REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Kila navíc kvůli zadržené vodě? 6 rad, jak se s ní vypořádat

21/6

Vy jste voda. Vaše tělo je zhruba z 60 procent tvořeno nejdůležitější živinou ze všech – a je to dobře. Nicméně všeho moc škodí. Nadbytek vody v organismu způsobuje otoky, vypadáte silnější, břicho máte jako balon a někdy se přidá i celulitida. Jak tomu zabránit?

Někdo trpí zadržováním vody dlouhé týdny i měsíce, přitom si myslí, že zkrátka přibral. Mnozí se s tímto problémem potýkají jen krátkodobě, například po víkendovém hodování. Ať je to ve vašem případě jakkoli, vždycky platí, že nadbytečnou tekutinu v těle nechcete. A my vám poradíme, jak se dá zadržování vody účinně předcházet.

Příliš mnoho vody v těle škodí

Zdravé množství vody v organismu se v závislosti na věku, pohlaví a dalších faktorech pohybuje mezi 55 až 65 procenty. Když jí je víc, je jí obvykle příliš. S tím souhlasí i odbornice na zdravý životní styl MUDr. Hana Mojžíšová: „Voda tvoří většinový podíl těla a je důležitá pro jeho správné fungování. Ovšem pokud jí je nadměrně, vadí nejen esteticky. Můžete trpět otoky nohou a rukou, příliš se potit, mít nafouklé břicho či celulitidu."

Máte pocit, že se vás tento problém týká?

„Svůj předpoklad si můžete velmi zhruba ověřit na některých domácích digitálních váhách, které disponují i funkcí analýzy složení těla," uvádí výživová odbornice a psychoterapeutka MUDr. Kateřina Cajthamlová.

Příčiny zadržování vody

Ačkoli zadržování vody se na první pohled zdá jako čistě estetický problém, ne vždycky je příčina banální. „Může za ním stát premenstruační syndrom, zhoršená funkce lymfatického systému, nedostatečný pitný režim, příliš mnoho soli nebo cukru v potravě, nevyhovující hormonální antikoncepce, ale také závažné nemoci. Například cirhóza jater, ale především onemocnění ledvin, srdeční choroby a vysoký krevní tlak," uvádí Hana Mojžíšová.

6 pravidel proti zadržování vody

Zdravotní příčiny je samozřejmě nutné léčit. Pokud si však zadržování vody způsobujete životním stylem, máme pro vás pár účinných rad. Představte si, že v sobotu večer potřebujete být nanejvýš fit do svátečních šatů. Nehodí se vám oteklé nohy ani nafouklé břicho, které zadržená voda způsobuje.

Co musíte celý týden předtím dělat?

Omezte solení - příliš mnoho soli v jídelníčku je jednou z nejčastějších příčin zadržování vody. Mějte pod kontrolou nejen solení, ale především konzumaci rizikových potravin. Nadměrné množství soli obsahují zejména polotovary, sýry, uzeniny, pokrmy z fastfoodů, chipsy a podobně.

Jezte přírodní diuretika (způsobují zvýšené vylučování moči)

Skvělé jsou meloun, jablko, okurka, chřest, celer, petržel, pastinák, mrkev, bílá ředkvička, šalotka.
Nepřehánějte to s cukrem, hojná konzumace cukru a jednoduchých sacharidů vede ke kolísání hladiny glukózy v krvi a spolu s tím dochází k reakcím, které vedou k zvýšení podílu vody v těle. Doplňujte draslík - mezi bohaté zdroje draslíku patří meruňky, banány, brambory, datle, avokádo nebo luštěniny.
Nenuťte tělo dělat si zásoby vody, nedostatečná hydratace povzbuzuje organismus, aby si pro jistotu udělal nějaké zásoby. Když budete dodržovat správný pitný režim, nebude k tomu mít důvod.

Dopřejte si močopudné bylinky - nikdy nepodceňujte sílu bylinek!
Nadbytečné vody vás může zbavit čaj z přesličky, březových listů, jitrocele, kopřivy nebo lopuchového kořenu.

 

Zdroj: www.prozeny.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru