REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Hlavní zásady při cvičení s míčem

15/1

Jedním z vhodných cvičení pro terapii a rehabilitaci je cvičení na míči.

Cvičení s míčem

Běžně se využívá ve fitness centrech, tělocvičnách, ale i v domácnostech a v neposlední řadě také v porodnicích a rehabilitačních centrech. Cvičení je vhodné pro všechny věkové skupiny.

Ovšem lidé, kteří mají pohybové potíže a problémy s bolestmi zad, by měli s cvičením začít až po poradě se svým odborným lékařem nebo fyzioterapeutem.

Každý by měl předem dobře zvážit, zda cvičit doma nebo docházet do cvičení, kde bude pod odborným dohledem.

Cvičení na míči je velice užitečné zvláště pro různé zdravotní problémy, jako je např. vybočení páteře, kulatá záda, ochablost svalstva apod. V dnešní době je mnoho lidí vystaveno působení negativních vlivů, jako je dlouhodobé sezení či naopak dlouhodobé stání nebo jakákoliv jiná jednostranná fyzická námaha, čímž je narušeno svalové napětí zádového svalstva, nejčastěji v oblasti šíje a následkem bývá častá bolest hlavy, únava, nespavost.

Vzhledem k tomu, že posed na míči neustále nutí k udržování rovnováhy, aktivuje svalstvo. Člověk nesedí strnule, naopak nenásilně posiluje svalstvo a uvolňuje jej.

Jaký míč koupit?

Velmi důležitý je výběr správné velikosti míče, zejména s přihlédnutím k velikosti cvičence:

- výška postavy do 140 cm - míč do 45 cm

- výška postavy do 155 cm - míč do 55 cm

- výška postavy do 170 cm - míč do 65 cm

- výška postavy do 182 cm - míč do 75 cm

- výška postavy nad 183 cm - míč do 85 cm

Míč musí být silnostěnný a dostatečně pružný.

Pro kvalitní cvičení postačí klasické provedení míče. V případě těhotných či osob se sníženou motorikou je vhodné zvolit míč v provedení AB, ABS, jež při propíchnutí neprasknou, ale postupně se vyfoukne.

Jak začít cvičit?

Nejdříve by měl každý začínající navštívit rehabilitačního lékaře, který posoudí stav svalstva, držení těla, pracovní zatížení atd. a s jeho spoluprací sestavíte váš cvičební program.

Před samotným cvičením je důležité protáhnout a uvolnit přetížené svalstvo. Ochablé svaly je třeba zatěžovat postupně.

Tempo a doba cvičení záleží na možnostech a elánu cvičícího. Důležité je, aby bylo cvičení provázeno příjemným pocitem a radostí.

Cvičení musí být pravidelné.

 

Zdroj: http://galenus.cz/clanky/zdravi/cviceni-mic-zasady


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru