REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Bezpečnost silničního provozu

Bylinné domácí čaje pro zdraví

Bylinné čajové směsi

Bylinné čajové směsi jsou oblíbené a nejčastěji používané. Čajová směs většinou obsahuje jednu hlavní složku, určující charakter a zdravotní účinek čaje. Mimo hlavní složku jsou ve směsi pomocné složky, které účinek hlavní složky zesilují a zlepšují chuť čajové směsi.

Čajová směs na zažívání – nejčastěji složená z fenyklu, anýzu, květů heřmánku, máty perné, kmínu, zeměžluče a květů sléze. Používá se při trávicích potížích, jako je bolest žaludku, nadýmání.

Čajová směs při nachlazení – složená z květů lípy, černého bezu a jitrocele. Doporučuje se při nemocech z nachlazení, při zánětech dutiny ústní a horních cest dýchacích, podporuje pocení.

Čajová směs pro diabetiky – obsahuje listy borůvky, ostružiny a šalvěje, fazolové lusky bez semen, kořen lopuchu, lékořice a pampelišky, fenykl. Směs je podpůrným prostředkem při léčbě diabetu.

Čajová směs pro choroby močových cest – složená z březového a medvědicového listu, z natě rdesna ptačího, kopřivy a řebříčku, jehlicového a petrželového kořene a z květu bezu černého. Používá se jako pomocný lék zánětlivých onemocněních močových cest, působí diureticky, antisepticky a uvolňuje křeče hladkého svalstva.

Čajová směs pro ženy – obsahuje nať kontryhele, kopřivy a třezalky, květ hluchavky a měsíčku lékařského. Doporučuje se pít při menstruačních potížích.

Na trhu se vyskytují také další čajové směsi, např. pro udržení štíhlé linie, proti poruchám spánku, proti kloubním bolestem, proti žlučovým kaménkům, čajová směs na pročištění krve, směsí podporující tvorbu žluče a jaterní funkci a mnoho dalších.

Jednodruhové bylinné čaje

Také jsou velmi oblíbené. Mají pouze jednu složku, která čaji dává charakteristické vlastnosti a zdravotní účinek.

Heřmánkový čaj – jeden z nejoblíbenějších. Nálev příjemné chutě a vůně se připravuje z čerstvých nebo sušených květů. Vhodné je podávat ho na noc. Heřmánek má protizánětlivé a protibakteriální účinky. Vhodné je použití při žaludečních nebo střevních poruchách, při nadýmání. Výluh lze používat k otírání nebo ke koupelím při kožních onemocněních.

Kopřivový čaj – k přípravě používáme hlavně sušené listy, sbírané do června. Nálev je zelené barvy, má mírnou chuť. Nálev obsahuje železo, je tedy vhodný k léčbě anémie. Zmírňuje revmatické bolesti, má diuretické účinky.

Lipový čaj – k přípravě nálevu se používají květy a listeny lípy srdčité nebo lípy velkolisté. Květeny a listeny mají i po usušení příjemnou medovou vůni. Lipový čaj mírní bolesti hlavy, podporuje pocení. Používá se především při onemocnění dýchacích cest.

Mátový čaj – čaj se připravuje z listů nebo z celých sušených rostlin. Čaj má příjemnou, osvěžující chuť. Nálev zklidňuje žaludeční a střevní potíže, nadýmání, nevolnost, působí také proti bolesti hlavy a zmírňuje žaludeční potíže nervového původu.

Fenyklový čaj – nálev sladké chuti připravíme povařením semen fenyklu. Čaj je vhodný k pročištění krve, uvolňuje hleny. Dále jej lze použít při špatném trávení, nadýmání nebo kolikách.

Rooibos – připravuje se z listů africké rostliny Aspalathus linearis rostoucí v horách Jižní Afriky. Nálev má výraznou rudou nebo zelenou barvu a příjemnou chuť. Neobsahuje kofein, je tedy velice vhodný pro děti. Má nižší obsah tříslovin. Významný je obsah minerálních látek, zejména železa, hořčíku, manganu, vápníku, draslíku, fosforu a vitaminu C. Čaj má mírně uklidňující účinky, zlepšuje spánek, posiluje imunitu a ulevuje od žaludečních a střevních potíží.

Zdroj: sRecepty.cz

 


Související obecné informace

Související publicistika

Častým problémem českých řidičů bývá zbytkový alkohol

8/12

Podle statistiky nehodovosti se stalo jen za první pololetí letošního roku v Česku 1 863 dopravních nehod pod vlivem alkoholu.

více

Jak jezdit na sněhu a ledu? Máme pro vás několik pravidel!

13/1

Jízda na sněhu a ledu má podobně jako na mokru nebo ve tmě či mlze svá specifika. Řidič by kvůli tomu měl rozhodně upravit svůj jízdní styl. Poradíme…

více

Na co si dát pozor při cestách Evropou? Zvláštní zákony…

17/7

Letní dovolené jsou za dveřmi a s nimi i cesty do zemí, kde se běžně nepohybujeme. A řadě z nich platí pravidla, která u nás neznáme.

více

Nástrahy podzimu. Prozradíme, jak bezpečně řídit v mlze!

11/10

Mlha jako mléko je pro řidiče tou nejzáludnější nástrahou na silnici. Pokud jezdíte do práce autem, nebo vozíte děti do školy, možná se s ní na…

více

Patří „parkinson“ za volant?

15/5

Třesou se, neovládají své tělo, sotva chodí… Lidé s Parkinsonovou chorobou přitom běžně usedají za volant. Auto je pro ně „druhýma nohama“. Řídí ale…

více

Počet nehod, které jsou způsobeny nedodržením bezpečné…

9/8

Nedodržení bezpečné vzdálenosti je z pohledu dopravních psychologů jedním z nejčastějších projevů agresivního chování na silnici, které často končí…

více

Těhule, pozor na pády a úrazy. Jak udržet bříško v bezpečí?

17/10

Miminko si vesele plave ve svém luxusním apartmá maminčina bříška, chráněné polštářem z plodové vody a děložní stěnou. I tak ale máte pocit, že…

více

Další články - Bezpečnost silničního provozu

Zdravotní problémy - Bezpečnost silničního provozu

REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru