Ano, příliš selfie znamená velké problémy... Selfie je silně postupující trend
V dubnu loňského roku vznikla studie, která popsala souvislost mezi pořizováním tzv. „selfíček“ a sklony k psychopatii. Podle psychiatrů, kteří na tomto dokumentu pracovali, se to podařilo prokázat u pacientů trpících tělesnou dysmorfickou poruchou.
O co jde? I když se zdá, že je to jen hloupost, má drtivé následky. Tato duševní porucha postihuje asi 2 procenta lidí, nejčastěji nastupuje v období dospívání. Problém spočívá v tom, že člověku, který jí je postižený, ukazuje falešný obraz jeho těla. Vidí se jako ošklivý, znechucující, odporný a neexistuje způsob, jak mu tuto fixní ideu vyvrátit. Důsledkem jsou těžké deprese a sociální fóbie, kdy se postižený často uzavírá sám do sebe, případně dokonce sáhne k sebepoškozování… Údaje z Velké Británie naznačují, že přibližně čtvrtina pacientů s touto chorobou se dokonce pokusí o sebevraždu.
Podle výše zmíněné studie publikované v odborném časopise Psychology Today je nadměrné pořizování selfie příznakem této choroby, který naznačuje, že daná osoba má (i podvědomě) přehnanou potřebu kontrolovat svůj vzhled. Platí to u více než dvou třetin pacientů s tělesnou dysmorfickou poruchou.
Americká práce na obdobné téma, která vznikla na konci roku 2015 na Ohio State University, zase upozorňuje na to, že výše popsaný problém se neobvykle často týká mužů. Právě u mužů je vyšší šance, že pokud budou postovat na sociální sítě svá selfie, objeví se u nich výrazné anti-sociální sklony nebo povahové rysy.
Nejčastější vlastností spojenou se selfies je u mužů narcisismus (tedy přehnaný důraz na důležitost vlastní osoby) a také psychopatické rysy, tedy neschopnost kontrolovat vlastní jednání. Tato studie vznikala na vzorku 800 mužů ve věku 18–40 let, což je dostatečně velký vzorek na solidní práci.
Text: RD
Zdroj: https://zoommagazin.iprima.cz https://economictimes.indiatimes.com
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz