REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Zažeňte bolest kyčlí

27/6

Kyčle jsou největším kloubem v našem těle. Jakmile začnou bolet, je dobré to nepodceňovat a začít to řešit. Podívejte se na naše cviky a dobroty, které vám od bolesti pomůžou.

 

Pomalý nástup

Začátek takového onemocnění může být úplně nenápadný. Většina lidí zpočátku bolesti nepřikládá velkou váhu. Pokud ale začnete hned cvičit a upravíte jídelníček, můžete si výrazně pomoci. Jako první vás kyčle začnou bolet pouze při zátěži. Jak se nemoc zhoršuje, bolí kloub při dotyku (například i při ležení na boku) a nakonec i v klidovém stavu. Zároveň cítíte bolest vystřelovat do kolenního kloubu, beder i třísel. Váš pohyb se omezí, protože uhýbáte bolestem. V komplikovanějším případě k bolesti přibude ještě jiná bolest, jak díky uhýbání přetěžujete jinou část svého těla. V kloubu vám může i praskat. Nejčastější potíže jsou při obouvání bot, vstávání z postele a při chůzi. Objevovat se mohou také noční bolesti či ranní ztuhlost. V tom nejhorším případě člověk skončí ohnutý k jedné straně těla kvůli zkrácení končetiny.

Cvičením proti bolesti

Vybrali jsme pro vás 5 jednoduchých cviků, které vám při pravidelném cvičení pomohou předejít bolesti:

  1. Lehněte si na záda na podložku na pevném povrchu. Pokrčte kolena tak, aby byla celá chodidla na zemi. Vytáhněte se v ramenou a v hlavě co nejvýš a udržujte rovnou páteř. Pravé koleno položte do strany k podložce. Pánev zůstává na zemi. Kolenem začněte pomalu kroužit. Při kroužení zůstává druhá noha stále pokrčená. Snažte se přibližovat kolenem co nejvíc k zemi. V půlce změňte směr pohybu. Druhá noha fixuje pánev k podložce. Následně opakujte s levou nohou. Při pohybu vám nesmí druhé koleno uhýbat do stran, stojí stále pevně na svém místě. Stejně tak nevybočujte pánev ani hlavu s rameny.
  2. Přetočte se na bok. Levou nohu položte před sebe. Obě nohy spolu tvoří pravý úhel. Nyní vraťte záda zpět na podložku, co to půjde. Nohu posouvejte výš, směrem k ramenům. Zastavte, až jak ucítíte tah v bedrech. V této poloze nadzvedněte nohu lehce ke stropu a zase ji nechejte klesnout. Nohu držte celou dobu propnutou a pravidelně dýchejte.
  3. Lehněte si na břicho. Ohněte nohu v koleni a chytněte ji rukou. Tlačte ji k hýždím. Zároveň proveďte nohou odpor a tlačte ji proti ruce. V poloze vydržte zhruba 30 vteřin, pak si chvíli odpočiňte a opakujte i s druhou končetinou. Pánev držte stále na podložce a nezvedejte hlavu. Pravidelně dýchejte.
  4. Přejděte na všechny čtyři jako kočka. Ruce i nohy jsou na úrovni ramen. V dalším kroku vystrčte zadek ke stropu. Stoupněte si na špičky, ale ruce držte na podložce celé i s prsty. Bradu dejte ke krku tak, aby byla hlava v prodloužení k páteři. Ramena držte dál od uší. Pozor si dejte na záklon či zvedání ramen.
  5. Vraťte se do pozice kočky. Levou ruku a pravou nohu posuňte vpřed. V podstatě jako byste chodili po čtyřech. Prsty držte rozevřené, hlava je v prodloužení páteře a brada u těla. Za chvíli “vykročte” protilehlými končetinami. Pokračujte pomalým lezením vpřed. Páteř udržujte stále v jedné rovině. Pohybujte pouze končetinami.

Zdravá strava pomáhá

Abyste předcházeli problémům s kyčelními klouby, měli byste jíst stravu bohatou na vitamíny a minerály. Významně pomůže, když vyřadíte alkohol a cigarety. Omezte také pšeničnou mouku a bílý cukr. Dávejte si pozor i na množství přijímané soli. Jezte potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny. Takže si připravujte hodně ryb. Přidejte i hovězí maso, chia semínka, vlašské ořechy nebo lněná semínka. Potřebnou denní dávku Omega 3 však nejlépe získáte z kvalitního potravinového doplňku (pozor na dostatečné hodnoty účinných látek ALA a DHA). Jezte také hodně zeleniny a ovoce. Omezte nezdravé tuky. Připojte do stravy také kolagen.

Pomůže vám, když se budete udržovat v dobré fyzické kondici, dopřávat si kvalitní spánek, relaxaci a vyhýbat se stresovým situacím. Na bolest vám pomohou také teplé koupele, zábaly nebo masti z bylin. Pamatujte, že vždy je dobré se o bolesti i cvicích poradit se svým doktorem či fyzioterapeutem.

 

Autor: Kateřina Ligasová

Zdroj: https://www.dobrakondice.cz/clanek/zdravi/zazente-bolest-kycli


Další články

Bolest třísel

19/9

Bolest třísel je příznak nejčastěji způsobený špatným stylem chůze, při kterém dochází k nerovnoměrnému zatěžování svalů a jejich následnému…

více

Příznaky ucpaného lymfatického systému a 10 způsobů jak ho…

17/9

Naše zdraví je výrazně ovlivněno tím, jak účinně dokáže tělo odstraňovat toxiny. K tomuto účelu slouží mnohé orgány, systémy a žlázy, pro které je…

více

Září - vládne nám slinivka. Pohlaďte své trávení

14/9

Podle pravidel čínského pentagramu mají v září vrchol své činnosti slinivka a slezina. Proto často slýcháme, že je to těžké období tzv. "žaludkářů".…

více

Pár dobrých důvodů, proč pít vlažnou vodu

12/9

Ideální start do nového dne? Obyčejná, čistá, pramenitá voda. Ještě lépe vlažná a úplně nejlépe s citronem a špetkou skořice...

více

Kustovnice čínská – tajemství dlouhověkosti

9/9

Kustovnice čínská (lycium chinense) se v čínské medicíně používá již velmi dlouho. Traduje se, že pokud se kustovnice pije ve formě čaje celý rok,…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru