REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Zažeňte bolest kyčlí

27/6

Kyčle jsou největším kloubem v našem těle. Jakmile začnou bolet, je dobré to nepodceňovat a začít to řešit. Podívejte se na naše cviky a dobroty, které vám od bolesti pomůžou.

 

Pomalý nástup

Začátek takového onemocnění může být úplně nenápadný. Většina lidí zpočátku bolesti nepřikládá velkou váhu. Pokud ale začnete hned cvičit a upravíte jídelníček, můžete si výrazně pomoci. Jako první vás kyčle začnou bolet pouze při zátěži. Jak se nemoc zhoršuje, bolí kloub při dotyku (například i při ležení na boku) a nakonec i v klidovém stavu. Zároveň cítíte bolest vystřelovat do kolenního kloubu, beder i třísel. Váš pohyb se omezí, protože uhýbáte bolestem. V komplikovanějším případě k bolesti přibude ještě jiná bolest, jak díky uhýbání přetěžujete jinou část svého těla. V kloubu vám může i praskat. Nejčastější potíže jsou při obouvání bot, vstávání z postele a při chůzi. Objevovat se mohou také noční bolesti či ranní ztuhlost. V tom nejhorším případě člověk skončí ohnutý k jedné straně těla kvůli zkrácení končetiny.

Cvičením proti bolesti

Vybrali jsme pro vás 5 jednoduchých cviků, které vám při pravidelném cvičení pomohou předejít bolesti:

  1. Lehněte si na záda na podložku na pevném povrchu. Pokrčte kolena tak, aby byla celá chodidla na zemi. Vytáhněte se v ramenou a v hlavě co nejvýš a udržujte rovnou páteř. Pravé koleno položte do strany k podložce. Pánev zůstává na zemi. Kolenem začněte pomalu kroužit. Při kroužení zůstává druhá noha stále pokrčená. Snažte se přibližovat kolenem co nejvíc k zemi. V půlce změňte směr pohybu. Druhá noha fixuje pánev k podložce. Následně opakujte s levou nohou. Při pohybu vám nesmí druhé koleno uhýbat do stran, stojí stále pevně na svém místě. Stejně tak nevybočujte pánev ani hlavu s rameny.
  2. Přetočte se na bok. Levou nohu položte před sebe. Obě nohy spolu tvoří pravý úhel. Nyní vraťte záda zpět na podložku, co to půjde. Nohu posouvejte výš, směrem k ramenům. Zastavte, až jak ucítíte tah v bedrech. V této poloze nadzvedněte nohu lehce ke stropu a zase ji nechejte klesnout. Nohu držte celou dobu propnutou a pravidelně dýchejte.
  3. Lehněte si na břicho. Ohněte nohu v koleni a chytněte ji rukou. Tlačte ji k hýždím. Zároveň proveďte nohou odpor a tlačte ji proti ruce. V poloze vydržte zhruba 30 vteřin, pak si chvíli odpočiňte a opakujte i s druhou končetinou. Pánev držte stále na podložce a nezvedejte hlavu. Pravidelně dýchejte.
  4. Přejděte na všechny čtyři jako kočka. Ruce i nohy jsou na úrovni ramen. V dalším kroku vystrčte zadek ke stropu. Stoupněte si na špičky, ale ruce držte na podložce celé i s prsty. Bradu dejte ke krku tak, aby byla hlava v prodloužení k páteři. Ramena držte dál od uší. Pozor si dejte na záklon či zvedání ramen.
  5. Vraťte se do pozice kočky. Levou ruku a pravou nohu posuňte vpřed. V podstatě jako byste chodili po čtyřech. Prsty držte rozevřené, hlava je v prodloužení páteře a brada u těla. Za chvíli “vykročte” protilehlými končetinami. Pokračujte pomalým lezením vpřed. Páteř udržujte stále v jedné rovině. Pohybujte pouze končetinami.

Zdravá strava pomáhá

Abyste předcházeli problémům s kyčelními klouby, měli byste jíst stravu bohatou na vitamíny a minerály. Významně pomůže, když vyřadíte alkohol a cigarety. Omezte také pšeničnou mouku a bílý cukr. Dávejte si pozor i na množství přijímané soli. Jezte potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny. Takže si připravujte hodně ryb. Přidejte i hovězí maso, chia semínka, vlašské ořechy nebo lněná semínka. Potřebnou denní dávku Omega 3 však nejlépe získáte z kvalitního potravinového doplňku (pozor na dostatečné hodnoty účinných látek ALA a DHA). Jezte také hodně zeleniny a ovoce. Omezte nezdravé tuky. Připojte do stravy také kolagen.

Pomůže vám, když se budete udržovat v dobré fyzické kondici, dopřávat si kvalitní spánek, relaxaci a vyhýbat se stresovým situacím. Na bolest vám pomohou také teplé koupele, zábaly nebo masti z bylin. Pamatujte, že vždy je dobré se o bolesti i cvicích poradit se svým doktorem či fyzioterapeutem.

 

Autor: Kateřina Ligasová

Zdroj: https://www.dobrakondice.cz/clanek/zdravi/zazente-bolest-kycli


Další články

Kyselina lipoová-všestranný pomocník pro naše zdraví

18/1

Kyselina lipoová patří mezi málo známé látky. Nicméně má velmi důležitou roli v našem metabolismu. Je to nasycená mastná kyselina obsahující osm…

více

Jedno procento Čechů trpí schizofrenií

16/1

Zhruba každý stý člověk v Česku trpí schizofrenií. Je to kolem 100.000 obyvatel. Četnost výskytu choroby se v jiných zemích neliší.

více

6 snadných způsobů, jak zvýšit své charisma

14/1

Jedna z nových studií věnujících se lidskému charismatu poukazuje na to, že charisma není ani tak darem, jako spíše dovedností, kterou se může každý…

více

Pozor na nejčastější zimní zranění! Jak se jim vyhnout?

11/1

S nadcházející zimou je spojena řada typických úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Nejhorší z nich vyžadují až…

více

Bílkoviny ve vašem jídelníčku: máte jich opravdu dostatek?

9/1

Bílkoviny jsou pro tělo člověka jedním z nejdůležitějších stavebních prvků. Protože jich potřebujeme poměrně velké množství, nemusí být vždy lehké…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru