REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

7 věcí, které vedou k depresi. Dejte si na ně pozor

28/11

Podzimní smutek ještě není deprese, ale existují rizikové faktory, které mohou v mozku "přehodit výhybku" a už se vezete. Počet lidí, kteří v ČR berou antidepresiva, strmě stoupá.

Podzimní smutek ještě není deprese, ale existují rizikové faktory, které mohou v mozku "přehodit výhybku" – a už se vezete. Počet lidí, kteří v ČR berou antidepresiva, strmě stoupá.

Podle údajů je na nich závislý téměř každý padesátý člověk! Od roku 2002 do roku 2014 stoupla v Česku spotřeba antidepresiv ze tří milionů balení na 5,7 milionu, tedy téměř dvojnásobně. Deprese může u člověka propuknout takřka z hodiny na hodinu. Podívejte se, čím si ji můžeme přivolat.

Stres

Stres je kouzelným slovíčkem moderní doby. Provází nás každým dnem, neustále a téměř nikdy si nebere volno. Naopak, každé vaše volno stres se zvyšuje, jednak kvůli zorganizování úkolů předem a dohánění restů po něm, o samotném průběhu ani nemluvě. Kdo o dovolené skutečně pouze odpočívá?

Chemické změny v mozku, které vedou k depresi, nejsou ještě přesně odhalené, ale stres rozhodně napomáhá jejich spuštění. Neustálý vliv stresu brzy zlikviduje energetické zásoby organismu a může způsobit pro depresi typické pocity vyčerpání, bezmoci, beznaděje, nechuti a úzkosti.

Stereotyp

Do práce, z práce, stejnou cestou, stále stejní lidé, stále stejné povinnosti... Není nic, co by nám dělalo radost. Dřív byli lidé i za horších podmínek šťastnější - možná i proto, že se museli potýkat s problémy, které dnes komfort moderního života vůbec nepřináší. Také jejich existenci víc provázely různé rituály, které pomáhaly dělit čas a přinášely vzruch do každodenní nudy. Dnes už neslavíme ani svatby, Vánoce se staly jen vyprázdněným pojmem a život plyne kolem nás jako jednotvárná šedá řeka...

Málo správného pohybu

Souvisí se stereotypem víc, než by se na první pohled zdálo. Cvičení v tělocvičně nebo ve fitku, kde dav lidí dupe do pedálů a zírá před sebe, není tím úplně pravým, co by dokázalo spustit známé hormony štěstí. Tak bývají označovány serotonin a dopamin, které tělo produkuje po fyzické aktivitě trvající 40 minut. Mnohem účinnější jsou kolektivní sporty, kde zároveň navážete kontakty s druhými. A ještě lepší jsou procházky. Dostanete se na vzduch, vidíte změny přírody i okolí, příznivě na vaši psychiku působí denní světlo.

Negativismus

Patří k prokázaným nejvýznamnějším původcům deprese. Pokud se neustále posuzujete a docházíte k záporným výsledkům, pokud se pořád obviňujete a vidíte na sobě i na okolním světě jen to špatné, pak na sebe deprese nemůže nechat dlouho čekat. Významný dopad má černý pohled na svět, obzvlášť když kolem sebe nemáte nikoho, kdo by vám jej vyvrátil. Ale to už jsme u dalšího bodu.

Izolace

V celém světě roste počet  single lidí a - počet lidí s depresí také. Širší rodina je už vůbec neznámý pojem. Přitom studie prokázaly, že člověk jako společenský tvor potřebuje pevné citové vazby, aby se cítil dobře. Odtrženost a nedostatek skutečných vztahů (i kdyby nebyly zrovna ideální) vede k pocitům úzkosti a samota způsobuje, že se cítíme bezcenní. Vědci také potvrdili, že lidé s pevnými sociálními vazbami a pocitem sounáležitosti k celku jsou vůči depresi mnohem odolnější.

Nespavost

Chronická nevyspalost opět spouští změny látek v mozku, které mohou vést ke smutku, ztrátě energie, pocitům marnosti a beznaděje. To jsou typické prožitky při depresi. Varovným signálem by se měly stát pro nevyspalost typické změny nálad. Čerstvá studie potvrdila, že u lidí, zejména u žen, kteří se víc poddávají změnám nálad, hrozí zvýšené riziko depresí až o 30 procent.

Jídlo

Jistě, dobré jídlo je samo o sobě důvodem ke spokojenosti. Existují ale v potravinách obsažené látky, které pomáhají mozku k té správné chemii. Je to například hořčík, lykopen, kyselina listová, tryptofan, zinek, vitamín B a omega-3 mastné kyseliny. Jezte proto hodně zeleniny, drůbežího masa, ryb a mořských plodů.

 

Autor: Zuzana Selementová

Zdroj: https://www.zena.cz/zdravi/7-veci-ktere-vedou-k-depresi-dejte-si-na-ne-pozor/r~i:article:805057


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru