REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Hlava, krk, oči, uši, nos a ústa

Více informací získáte vybráním kategorie v pravém menu.

Hlavním úkolem dýchacího systému je přivádět do krve kyslík a odvádět oxid uhličitý.

Nádech a výdech řídí dechové centrum v prodloužené míše, které vysílá nervové impulzy k pohybu do bránice a mezižeberních svalů.

Horní cesty dýchací

jsou tvořeny:

  • dutinou nosní,
  • vedlejšími nosními dutinami,
  • hltanem.

Nádechem je do dutiny nosní nasáván vzduch (78 % dusík, 21 % kyslík, 1 % jiné plyny), kde je ohříván a zvlhčován, a pokračuje do nosohltanu.

  1. Nosohltan je horní část hltanu, ve které jsou přítomny krční mandle. Vede odsud Eustachova trubice, která vyúsťuje do středního ucha.
  2. Pod nosohltanem je hltan (farynx), kde se potkává náš nádech s rozžvýkanými sousty potravy. V hltanu je přítomna chrupavčitá hrtanová příklopka (epiglottis), která je otevřená, a tím zpřístupňuje cestu vzduchu do hrtanu (larynxu). Pouze při polknutí sousta se zavírá, takže sousto jde do jícnu a ne do hrtanu.

Onemocnění horních cest dýchacích

Onemocnění horních dýchacích cest patří mezi častá onemocnění, většinou nezávažná, jejichž příčinou jsou nejčastěji infekce.

Dutina nosní je vystlána sliznicí, která je často postižena zánětem. Vzniká tzv. rhinitida. Příčin tohoto zánětu je mnoho, nejčastěji se dělí na příčiny infekční a neinfekční a na akutní a chronické.

V případě infekčních zánětů jsou nejčastějším vyvolavatelem viry, méně často bakterie. Velmi často dochází k tomu, že zánět z dutiny nosní přestoupí na vedlejší dutiny, a vzniká tak stav označovaný jako rhinosinusitida. Pokud jsou tyto záněty nedostatečně léčeny, mohou přecházet do chronicity.

Záněty neinfekční jsou nejvíce způsobeny různými dráždivými látkami, které přicházejí do kontaktu s nosní sliznicí. Často dochází k tomu, že takto postižená sliznice, která je zánětem oslabená, je napadena infekcí – viry, bakteriemi.

Nosní dutina je u některých osob častým zdrojem krvácení. Nejčastěji je to dáno jejím zvýšeným prokrvením, především na nosní přepážce, které je velmi individuální, a v těchto případech stačí pouze nepatrné poranění, a následkem je prasknutí cév.

Vedlejší nosní dutiny

Onemocnění vedlejších nosních dutin úzce souvisí s dutinou nosní a jejich onemocnění se prolínají. Průběh infekčních zánětů vedlejších dutin (sinusitid) se vyznačuje tím, že jsou hůře přístupné léčebným zásahům, jejich průběh je proto bouřlivější a častěji přecházejí do chronického stadia.

Hltan

Hltan bývá taktéž nejčastěji postižen záněty (faringitidami). Většinou se nejedná o vážná onemocnění, avšak díky tomu, že nosohltan je místem, kde ústí Eustachova trubice, může při infekcích hltanu dojít k přestupu infekce na střední ucho.

Tato onemocnění se pravidelně projevují poruchami čichu, někdy i chuti, které jsou vratné, i když někdy za delší dobu, než by odpovídalo léčbě.

Dále na horní cesty dýchací navazují dolní cesty dýchací (od hrtanu níže).

Dolní cesty dýchací

tvoří:

  • hrtan,
  • průdušnice
  • průdušky,
  • plíce.

Tyto struktury se podílejí na transportu a výměně plynů mezi vnějším okolím a krví. Jsou tedy životně důležitými orgány a jejich onemocnění by měla být včas a řádně léčena, aby se předešlo možným pozdějším vážným komplikacím. K onemocněním dolních dýchacích cest patří některé vývojové vady a dědičné choroby (především cystická fibróza – mukoviscidóza).

Za hrtanovou příklopkou jsou hlasivky (hlasivkové řasy svým pohybem rozechvějí vzduch, čímž vzniká zvuk) a soustava „trubek“. Průdušnice (trachea), která se větví na průdušky (bronchy), a ty dále na průdušinky (bronchioly). Tato celá část dýchacího systému je tvořena chrupavčitým skeletem, pod kterým jsou jemné svaly řízené nervovým systémem, schopné se v případě potřeby stáhnout. Výstelku tohoto „potrubí“ tvoří hlenotvorné a řasinkové buňky, jež tvoří hlen, na který se přichytí vdechnuté částice prachu, jež pomocí řasinek putují zpět, až jsou polknuty.

Nejmenší trubky – průdušinky – na konci své cesty vstupují do plicních sklípků (alveolů). Plicní sklípky jsou protkány cévami a svou tenkou stěnou umožňují výměnu plynů mezi krví a vzduchem. Plicní sklípky tvoří lipoprotein surfaktant, jenž zabraňuje smrštění plicního sklípku, který by se jinak vyfoukl jako nafukovací balónek.

Onemocnění dolních cest dýchacích

(O výše uvedených nemocech si přečtěte více v příslušné sekci.)

Onemocnění dolních dýchacích cest patří mezi běžná onemocnění. Dýchací cesty bývají nejčastěji postiženy infekčními zánětlivými chorobami a většinou se nejedná o nemoci závažné. Vážnější průběh mívají hlavně u dětí, starých lidí a osob s oslabeným imunitním systémem.

Nejzávažnější postižení dolních dýchacích cest je způsobeno nádorovými chorobami, z nichž především bronchogenní karcinom představuje největší problém, neboť patří v naší zemi mezi tři nejčastější nádorová onemocnění dospělých.

Zánětlivá onemocnění

se dělí na:

  • záněty dýchacích cest (infekční – virové, bakteriální, vzácně mykotické a neinfekční – alergické, chemické), kam patří laryngitidy (tedy záněty hrtanu – u dětí mohou představovat velmi vážné onemocnění, pokud jsou infekčního původu), laryngotracheitidy (společný zánět hrtanu a průdušnice),
  • bronchitidy (záněty průdušek).

Vážná, život ohrožující choroba, ležící na pomezí horních a dolních dýchacích cest, je u dětí se vyskytující epiglotitida.

V případě bronchitidy může zánět přecházet do chronicity (nejčastěji u kuřáků) a bývá spojen se vznikem plicní rozedmy (emfyzému). V takovém případě vzniká chronická obstrukční plicní nemoc – CHOPN.

Dýchací cesty jsou postiženy také u astma bronchiale, vznikajícího na základě přecitlivělosti dýchacích cest na vnější prostředí a látky v něm obsažené.

Onemocnění plic

Vlastní onemocnění plic jsou trojího druhu.

  • Jednak sem patří infekční záněty plic (pneumonie a bronchopneumonie, tuberkulóza plicní).
  • Dále mohou být plíce postiženy tzv. intersticiálními plicními procesy, při kterých dochází z různých příčin k vazivové přestavbě plicní tkáně. Do této skupiny patří např. sarkoidóza, plicní vaskulitidy aj.
  • Třetí skupinou jsou profesionální plicní choroby. Jsou to choroby, které vznikají v plicní tkáni po dlouhodobé expozici některým škodlivým látkám (oxid křemičitý – silikóza, azbest – azbestóza, berylióza a další).

Nádory, především plic, představují velmi vážný zdravotní a společenský problém. Většina nádorových onemocnění dýchacích cest je totiž spojena s kouřením. Nádory mohou postihovat kteroukoli část dýchacích cest a ani v jednom případě není prognóza nijak přívětivá.

Plíce mohou být postiženy i onemocněními, která primárně v plicích nevznikají, ale nakonec se mohou projevit právě především omezením plicních funkcí. Sem patří například tromboembolická plicní choroba nebo spánková apnoe.

Onemocnění dolních dýchacích cest představují velmi častý problém. Mnohá tato onemocnění úzce souvisí se špatným životním stylem, především s kouřením.

Samostatnou jednotkou, řadící se k chorobám dolních dýchacích cest, jsou onemocnění pohrudnice.

Ostatní úkoly plic

Kromě dýchání se plíce podílejí na regulaci pH krve (acidobazická rovnováha) a krevního tlaku.

Jednoduše řečeno: Víme, že nápoje sycené CO2 nás okyselují. Pokud dýcháme málo (hypoventilace), tak vydechujeme měně CO2, a více nám jej zůstává v krvi, což posouvá pH do kyselého prostředí. Naopak vydatné dýchání (hyperventilace) znamená zvýšené vylučování CO2, a tedy posun pH krve do zásaditějšího prostředí. K vydatnému dýchání dochází při zvýšené potřebě kyslíku (zátěž, vyšší nadmořská výška).

Další funkcí plic je přítomnost angiotensinu konvertujícího enzym, který tvoří hormon angiotensin II, jenž stažením cév zvyšuje krevní tlak.

Nemoci dýchacích cest – přehled

Rýma, krvácení z nosu, kašel, zánět vedlejších dutin nosních, nosní polypy, zánět nosohltanu, kýchání, chrápání, vykašlávání krve, chrapot, potíže s polykáním, nedostatek dechu, dušnost, škytavka, zánět hrtanu, rakovina hrtanu.

Zánětu průdušek, rozedma plic (plicní emfyzém), chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), pneumotorax a hydrothorax, astma bronchiale, bronchiektázie, zápal plic, otok/edém plic, rakovina plic, plicní embolie, plicní hypertenze.

 

Zdroj:

weby vitalion.cz, nasclovek.cz

 

Úvodní a obecné informace

Související publicistika

I tapety mohou vyvolat migrénu

16/10 Moje zdraví

Bolí vás hlava? Dejte si pozor na zářivé světlo a barvy. Trápí vás migréna? Změňte své pracovní a domácí prostředí. Co může za nevolnost, poruchy…

více

Mrtvice je oprávněným strašákem kardiaků

3/1

Přestože je cévní mozková příhoda (CMP) druhou nejčastější příčinou úmrtí, stále jsou v ČR její příčiny podceňovány. Především kardiaci by se měli…

více

Roman Šmucler šetrně zničil nádor světlem. Nemocný jej…

25/2

Na Otolaryngologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc byla použita teprve podruhé v ČR nová metoda léčby nádoru hrtanu. Jde o takzvanou šetrnou…

více

Zelený čaj: nápoj zdraví, vitality a štíhlosti

21/5

Pití zeleného čaje je v posledních letech velmi populární. Aby také ne, vždyť je to nápoj přímo zázračný! Poradíme, jak jej správně připravovat…

více

Padání vlasů: 11 odpovědí dermatologa na vaše nejčastější…

26/8

Kvalita a zdraví vlasů jsou zrcadlem stavu celého organismu. Vlasy dokáží odhalit nedostatky vitamínů a minerálů v těle, stejně jako začínající nemoc…

více

Otoky víček

28/8

Otoky víček je nepříjemný problém, který trápí především jedince trpící alergií. Alergie však není jediné onemocnění, při kterém se otoky víček mohou…

více

Pálení v krku

31/8

Nepříjemné pocity v krku jistě zná každý z nás. Nejčastěji jde o pocity škrábání, bolesti a pálení, které jsou vyvolány drážděním nervů v sliznici…

více

Jedy v těle. Čechy ohrožuje rtuť z ryb a plomb

7/9

Zpočátku nikdo netušil, proč se to děje. V padesátých letech minulého století zasáhla japonský záliv Minamata záhadná epidemie: řada lidí oslepla,…

více

Zúžení krčních tepen

23/9

Mozek je bohatě prokrvený orgán, ve kterém se nachází hustá síť drobných tepen. Celkově je však krev k mozku přiváděna pouze dvěma páry tepen, dvěma…

více

Demence

13/10

Demence je v rozvinutých zemích jedním z největších problémů medicíny 21. století. Způsobuje úmrtí podstatné části populace vyššího věku a její…

více

Kloktání oleje, mlgání

11/11

Mnoho metod používaných při domácí léčbě a přírodním posilování obranyschopnosti organismu má původ na indickém subkontinentu. Stejně je tomu i u…

více

Zlatý zázrak jménem hořčičný olej

17/11

Pokud jde o rostlinu hořčici setou, nejčastěji si ji spojujeme právě s výrobou stejnojmenného potravinářského produktu, ochucovadla hořčice. Málokdo…

více

Unavené oči

20/11

Zarudlé bolestivé oči a pálivý pocit v očích jsou typické projevy únavy, které jsou u naprosté většiny populace způsobeny nadbytkem práce u počítače…

více

Afty

30/11

Afty jsou vřídky, které se nacházejí na sliznici dutiny ústní, na rtech a na jazyku. Neohrožují sice na životě, ale jsou dost bolestivé a mohou…

více

Tučné potraviny dokáží poškodit váš mozek!

18/12

Vánoce se blíží a s nimi přichází období přejídání, kdy zvyšujeme příjem kalorií někdy až třikrát, jen proto, že nedokážeme odolat sladkému cukroví…

více

Jak překonat angínu bez antibiotik

4/1

Značně nepříjemné příznaky angíny známe všichni - bolest v krku, zejména při polykání, horečky, celková únava, bolesti svalů a kloubů. Angína je…

více

Toto vše léčí syrová, vařená a pečená cibule

27/1

Ať už je konzumovaná syrová, v salátech nebo vařená a zakomponovaná v jídle, cibule byla odjakživa součástí naší stravy. Věděli jste však, s čím…

více

Chraňte své oči před nástrahami zimy!

16/2

Specifické počasí a řádné ochlazení v zimních měsících s sebou přináší mnoho útrap a pastí pro naše oči. Co jim v zimě nejvíce škodí a jak je nejlépe…

více

Léčíte se s vysokým tlakem Hlídejte si oči

24/2

Dříve platné teorie o tom, že zelený zákal je způsoben vysokým tlakem uvnitř oka, se ukázaly neúplné.

více

Bolesti v krku v psychosomatickém pojetí

2/3

Nejspíš si řeknete, že není možné uzdravit se z angíny a jí podobných nemocí, aniž byste začali brát antibiotika. Vždyť v době, kdy máte zarudlý krk,…

více

Problémy se zuby

18/3

Kdo z nás nikdy neměl problém se zuby. Bolest zubů dokáže člověka dohnat až k šílenství. Zuby mají poměrně složitou strukturu, skládají ze tří částí,…

více

Tvrdá nebo měkká voda: víte, co udělá s vašimi vlasy?

22/3

Na vodě při mytí vlasů záleží víc, než si myslíte. Také se někdy divíte, že jsou vlasy po umytí krásné a sexy, a jindy zase zplihlé a bez života, a…

více

Puchýře na jazyku

8/4

Puchýře na jazyku jsou velmi bolestivé ranky, které se mohou objevit z různých důvodů. Při vzniku těchto ranek je každá činnost jazyka velmi…

více

Zánět středního ucha

19/5

Zánět středního ucha je častým onemocněním malých dětí, zejména kojenců. Většinou jde o komplikaci vleklé rýmy, či jiného virového onemocnění…

více

Biorezonanční diagnostika

25/5

Používáme medicínský diagnosticko-léčebný přístroj poslední generace s přesností 94% což jej činí momentálně nejpřesnějším biorezonančním přístrojem…

více

Ústa - afty

12/7

Ústa hrají významnou roli při dýchání, příjmu potravy a mluvení. Vyjadřují také celou škálu emocí - od šťastného úsměvu k vyjádření údivu, hněvu a…

více

Jak se projevují poruchy rovnováhy a co je způsobuje?

2/8

Poruchy rovnováhy se projevují ve formě řady příznaků, mezi kterými dominuje pocit závrati nebo ztráty rovnováhy. Subjektivně jsou vnímány jako…

více

Bolest hlavy může způsobit i rýma!

7/9

70–80 % populace trpí bolestmi hlavy, z toho asi polovina minimálně jednou za měsíc. I když ve většině případů nejde o příznak vážného onemocnění,…

více

Kdy nám hrozí ztráta čichu?

15/9

Ztráta čichu neboli anosmie může být částečná nebo kompletní, i když kompletní ztráta čichu je poměrně vzácná. Může být také dočasná či trvalá –…

více

Podle bylin, Grepové jádro (grepfruit)

5/10

Říká se, že příroda má léky na všechno a právě výjimečné účinky oleje z grapefruitových jader jsou objeveny v čase, kdy díky modernímu způsobu života…

více

Jaké jsou metody odstranění presbyopie

13/10

Presbyopie (vetchozrakost) je snížená schopnost oka vidět ostře na blízké vzdálenosti. Onemocnění je věkově podmíněné a postihuje pacienty středního…

více

Migréna a její přírodní léčba

7/11

Migréna je charakterizovaná opakující se chronickou bolestí hlavy. Doprovodným příznakem bývá nevolnost, zvracení, světloplachost, větší citlivost na…

více

Dvojité vidění (diplopie)

15/11

Když je oko ve správném postavení, má osa jeho pohledu přímý směr. Pozorovaný předmět zaměří obě oči a vytvářejí z něj jeden obraz tak, jak je…

více

Endometrióza

21/11

Chronické onemocnění žen, kdy endometriální (tkáň děložní sliznice) se objevuje na jiných orgánech - vaječníky, vejcovody, žlučník, vzácně i odlehlé…

více

Angína

5/12

Bolesti v krku, obtížné polykání, chrapot, kašel, zarudlost, bolestivost a otok mandlí. Bolest hlavy, bolest v uších, zimnice a horečka, dávení a…

více

Už jste vyzkoušeli solnou jeskyni?

19/12

Trápí vás nemoci dýchacího ústrojí? Několikrát v roce bojujete s chřipkou, angínou, máte chronickou rýmu, lupenku, astma, problémy se záněty průdušek…

více

Není to sůl, ani cukr. Jde o nebezpečný jed, který jíme…

3/1

Podívejte se jak vypadá prý bezpečná přísada do potravin. Označují ji číslem E621 a přidává se do velkého množství nejen potravin, ale i vařených…

více

Zubní protézy - základní rady

6/1

Někteří lidé si totiž zubní protézy pořizují s tím, že zubní protéza plnohodnotně nahradí zdravé zuby. Ani nejkvalitnější zubní protézy však nemohou…

více

Co se stane s vašimi plícemi, mozkem a náladou, když si…

18/1

Určitě jste již slyšeli o lampách z růžové himálajské soli, ale měli byste o nich vědět, že pokud je budete mít doma, přinesou vám pozitivní energii,…

více

Chřipka - Jak na ni vyzrát

9/2

V současnosti je v médiích chřipka jedno z nejvíce používaných slov - chřipková epidemie, jak se bránit chřipce, co dělat při chřipce, a bohužel také…

více

Nová metoda k diagnostikování Alzheimerovy choroby ve Zlíně

21/3

Lékaři Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně začnou v únoru používat novou metodu k diagnostice Alzheimerovy nemoci a jiných příčin ztráty paměti.

více

Původce a příčina chronické rýmy

26/3

Chronickou rýmu může způsobovat celá řada faktorů, takže je potřeba zapátrat po příčině. Může to být alergie, smog, cigaretový dým, parfémy, prach,…

více

„Regenerace těla po zimě pomocí vhodných potravin a bylin“

27/3

Kalendářní jaro je pár dní s námi a v souvislosti s jeho příchodem se setkávám jak se skupinou lidí, kteří jaro milují a jarní paprsky sluníčka v…

více

SMSkový krk - onemocnění nových generací

6/4

Syndrom SMSkového krku (anglicky text neck) je pojem užívaný k popisu bolesti krku a možného poškození v důsledku déletrvajícího neustálého sklánění…

více

Suché oči trápí zejména lidi u počítačů

27/4

Pálení, zčervenání a pocit zrnka písku v oku - to jsou příznaky suchých očí, onemocnění odborně zvaného keratoconjunktivitis sicca. Práce u obrazovky…

více

Co je to masticha

4/5

Masticha je přírodní produkt získávaný z pryskyřice stromu Řečík lentišek (Pistacius Lentilicus), jehož výskyt se spojuje převážně s řeckým ostrovem…

více

Při práci na zahradě si chraňte svůj zrak

11/5

Vykročení do nové pěstitelské sezóny mnohdy končí v ordinaci oftalmologa.

více

Rozhodnutí italského soudu: mobilní telefony skutečně…

14/6

Vědcům zapojeným do Národního toxikologického programu se podařilo prokázat, že záření z mobilních telefonů je škodlivější, než si lidé myslí.

více

Lékaři varují: V létě pozor také na sluch. Poškodit ho může…

10/7

Letní měsíce jsou nejnáročnějším obdobím v roce pro naše uši. Hrozí jim spálení či infekce, dokonce i trvalé poškození sluchu.

více

Sinice - když koupání ohrožuje zdraví

8/8

Léto a horké dny lákají ke koupání. Pokud však dáváte před koupališti přednost raději přehradám nebo rybníkům, měli byste vědět, kdy takové koupání…

více

Tělové svíce pomohou od bolesti i nemocí

8/9

Pokud se svícemi právě začínáte nebo jste se je rozhodli aplikovat pravidelně a předejít tak dlouhodobě nepříjemným nemocem či bolestem, máme pro vás…

více

Každý doušek z tohoto 3 složkového čaje vymaže z vašich…

18/10

Téměř každý z vás zažil nějaké dýchací problémy v určitém okamžiku v životě, a to buď alergické reakce, astma, nebo jen rýmu.

více

Jak přetaktovat svůj mozek na vyšší výkon

25/1

Přemýšleli jste někdy, jestli je možné změnit svůj mozek i v dospělém věku?

více

Tvarohové zábaly proti horečce, kašli i dalším obtížím

23/3

Tvarohové zábaly patří mezi staré osvědčené receptury, které pomáhají ulevit při mnoha zdravotních problémech. Jedná se o zcela přírodní metodu,…

více

Oči sice nikdy nespí, odpočinek ale potřebují

20/4

Usínání při sledování oblíbeného seriálu, vyřizování korespondence nebo hraní her na mobilu těsně před spaním je v současné době velmi oblíbené nejen…

více

Umíte používat klimatizaci? Oči může poškodit navždycky

8/8

Kromě rýmy, agíny a zatuhlých svalů může klimatizace způsobit i potíže se zrakem. Vysuší vám oči!

více

Diabetici by měli pravidelně navštěvovat očního lékaře

5/9

Diabetici by měli pravidelně navštěvovat očního lékaře. Optimálně jednou za rok, pokud jsou dobře léčeni, stačí i méně často.

více

Když začnou v zahraničí zlobit zuby?

1/10

Bolest zubů patří mezi nejneodbytnější zdravotní problémy, které vás mohou potkat. Když jste doma, čeká vás maximálně probdělá noc, ale pokud se…

více

Bruxismus – skřípání zubů

21/11

Skřípání zubů se označuje odborným pojmem bruxismus. Všimli jste si skřípání zubů u svých dětí nebo partnera? Čtěte dál a dozvíte se, které formy…

více

Priessnitzův obklad

4/2

Tento obklad je nazván podle svého vynálezce, Vincence Priessnitze. Někdy je také používán výraz Priessnitzův zábal. Priessnitz proslul díky svým…

více

Brahmi – posilovač vědomí, zkušenosti a účinky

21/2

Jednomu známému jsme před lety prodali Brahmi na přípravu čaje. Jelikož si pečlivě nepřečetl návod na přípravu, zalil si velkou polévkovou lžíci…

více

Afty v ústech

20/3

Afty v ústech - nepříjemné a velmi bolestivé ploché vřídky, které otravují život. Zajímavé je, že afty jsou tak trochu opředeny tajemstvím, zejména…

více

Jak je to s plusy a minusy žvýkačky

6/4

Podle statistik činí spotřeba žvýkaček v České republice na každého obyvatele 128 kusů ročně. V Evropě jsme na třetím místě. Tlak reklamy je značný.…

více

Šedý zákal

10/4

Toto oční onemocnění je nejčastěji způsobené stárnutím, přesné příčiny jeho vzniku však dosud nikdo neobjasnil. Naštěstí se dnes dá šedý zákal…

více

Jak masírování bodu mezi obočím navždy změní vaše tělo

15/4

V dnešním článku vám ukážeme jednu masážní techniku pocházející z akupresury, která je nadmíru jednoduchá a zároveň velmi efektivní.

více

Jak správně pečovat o ustupující dásně?

5/6

V případě péče o dutinu ústní myslíme hlavně na to, zda jsou naše zuby čisté, bílé a bez kazů. Avšak zdravé dásně jsou stejně důležité jako zdravé a…

více

Zdravotní problémy - Hlava, krk, oči, uši, nos a ústa

REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru