je power jóga. Pomalé a ladné pohyby harmonizují tělo a mysl i při cvičení tai-či, které také pomáhá s pohybovým ústrojím, srdečním tlakem a artritidou. 

Když se zdravotně „necítíte“… 

Kalanetika 

Kalanetika (též Slow Body) je starší typ cvičení, které dnes nahradily moderní metody jako power jóga nebo pilates, vycházejí ale z téhož. Jde o pomalé cvičení zaměřující se na protahování těla a posilování různých partií. Po strečinku a samotném cvičení, při kterém se formuje postava a upravuje nesprávné držení těla (rehabilitační prvky), je vyhrazen čas na relaxaci. Je nejpomalejším cvičením vhodným i pro úplné začátečníky s jednoduchými cviky na žíněnce (žádné „hopsání“), vhodným i pro pokročilejší seniory. 

Cvičení pro seniory 

Řada sportovních areálů, tělovýchovných jednot a fitness center začala nabízet specializovaná „cvičení pro seniory“. Zkušený instruktor se cvičícím věnuje individuálně, přizpůsobena je délka i intenzita cvičení a výběr jednotlivých cviků. Cvičení často probíhá v dopoledních hodinách a zaměřuje se na konkrétní zdravotní problémy, jako je prevence Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby či pomoc s pohybovým aparátem. 

 

Autor: Michaela Poštulková

Zdroj: http://www.zijemenaplno.cz   https://www.vsb.cz/713/cs/aerobik


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru