REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Proč posilovat pánevní dno?

1/12

Hlavní funkcí pánevního dna je podpora orgánů, které se nacházejí v pánvi. Jedná se o dělohu u žen, u žen i u mužů pak o močovou trubici, močový měchýř a konečník. Svaly pánevního dna musí být nejenom pružné, ale též silné a pevné.

S ochablostí pánevního dna se setkávají zejména ženy po porodech, po 40. roku věku, ale tento problém se nevyhýbá ani mužům a objevuje se například i po těžké fyzické námaze. Svaly pánevního dna jsou uloženy hluboko v těle každého z nás.

Posilování pánevní dna je přinosné pro naše zdraví

Posílením svalů pánevního dna lze nejen zmírnit některé zdravotní problémy, jako jsou například bolesti zad, vyhřeznutí dělohy, únik moči nebo hemeroidy, ale dosahuje se díky tomu také lepších sexuálních prožitků.

Jak procvičovat pánevní dno?

Je to jistě dobré rozhodnutí, ale jak na to? Není to až tak složité. Pánevní dno lze procvičovat dvěma způsoby:

  1. Izolovaně a vědomě - tzv. Kegelovy cviky, kdy se nejlépe vleže na zádech plně věnujeme cvičení a soustředíme se cíleně jen na zapojení svalů pánevního dna.
  2. Zapojením tzv. koaktivátorů pánevního dna - přitahovače (vnitřní strana stehen), odtahovače (vnější strana stehen) a další svaly, jejichž posilováním automaticky zapojíme i svaly pánevního dna.

Co nedělat při procvičování pánevního dna?

Nesprávné cviky na posílení pánevního dna jsou zvedání pánve a stlačování overballu. Zafixujete si tak falešný mechanismus stahování, který toho nemá moc společného s prací svalů pánevního dna. Přerušované močení také není nejvhodnější terapie, hrozí při něm totiž, že si vytvoříte jiný typ inkontinence. A to jistě nechcete.

Svaly pánevního dna jsou hodně opomíjenou oblastí lidského těla. Až v posledních letech se jim pomalu věnuje víc  víc pozornosti a cvičení pánevního dna narůstá na popularitě. Nezapomínejme tedy - svaly pánevního dna potřebují pohyb!

 

Autor: Jitka Suchánková

Zdroj: https://sport-a-relaxace.zdrave.cz/proc-posilovat-panevni-dno


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru