REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Letní bouřky ohrožují zdraví nejen kardiaků

22/7

Možná i vy patříte mezi ty, kterým bouřky nedělají dobře. Jste unavení, je vám mdlo a máte potíže s dýcháním. Obzvláště kardiaci, astmatici a chronicky nemocní lidé by na sebe měli dávat pozor!

Bouřka a její vliv na lidský organismus

Mnoho lidí reaguje na bouřku negativně, ať už z důvodů fyzických, či psychických. Může k tomu přispívat tzv. biozátěž stupně 3. Ta doprovází extrémní výkyvy počasí, které k bouřkovému období bezesporu patří. Pozor by si měli dávat zejména kardiaci, astmatici, lidé s chronickým onemocněním, starší lidé a citliví jedinci, kterým se může zdravotně výrazně přitížit.

Nemocní lidé by měli při bouřce dodržovat následující zásady:

* vyhýbejte se větší fyzické námaze,

* nesportujte,

* snažte se být v psychické pohodě,

* nekoupejte a nesprchujte se v horké vodě,

* zbytečně nevycházejte ven,

* zdržujte se ve stínu a v blízkosti obydlí,

* necestujte na dlouhé vzdálenosti.

Jak se chovat, když nás bouřka zastihne

* Nevycházejte ven.

* Pokud vás bouřka překvapí venku, vyhledejte úkryt. Bezpečným úkrytem jsou zejména větší budovy (nejlépe s hromosvodem).

* Jste-li v přírodě, pak jsou ideální husté lesy, nižší porosty či úzká údolí. Vyhýbejte se osamělým stromům, okraji lesa, převisům nízkých skal, nízkým stavením bez hromosvodu (lesním chatkám) a větším objektům s narušenou statikou (polorozpadlé hájenky), kde hrozí zřícení.

* Vyhýbejte se otevřenému terénu, vyvýšeným místům, železným konstrukcím (sloupům elektrického vedení), osamoceným stromům a vodním plochám. Nikdy nestůjte opřeni o skálu nebo zeď.

* Jste-li na rozlehlé holé pláni bez možnosti úkrytu, zůstaňte na místě – v podřepu, s nohama a rukama u sebe. Nelehejte si na zem, a pokud je vás víc, nezůstávejte ve skupině.

* Neutíkejte.

* Nepřenášejte kovové předměty.

* Zastihne-li vás bouřka v autě, jste před bleskem spolehlivě chráněni karoserií automobilu, ale musí být zavřená okna a dveře.

* Jste-li v budově, zavřete okna a odpojte z elektřiny veškerá zařízení, která mají obrazovku.

První pomoc při zásahu člověka bleskem

* Volejte linku 155 nebo 112.

* Zkontrolujte, zda postižený dýchá a má hmatný tep.

* Pokud nedýchá a není hmatný tep, zahajte zevní srdeční masáž frekvencí 100/min., popř. doplněnou dýcháním z plic do plic v poměru 30 stlačení hrudníku ku 2 vdechům.

 

Zdroj: http://www.dama.cz/zdravi/letni-bourky-ohrozuji-zdravi-nejen-kardiaku-19941, www.ulekare.cz

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru