Dobré boty jsou základem běžeckého vybavení, ale vyřešení zdravotních obtíží s nohama je často nad jejich síly. Kvalitní běžecká bota sice dokáže pohltit velkou část nárazů, ale žádný z dostupných modelů vám nepomůže od problémů s nožní klenbou. Od toho jsou tu ortopedické vložky.
Možná vás překvapí, že navzdory častému přesvědčení neposkytují neutrální ani pronační boty naprosto žádnou podporu podélné nebo příčné klenbě. Všechny běžecké boty mají vnitřní konstrukci zcela rovnou. O tom se můžete přesvědčit sami, když ze svých bot vyndáte vložky a rukou prohmatáte celou spodní stranu.
Právě vložky jsou důležitou součástí všech běžeckých bot, protože dokreslují celkový pocit z boty. Jestli už je máte ze svých bot venku, uvidíte, že u tlumenějších modelů je použita zpravidla měkčí a pohodlnější pěnová vložka zvyšující pocit odtlumení, zatímco u závodních, minimalistických a nízkoprofilových bot je vložka spíše tenčí, aby nesnižovala kontakt chodidla s povrchem.
Standardní vložky, kterými jsou běžecké boty osazené, mohou na první pohled budit dojem, že dokážou chodidlo podepřít. Obzvlášť americká značka Brooks používá výrazně tvarované vložky, které příjemně zaplňují celý prostor pod střední částí chodidla. Ve všech případech se ale jedná pouze o poddajnou pěnovou vrstvu, která se během několika kilometrů natvaruje podle tvaru vašich chodidel a o žádné podpoře nemůže být řeč. Od toho jsou tu vložky ortopedické, jimiž se ty původní dají nahradit.
Ortopedické vložky se od klasických liší zejména ve dvou parametrech. Prvním z nich je větší hloubka vložky a druhým pak pevná výztuha ve střední části. Zatímco hloubka vložky zůstává stejná, bude se výška a tvar výztuhy lišit podle toho, zda jsou vložky určené pro běžce s podélně plochou, nebo naopak vysokou klenbou.
Vzhledem k charakteristické konstrukci dokážou ortopedické vložky pomoci hned se dvěma problémy. Nejčastěji se pomocí vložek řeší propad nebo přetížení podélné klenby, ale svůj úkol splní i při zlepšení stability chodidla uvnitř boty.
V případě plochých nohou se používají vložky s nižším profilem. Ty mají za úkol podélnou klenbu lehce přizvednout a aktivovat ochablé svaly. V případě vysoké klenby jsou vložky naopak velmi vysoké, aby dokázaly chodidlo ve střední části podepřít, a přetížené svaly a vazy si tak mohly odpočinout. Kromě těchto dvou variant existují i vložky určené na optimální (středně vysoký) tvar chodidla. Ty se pak využívají nejčastěji pro zlepšení stability a zvýšení komfortu, kvalitní ortopedická vložka zaplní prostor pod chodidlem mnohem příjemněji než jakákoliv pěnová alternativa.
Proč vlastně podélnou klenbu podpírat? Chodidla s nízkou klenbou jsou příliš pružná a často trpí nadměrnou pronací. Kvůli zvýšené pohyblivosti jsou takováto chodidla náchylná ke zraněním z přepětí.
Vysoce vyklenutá chodidla se vyznačují opačným problémem - příliš nízkou pružností. Kvůli tomu nedostatečně pohlcují nárazy a přenášejí nárazové síly skrz chodidlo ke kolenům, kyčlím a zádům. U vysoké klenby se navíc veškerá zátěž nerozloží plynule po celé ploše, ale nadměrně zatěžuje příčnou klenbu a oblast pod patou.
Kromě deformace podélné klenby se často setkáváme i s problémy s příčnou klenbou. Ty se však běžeckou ortopedickou vložkou řešit nedají, případná výztuha pod příčnou klenbou by byla při každém dopadu velmi nepříjemná.
Můžeme narazit i na případy, kdy se běžci snaží pomocí vložek zajistit podporu pronace u neutrálních bot. Tento postup může fungovat, ale dejte si pozor na to, že vnitřní stélka nebude při fixaci bočního pohybu kotníků nikdy tak efektivní jako několikacentimetrová výztuha z tvrzené pěny (tzv. pronační klín uvnitř tlumicí vrstvy běžeckých bot).
Zvýšenou opatrnost byste měli projevit i v případě, že se chystáte ortopedické vložky využít pro zvýšení tlumení svých bot. Je pravda, že většina ortopedických vložek je citelně měkčí než jejich pěnové protějšky, ale nemůžete očekávat, že pár milimetrů tenká vložka nahradí několikacentimetrové, mohutné tlumení běžeckých bot.
V případě ortopedických i gelových vložek se nenechejte zmást falešným pocitem měkkosti, drtivá většina nárazů projde touto tenkou vrstvou jako nůž máslem.
Aby mohla ortopedická vložka naplno projevit svůj potenciál a zároveň nezpůsobovala žádné nepříjemnosti, je potřeba z bot nejprve vyjmout vložky původní a místo nich umístit ortopedickou alternativu.
Nemáte-li ortopedické vložky vyrobené na míru, zjistíte, že běžně dostupné varianty nejsou v obvyklé stupnici po půl číslech, ale prodávají se ve velikostech S/M/L... a počítá se s jejich zastřižením na přesný tvar původní vložky, kterou mají nahradit.
V tuto chvíli můžete narazit na problém levnějších běžeckých bot a závodních speciálů, které nemají vložky vynímatelné, ale napevno přilepené ke konstrukci boty. Potom doporučuji ortopedické vložky nepoužívat, protože byste chodidlo měli v botě příliš vysoko a těžko byste u nových vložek odhadovali správnou velikost.
Dalším problémem, na který můžete s ortopedickými vložkami narazit, je použití při rychlém tréninku nebo při závodě. Občas se totiž stane, že i když vložky používáte při běhu ve volném tempu a z jejich vlivu na vaše chodidla jste nadšení, při rychlém tempu budou tytéž vložky způsobovat nepříjemné bolesti. To je způsobené tím, že při svižnějším běhu musí chodidlo pracovat v mnohem větším rozsahu a zpevněná vložka mu může v jeho práci překážet. Proto doporučuji vložky vždy vyzkoušet při tempovém tréninku, než s nimi vyrazíte na závod.
Na závěr je dobré mít na paměti, že ani ty nejdokonalejší ortopedické vložky samy o sobě neodstraní příčinu problému (přetížená nebo naopak ochablá chodidla). I když vložky tento problém často potlačí a umožní vám znovu bezbolestně běhat, mělo by jejich použití doplňovat posilování a protahování, které je pro nápravu špatného stavu chodidel klíčové.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz