REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

6 tipů, jak ulevit bolavým svalům po cvičení

16/3

Přehnali jste to v posilovně a teď máte problém i vyjít schody? Vyzkoušejte některý z našich tipů, který vám pomůže ulevit od svalové bolesti.

 

Není nic lepšího než si dát pořádně do těla a pak si užívat dobrou náladu, co následuje, aneb jízdu na vlně endorfinů. Po náročném cvičení ale další den dost možná přijde taky něco jiného - svalová bolest.
Bolest svalů je způsobená mikroskopickými trhlinami, které ve svalu v důsledku vysoké zátěže vznikly. Většinou vás svaly začnou bolet den či dva po cvičení. Bolest je signálem těla, abyste se vyhli další zátěži, zatímco je ve stavu regenerace.
Nejlepší pro svalovou bolest je čas, to ale neznamená, že svému tělu nemůžete s regenerací pomoct. Přečtěte si, co funguje.

Vyzkoušejte foam rolling

Nemusíte být fyzioterapeut na to, abyste si sami pomohli od bolesti svalů. Vyzkoušejte foam rolling, což je masáž s pěnovým válcem, ten najdete už ve většině posiloven a tělocvičen. Válec tlačí na bolavá místa a uvolňuje tak ztuhlé svaly stejně jako masáž. Můžete ho použít hned po cvičení a bolavým svalům tak snadněji předejít.

Dopřejte si kombinaci bílkovin a sacharidů

Po cvičení dlouho nečekejte a dejte si vyváženou kombinaci bílkovin a komplexních sacharidů. Ideální je, když to stihnete do hodiny po cvičení. Může jít o jogurt s ovocem, hummus s celozrnnými krekry, nebo vejce s chlebem.

Pořádně se vyspěte

Zvláště po cvičení je spánek extrémně důležitý. Je to právě ve spánku, kdy vaše svaly dostávají šanci se zotavit a stát se silnějšími. Po cvičení si dopřejte minimálně sedm hodin spánku.

Zajděte si na sportovní masáž

Pokud pajdáte bolestí, je možná na čase vyhledat profesionála a zajít si na sportovní masáž. Jen se připravte na to, že to asi nebude tak relaxační záležitost jako jste u obyčejné masáže zvyklí. Možná si trochu potrpíte.

Protáhněte se

Slyšíme to všude, ale málokdy se tím řídíme. Přitom správné protažení může výrazně předejít bolavým svalům, zlepšit flexibilitu a tak i udělat váš další cvičící den příjemnějším.

Na léky se vykašlete

Možná vás svaly bolí takovým způsobem, že se vám zachce sáhnout po ibuprofenu nebo panadolu. Na to radši rychle zapomeňte. Tabletka vám sice nejspíše uleví od bolesti, ale taky vás dost možná připraví o benefity z cvičení - zesílení svalů.

Autor: Karin Dimitrovová
Zdroj: https://zena.aktualne.cz


Další články

Tanec pomáhá lidskému mozku, zlepšuje pozornost i řeč,…

22/5

V rytmech country, jazzu i afrických tanců se půl roku pravidelně vlnili zdraví lidé nad 60 let a lidé s mírnou kognitivní poruchou. Vědci z výzkumné…

více

Studie: Vysoušeče rukou vyfukují fekální bakterie

20/5

Nedávno publikovaná studie ukázala, že vysoušeče rukou na veřejných toaletách foukají na lidi bakterie z výkalů.

více

Jednoduchý trik, který vás za okamžik zbaví úzkosti, smutku…

17/5

Všichni jsme už slyšeli o akupunktuře a o tom, jak se úspěšně používá ke zmírňování traumat, bolesti, nemocí a stresu.

více

Školní fobie

15/5

Školní fobie, vyhýbání se škole, odmítání chodit do školy. To všechno jsou termíny, kterými můžeme popsat úzkost dítěte, které má nepřiměřený a…

více

8 věcí, které vám vlasy prozradí o vašem zdraví

13/5

Nejenom ženy, ale i muži se snaží udržet si zdravé a bohaté vlasy. Při péči o ně si kolikrát ani nevšimneme známek zdravotních problémů. Některé…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru