REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

6 tipů, jak ulevit bolavým svalům po cvičení

16/3

Přehnali jste to v posilovně a teď máte problém i vyjít schody? Vyzkoušejte některý z našich tipů, který vám pomůže ulevit od svalové bolesti.

Není nic lepšího než si dát pořádně do těla a pak si užívat dobrou náladu, co následuje, aneb jízdu na vlně endorfinů. Po náročném cvičení ale další den dost možná přijde taky něco jiného - svalová bolest.
Bolest svalů je způsobená mikroskopickými trhlinami, které ve svalu v důsledku vysoké zátěže vznikly. Většinou vás svaly začnou bolet den či dva po cvičení. Bolest je signálem těla, abyste se vyhli další zátěži, zatímco je ve stavu regenerace.
Nejlepší pro svalovou bolest je čas, to ale neznamená, že svému tělu nemůžete s regenerací pomoct. Přečtěte si, co funguje.

Vyzkoušejte foam rolling

Nemusíte být fyzioterapeut na to, abyste si sami pomohli od bolesti svalů. Vyzkoušejte foam rolling, což je masáž s pěnovým válcem, ten najdete už ve většině posiloven a tělocvičen. Válec tlačí na bolavá místa a uvolňuje tak ztuhlé svaly stejně jako masáž. Můžete ho použít hned po cvičení a bolavým svalům tak snadněji předejít.

Dopřejte si kombinaci bílkovin a sacharidů

Po cvičení dlouho nečekejte a dejte si vyváženou kombinaci bílkovin a komplexních sacharidů. Ideální je, když to stihnete do hodiny po cvičení. Může jít o jogurt s ovocem, hummus s celozrnnými krekry, nebo vejce s chlebem.

Pořádně se vyspěte

Zvláště po cvičení je spánek extrémně důležitý. Je to právě ve spánku, kdy vaše svaly dostávají šanci se zotavit a stát se silnějšími. Po cvičení si dopřejte minimálně sedm hodin spánku.

Zajděte si na sportovní masáž

Pokud pajdáte bolestí, je možná na čase vyhledat profesionála a zajít si na sportovní masáž. Jen se připravte na to, že to asi nebude tak relaxační záležitost jako jste u obyčejné masáže zvyklí. Možná si trochu potrpíte.

Protáhněte se

Slyšíme to všude, ale málokdy se tím řídíme. Přitom správné protažení může výrazně předejít bolavým svalům, zlepšit flexibilitu a tak i udělat váš další cvičící den příjemnějším.

Na léky se vykašlete

Možná vás svaly bolí takovým způsobem, že se vám zachce sáhnout po ibuprofenu nebo panadolu. Na to radši rychle zapomeňte. Tabletka vám sice nejspíše uleví od bolesti, ale taky vás dost možná připraví o benefity z cvičení - zesílení svalů.

Autor: Karin Dimitrovová
Zdroj: https://zena.aktualne.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru