REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Štítná žláza – náš štít před zevním světem

23/10

Poruchy funkce štítné žlázy, a to zejména její autoimunitní zánět nabývá v populaci nebývalý nárůst. Jak štítná žláza funguje a jak jí můžeme pomoci přírodní cestou?

Štítná žláza je umístěna dole na krku před hrtanem a je motýlovitého tvaru. Jejím úkolem je shromažďovat z krve jód k výrobě dvou hormonů, thyroxinu a trijodthyroxinu, které regulují spotřebu energie doslova ve všech orgánech i ve všech buňkách těla. Je to jeden z nejdůležitějších regulačních orgánů, který se podílí na mnoha funkcích těla.

Jak funguje štítná žláza

Štítná žláza se podílí na celkovém vývoji, růstu, termoregulaci, látkové výměně, i fungování jiných žláz s vnitřní sekrecí. Je to nárazník našich emocí a stresů. Funkce štítné žlázy a jejich hormonů je velmi jemný a přesný řetězec reakcí v organismu, který začíná v mozku. Podvěsek mozkový vysílá speciální hormon, který aktivuje vznik hormonů štítné žlázy.

Pro správné fungování těla je nutné, aby na vyplavené hormony štítné žlázy dostatečně reagovaly receptory buněk, které mají vykonat příslušnou reakci v těle. Pokud někde na této cestě dojde k problému, vzniká onemocnění štítné žlázy, jehož nejčastějším projevem je autoimunitní zánět.

Autoimunitní zánět

Autoimunitní onemocnění znamená, že imunitní systém začne vytvářet protilátky proti vlastnímu tělu a vždy je někam nasměruje. V tomto případě je nasměruje proti štítné žláze.

Štítná žláza spolupracuje s ostatními žlázami s vnitřní sekrecí, a to v přímé linii: hypofýza – štítná žláza – nadledvink – vaječníky. Jestliže v této linii dochází trvale k přetížení, odráží se to právě na jejím zdraví.

Častými spouštěcími faktory jsou trvalé gynekologické záněty způsobné bakteriemi a parazity, hormonální substituce, trvalé přetížení slinivky nevhodnou stravou, dlouhodobá léčba kortikoidy, ale hlavním spouštěcím mechanismem je chronický stres.

Co dělá stres s tělem

Pokud budeme hovořit o stresu – dlouhodobém psychickém vypětí, tak musíme hovořit o malém orgánu v našem mozku – hypofýze. Hypofýza patří do tzv. limbického mozku. Limbický mozek je první část našeho těla, která reaguje na impuls nebezpečí, na stres. Při takovém impulsu okamžitě vyburcuje tvorbu stresových hormonů v nadledvinkách. Ty nás mají chránit a připravit tělo na možnost reakce „boj nebo útěk". Nabudí naše svaly, aktivují kardiovaskulární systém. Naproti tomu se omezí funkce trávicího traktu a zejména imunitního systému tak, aby tělo mělo dostatek energie stresovou situaci zvládnout.

Pokud našemu limbickému mozku stabilně dáváme impuls, že jsme v ohrožení (bojíme se o děti, bojíme se o práci, máme strach z nemoci…), tak stabilně aktivuje obranný systém a produkuje velké množství stresových hormonů.

Celá tato činnost je prováděna na úkor trávení, imunitního systému, ale i funkce štítné žlázy a ostatních žláz s vnitřní sekrecí. Po uplynutí několika let takové vnitřní disharmonie se v organismu začnou projevovat problémy spojené zejména s orgány, které jsou při stresových reakcích omezovány. Velmi často dochází právě k autoimunitnímu zánětu štítné žlázy, kdy si začne tělo vyrábět protilátky proti tomuto orgánu.

Léčba autoimunitního zánětu

Základem léčby autoimunitního onemocnění štítné žlázy je uvolnění, relaxace. Výborně pomáhají různé techniky na uvolnění adrenalinu – běh, nordic walking , tanec, power jóga. Nezapomeňte zpívat! Můžete zpívat co vás napadne, velmi účinný je však zpěv mantry „óm“. Zpěv otevírá energetické centrum štítné žlázy. Pokud zpěv nepomáhá a stále cítíte přetlak v oblasti krku, prostě křičte. Nadechněte se a křičte z plných plic třeba v lese nebo v autě. Úleva nastane okamžitě. Přestaňte se bát a říkejte co cítíte!

Byliny – účinný pomocník

I byliny pomáhají. Štítná žláza pro svojí funkci nutně potřebuje jód. Ten najdete v bylinném čaji Štítná žláza snížená. Dalším nutným prvkem je Selen. Hodně Selenu obsahují medicinální houby obsažené v přípravku Ochránce. Mimo to také umí snížit autoimunitní zánět a dostat váš imunitní systém do klidu. Ten vám také navodí kapsle přírodní kapsle Pohoda. Velmi důležitou bylinou při léčbě autoimunitního zánětu štítné žlázy je tinktura z pupenů Černého jeřábu.

Přestaňte svojí štítnou žlázu léčit, začněte jí uzdravovat!

Zdroj: https://www.serafinbyliny.cz/magazin/stitna-zlaza-nas-stit-pred-zevnim-svetem-detail-364


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru