Slunných dnů si užíváme v létě i u nás, ale většinu dne se skrýváte v práci, pod slunečníkem na zahrádce nebo ve stínu lesa. Pokud vás ale s koncem sezony čeká last minute u moře a hodláte se jen a jen slunit, máme pro vás důležité varování.
Kombinace některých léků a slunce totiž nemusí dopadnout šťastně. Ošklivé puchýře, zarudnutí pokožky nebo těžké popáleniny nebo reakce podobné anafylaktickému šoku – i to jsou důsledky nevhodné kombinace léků a UV záření.
Léků, které mohou vyvolat po slunění v těle neočekávanou reakci, je bohužel celá řada. U některých, jako jsou především antibiotika, vás na to lékař či lékárník jistě upozorní předem. Riskujete ale i v případě léků na vysoký tlak, na bolest, dokonce i některých umělých sladidel a antikoncepce.
"Fotorealergická reakce obvykle začíná nenápadně, projevuje se nevolností a svěděním v postižené oblasti. Poté dochází ke zčervenání kůže, může dojít k otokům. Někdy může obtíže doprovázet horečka. Jestliže je reakce velmi silná, na pokožce se vytvářejí puchýře a popáleniny, dokonce i ekzémy, "upozorňuje Zdenka Krížová, Ph.D.
Při fototoxické reakci lék pohlcuje UV záření, uvolňuje ho do kůže a způsobí, že některé buňky zemřou. UV záření může dokonce změnit strukturu léčiva.
Čtěte příbalový leták.
Fotoalergickou reakci nejčastěji způsobují protizánětlivé léky s ketoprofenem - masti, gely, náplasti na bolavé svaly nebo klouby při revmatismu nebo po úrazu. Právě pro časté sluneční reakce jsou tyto léky často pouze na předpis. Pokud jste je někdy dostali a nyní je užíváte, nezapomínejte na tuto komplikaci.
Velký pozor by si měli dávat také pacienti užívající lék s amiodaronem, pro úpravu srdečního rytmu. "Nedoporučuje se opalování, protože tyto látky pronikají hluboko do tkáně a riziko zvýšení nežádoucích účinků léku je velmi vysoké," uvádí Křížová.
Pobyt na slunci také nemají ráda antidepresiva a antipsychotika nebo třezalka tečkovaná. Ibuprofen a naproxen také může při slunění vyvolat komplikace.
Slunce také reaguje na hormony. Jedná se především o estrogen, gestageny a hormonální antikoncepci. "Vyhýbejte se slunci i tehdy, když používáte umělá sladidla sacharin a cyklamát," říká lékárník a šéf Slovenské lékárnické komory Ondrej Sukeľ.
Na slunci se můžete chránit opalovacími krémy, ale ochrana není stoprocentní. "Reakce může také nastat u oblečeného člověka," varuje Sukeľ. Mnohem lepší ochranou je držet se ve stínu.
Zdroj: http://doma.nova.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz