REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Červené oči z bazénu? Na chlór to nesvádějte, může za to něco jiného!

26/7

Proč bychom v bazénu měli nosit brýle? Do bazénu jedině s plaveckými brýlemi.

Může za to chlór?

Toho se sice drží všichni aktivní plavci, kteří si tam přišli dát trochu do těla, ale ne ti co si přišly jen užívat vodních radovánek a jdou odvážně na očích bez do vody. A často pak, po odchodu z bazénu, vypadají jako angorští králíci s červenýma očima.

Když jsem byla malá, děsili mne rodiče a další dospělí, že kdo se vyčůrá do bazénu, potáhne se za ním červená lajna. Protože do bazénu sypou speciální směsi, které moč obarví. Škoda, že tomu tak skutečně není. Člověk by měl alespoň jistotu, v čem skutečně plave.

Kolik tam zanecháme?

Podle výzkumu, který byl proveden vědci z Purdue University, většina lidí si v bazénu upustí tu svoji kapku. "Zjistili jsme, že průměrný návštěvník bazénu zanechá v bazénu zhruba 30 ml," řekl Ernest Blatchley. Pokud by toto udělal jeden člověk, asi by se to v tom ohromném množství ztratilo, ale dle výzkumníku to ujede většině z nás. Podle slov Blatchelyho ještě nikdy nestudoval bazén, kde by alespoň nějaké množství nebylo. 

I když se člověk nad tím musí chtě nechtě otřást, samotná moč nám neuškodí. Rozhodně to není ona sama, kvůli které vylézáme z bazénu se zarudlýma očima. "Není to chlor, co dráždí oči. Je to sloučenina zvaná chloramin. Ta vzniká ve chvíli, kdy smícháte chlor, moč a další tělesné tekutiny, jako je třeba pot," vysvětluje optometrista Petr Vykypěl. 

Nezapomínejte brýle

To je dostatečně dobrý důvod, proč používat brýle na plavání, i když nám třeba ze začátku nemusí být úplně příjemné. V rámci prevence by si pak člověk měl oči vypláchnout vodou, samozřejmě jinou, než tou z bazénu. Američtí lékaři také zaznamenali u sportovních plavců zvýšený výskyt respiračních potíží a astmatu, které mohou být způsobeny právě chemickými sloučeninami, které se v bazénu objevují. Stejné problémy měli třeba i plavčíci a pracovníci bazénu, kteří v něm trávili více času. Obyčejní občasní návštěvníci, nebo i aktivní plavci, se ale nemusí bát ani větších kožních potíží. Netráví totiž ve vodě tolik času, aby to organismus mohlo zasáhnout.

Nicméně všichni bychom měli dbát na pravidla hygieny a dodržovat je. Je snad jasné, že močení do bazénu je naprosto tabu a všichni by si to měli odpustit. Jenže stejně důležité je osprchovat se před tím, než do bazénu vůbec vstoupíte. Tím se zbavíte odumřelé kůže a případně různých kosmetických přípravků na sobě. 

 

Zdroj: https://www.mojezdravi.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru