REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Nevzdávejte se běhu v zimě! Tipy, jak může být běh i v zimě příjemný

23/1

Tak schválně – kolik máme mezi vámi běžeckých nadšenců? Nebo snad teprve začínáte? Ať tak či onak, nadchází sezóna, kdy stále hodně lidí uklízí běžecké boty na dno šatníku s tím, že je vytáhne zase na jaře. No není to škoda? Vypadnout ze své běžecké kondice na 4 – 5 měsíců a poté se „trápit“ od začátku? Proto vám dnes přinášíme několik tipů, jak si i v zimě užít běh!

 

Zimní oblečení

Základ proto, abyste se mohli na svůj výkon soustředit, je samozřejmě oblečení. Nikomu se neběhá dobře, pokud má svaly ztuhlé zimou nebo naopak po pár set metrech zjišťuje, že to trochu přehnat s vrstvami. V zásadě se běžec má obléknout tak, jako kdyby bylo venku o 6 stupňů více než ve skutečnosti je. Za chvíli se během zahřejete, věřte, že to bude akorát. Jako první vrstvu si na sebe oblékněte zateplené funkční triko s rolákem a rukávem. Přes to navlékněte teplou funkční mikinu a poté běžeckou bundu (podle teploty rozhodněte, zda zateplenou či větrovku). Nezapomeňte na rukavice, čepici a šálu – nejlépe tunel, který se vám při běhu nerozmotá. Tunelem můžete překrýt i obličej nebo použít kuklu – záleží na vás.

Běh na sněhu

Další nepříjemností pro běžce, kterou s sebou zima přináší je fakt, že při běhu na sněhu můžeme lehce uklouznout. Nepotřebujeme k tomu ani zledovatělou plochu, bohatě postačí hodně ušlapaný sníh na chodníku. K tomuto účelu se dnes již vyrábí protiskluzové návleky na běhání, které sežene v každém fitness eshopu či obchodu se sportovním vybavením. Můžete tak běhat vaší normální technikou bez strachu o zranění.

Pití s sebou

Nemyslete si, že když se v zimě při běhu nepotíte, nepotřebujete doplňovat tekutiny! Ty obláčky co vám jdou z úst, to je váš únik tekutin při běhu v zimě. Můžete si udělat do termosky i teplý čaj – ale pozor, ten vás pak odvodní, takže doplňte dost tekutin i po běhu doma!

Další vybavení

Kromě pití budete pro pohodlný běh v zimě potřebovat i další věci. Určitě nezapomeňte na kapesníčky! Téměř jisté vám neustále poteče z nosu a určitě nepotřebujete soustředit se na to, co s „tím“. Další věcí, na kterou byste neměli zapomínat je reflexní oblečení nebo alespoň pásky. V zimě je ráno dlouho tma a večer zase příliš brzy, takže pravděpodobně budete běhat za snížené viditelnosti ne-li ve tmě.

Rozcvička

Rozcvičku, pokud můžete, zkuste dělat v zádveří, těsně před výběhem. Svaly tak lépe připravíte na pohyb. Pokud to není možné, zkuste venku nejprve běžeckou abecedu a vyběhnout mírnějším tempem, které si budete držet déle než obvykle. Tělo si tak zvykne na běh v chladu lépe a navíc prohřejete šetrně svaly a klouby. Přidejte na tempu klidně až po prvním kilometru.

Dýchání

Venkovní teplotě, která sahá pod nula stupňů Celsia, je nutné již přizpůsobit i dýchání. Běhejte pouze takovým tempem, aby vám stačily nádechy nosem a výdechy pusou. Pokud budete vdechovat vzduch nosem, stihne se tak přes ústa a krk, který je zabalený v šále, vzduch prohřát lépe a nebudete tak cítit studený vzduch v krku v plicích. Je tak lepší běhat menším tempech a po rovinách (na kopcích se člověk zadýchá a opět by vznikla potřeba dýchat pusou) než onemocnět a tréninky tak muset přerušit.

Nezastavujte

Zimní tréninky budou mít vždy nějaké omezení oproti ostatním ročním obdobím. Naplánujte si svůj běh tak, abyste vše uběhli pokud možno v jednom kuse – bez větších přestávek. Během nich byste totiž mohli díky lehčímu oblečení prochladnout a výsledek je nejspíš každému jasný – pěkná chřipka nebo dokonce zranění kvůli ztuhlým svalům. Méně je někdy více.

Běhejte blíž u domova

Ze stejného důvodu jako v předchozím bodu, je dobré v zimě běhat trasy blízko k vašemu domovu. Může se totiž stát, že vám dojdou brzy síly a vy byste se vraceli k domovu pouze rychlejší chůzí. No a následky už známe.

Po běhu

Po běhu v zimě, jakmile ze sebe sundáte běžecké oblečení, zamiřte hned do sprchy a převlečte se do suchého teplého oblečení. Tělo se tak rychleji prohřejte a nebude vás studit studený pot z běhu.

 

Zdroj: http://chcemejistzdrave.cz/pohyb/nevzdavejte-se-behu-v-zime-tipy-jak-muze-byt-beh-i-v-zime-prijemny


Další články

Třetině čechům je v práci zima

14/12

Mrazivé počasí je nepříjemné především pro lidi, kteří pracují venku, chladno je ale často i lidem v nedostatečně vytápěných kancelářích. Na zimu na…

více

Farmaceut: Doplňky stravy jsou vhodné jen pro zdravé,…

12/12

Z médií se na nás valí reklamy o prospěšnosti doplňků stravy na erekci, křečové žíly i hubnutí. Ale jak to ve skutečnosti je? „Pokud se jedná o…

více

Přírodní cesta ke kvalitnímu sexu

11/12

Pravidelný a kvalitní sex je nejen základem fungujícího vztahu, ale také pomáhá uvolnit stres a napětí, zlepšuje fyzickou kondici a celkově působí…

více

Klinický obraz nemoci dnešní doby

9/12

Podle mého názoru by více než polovina nemocných lidí nejraději chtěla přírodní způsob léčení.

více

Je domácí mazlíček pro nemocného s rakovinou přínosem, nebo…

5/12

Psi, kočky a další zvířata pomáhají mnoha lidem v boji se zákeřnou nemocí. Bohužel jsou nejen věrnými přáteli, ale mohou být i přenašeči chorob, což…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru