Jistě jste nejednou naplnili PET láhev a před tím jste ji neumyli. Vždyť byla přeci jen od vody, tak co by s ní mohlo být? Než to znovu uděláte, raději si dobře přečtěte náš článek, budete nemile překvapení.
Pokud neustále při sobě nosíte láhev vody, kterou několikrát za den "dotankujete", pak gratulujeme, zvládáte pitný režim na jedničku s hvězdičkou. Jenže ani pečlivé vyplachování váš organismus neochrání před hrozbou, která číhá v útrobách opotřebované PET láhve.
Občas se můžete setkat s informací na obalu láhve, že je pouze na jedno použití. Je pravda, že toto upozornění u nás není příliš časté. V časopise Practical Gastroenterology se zabývají otázkou, proč bychom PET láhev neměli opakovaně naplňovat.
Napouštění, mytí a nošení láhve může narušit materiál, ve kterém vzniknou praskliny.V těch se následně usídlí bakterie a ty se postarají o kontaminaci nápoje a následně přivodí zažívací potíže. Na webu huffingtonpost.com se k této problematice píše: "Bakterie, které se mohou usadit v prasklinách a škrábancích, představují větší zdravotní riziko, než možnost, že se z plastu uvolní škodlivé chemikálie."
Na závěr článku se však odborníci shodují, že láhev lze použít i několikrát, ale vždy ji důkladně opláchněte vlažnou vodou (ne vařící vodu) s jemným saponátem a dobře zkontrolujte, zda plast není poškozený.
A dokonce i láhev s vodou je dokonalým útočištěm pro bakterie. Vědci z Univerzity v Calgary testovali 76 vzorků vody z láhví, které získali od žáků ze základní školy. Dvě třetiny vzorků byly natolik špatné, že bychom o vodě mohli sotva říci, že je pitná. "Voda byla kontaminovaná díky bakteriím, kterým se při pokojové teplotě velmi daří," popisují vědci.
I když při testech nebyl zkoumán přesný zdroj kontaminace, nejspíše za střevní bakterie, které se našly v pití, mohou samotní studenti. "Nedostatečné a nesprávné mytí rukou po použití WC může mít za následek hromadění těchto bakterií po celé třídě, dokonce i na láhvi každého z nich."
"Bakteriím se daří vždy, když jim poskytneme vhodné podmínky. Nevypláchnuté láhve jsou jejich ideálním prostředím," dodává Cathy Ryan, jeden z univerzitních výzkumníků.
Stanice KLTV také zkoumala množství bakterií v láhvích, které se po celý týden před dalším naplnění nevyplachovaly. Testovala se hrdla láhví, která jsou v kontaktu s ústy. A jak dopadly výsledky? "Všude se našla taková spousta bakterií, které by vám způsobily obrovské zdravotní potíže, srovnatelné s otravou jídlem," vysvětluje pro KLTV Richard Wallace, M.D. z Univerzity v Texasu. A co se vám může stát, když se napijete kontaminované vody? Čeká vás zvracení a průjem, ale v té nejhorší podobě, jaké si jen dovedete představit.
Teď jste si jistě řekli, že láhev umyjete v myčce a bude po problému. Jenže je to trochu složitější. Pokud není vyloženě napsáno, že můžete nádobu mýt v myčce, vysoká teplota plast naruší a dojde k uvolňování chemikálií, které se v plastu běžně nacházejí.
Celým článkem vám nechceme radit, abyste zaplavili svou domácnost plastovými láhvemi a po každém použití je vyhodili. Lepší bude, když si zvolíte správnou nádobu, ze které budete po celý den pít. Odborníci doporučují skleněné láhve s kvalitním uzávěrem či nerezové. Pokud už chcete plastovou láhev, vybírejte ty, které jsou z polypropylenu. Tento kvalitní materiál je natolik odolný, že se používá i v laboratořích. Další možností jsou takové typy, které se dají běžně mýt v myčce.
A když už si během dne musíte doplnit PET láhev, která je určená na jedno použití, věnujte jí při vyplachování dostatečnou pozornost.
Ilona Víchová
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz