REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Jak si udržet zdravou paměť

30/5

Taky už vám paměť neslouží tak dobře jako před lety? Stává se, že marně hledáte slova, a rozčiluje vás, že si nemůžete vzpomenout na to, co jste ještě před chvílí měli na jazyku? Čím jsme starší, tím se s podobnými problémy potýkáme častěji. Přesto to tak nemusí být. Vědci v poslední době stále více poukazují na to, že i v pokročilém věku se dá mozek udržovat ve výborné kondici.

 

Mnoho moderních výzkumů potvrdilo, že pokud svou paměť trénujeme, můžeme zmírnit nebo oddálit poruchy, které souvisí se stárnutím. A naopak, necháváme-li svou paměť ležet ladem, ochotně a rychle zleniví. Možná vám to bude znít poněkud nezvykle, ale náš mozek se v podstatě chová jako sval. A co je třeba k tomu, aby naše svaly byly silné a pevné? Ano, pravidelný trénink.

Učte se cizí jazyky a mluvte s lidmi

Ten se dá provádět mnoha způsoby, které navíc mohou být i velmi zábavné. Luštíte rádi různé numerické hádanky, křížovky, sudoku či hlavolamy? Jedna nula pro vás! Tak v tom pěkně pokračujte, už několik minut denně vašemu mozku nesmírně prospívá. Vynikajícím prostředkem ke zlepšení paměti je komunikace. To je možná i důvod, proč lidé pracující v profesích, kde jsou denně v kontaktu s dalšími lidmi, nemají takové problémy se zapomínáním.

Paměť a schopnost vyjadřování podporuje také četba a učení se novým věcem, například cizím jazykům. Že jste na to ve svém věku příliš staří? To je právě omyl. Podle vědců má člověk, který se (byť v pokročilém věku) začne učit cizí jazyky, velkou šanci, že svůj mozek udrží i ve stáří v dobré formě. Snažte se také každý den získávat nové informace. Z novin nebo časopisů, vzdělávacích pořadů v televizi, na internetu, na univerzitě třetího věku… Všechno se počítá.

Naplánujte s vnoučaty turnaj v pexesu

Máte už vnoučata? Spojte příjemné s užitečným a rozdejte si to s nimi v pexesu, nebo je zasvěťte do tajů šachové hry. Výbornou strategickou hrou, která skvěle trénuje schopnost soustředění, je i tradiční čínský mahjong. Také dospělí si velmi rádi hrají, přestože to často nechtějí přiznat. Proč si nezpestřit posezení u kávy nebo společnou návštěvu sauny?

Zkuste třeba osvědčenou hru „Přijela tetička z Ameriky“? Pravidla jsou snadná a užijete si u toho spoustu legrace. Účastnit se může libovolný počet hráčů. Začíná se tím, že první řekne větu: „Přijela tetička z Ameriky a přivezla mi oranžové kolo (nebo cokoliv jiného)“. Druhý hráč celou větu zopakuje a přidá další věc. Poté naváže třetí hráč a tak dál… Vyhrává ten, kdo si zapamatuje nejvíc předmětů v pořadí, v jakém šly po sobě. Na trhu je také spousta stolních her, které zapojují fantazii, paměť a navíc si u nich skvěle užijete.

Zařaďte do jídelníčku víc zdravých tuků

Paměť stimulují také potraviny s vysokým obsahem antioxidantů a zdravých tuků, které udržují v kondici nervový systém, podporují lepší prokrvení a chrání mozkové buňky před možným poškozením. Patří mezi ně například sojové boby, pšeničné klíčky, vaječné žloutky, tučné ryby, avokádo, lněná semínka, ořechy, červená řepa, kurkuma, kokosový olej, rozmarýn, skořice nebo kvalitní hořká čokoláda s vysokým procentem kakaa. Velmi vhodné je též užívat Omega 3 mastné kyseliny, které kromě blahodárných účinků na kardiovaskulární systém mají též vliv na zdravou paměť. Omega 3 mastné kyseliny se doporučuje užívat ve formě potravinových doplňků, neboť máte zajištěnu potřebnou denní dávku podporujících látek. 

Činnost mozku podporuje i vitamin C, E a vitaminy skupiny B, beta karoten, vápník, hořčík, zinek, selen, chrom a mangan. K posílení paměti a efektivnímu prokrvení mozku napomáhá rovněž extrakt  z jinanu dvoulaločného (ginkgo biloba), nejstaršího stromu na planetě, který toho sám pamatuje opravdu velmi mnoho, jeho stáří vědci odhadují přibližně na 200 milionů let. Velmi osvědčeným přípravkem je též ženšen, který podporuje činnost mozku, zlepšuje paměťové funkce a pozornost a navíc pomůže podpořit i vaši imunitu.

 

Autor: Zdenka Jeníčková

Zdroj: https://www.dobrakondice.cz/clanek/zdravi/jak-si-udrzet-zdravou-pamet


Další články

Těhule, pozor na pády a úrazy. Jak udržet bříško v bezpečí?

17/10

Miminko si vesele plave ve svém luxusním apartmá maminčina bříška, chráněné polštářem z plodové vody a děložní stěnou. I tak ale máte pocit, že…

více

Třezalka tečkovaná - pomáhá více nežli antidepresiva

15/10

Třezalka tečkovaná, latinským názvem Hypericum perforatum, je vesele žlutá rostlinka vyskytující se na slunných místech.

více

Jak si nesežrat planetu? Musíme jíst méně masa, jinak hrozí…

12/10

Přechod k rostlinné stravě, konec plýtvání potravinami, méně průmyslových hnojiv. To vše je podle dosud nejpodrobnější studie o dopadech produkce…

více

Otoky nohou

10/10

V případě otoků nohou jde o poměrně běžnou civilizační chorobu, při které žíly dolních končetin nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět…

více

Barefoot, nebo levné tenisky. Jaký je v tom rozdíl?

8/10

Boty s nízkou podrážkou neboli bosoboty, případně barefoot, si získávají stále větší oblibu. Jak je to možné, cožpak jejich majitele nebolí po delší…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru