REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Bolesti

Více informací získáte vybráním kategorie v pravém menu.

Pro další postup je třeba upřesnit:

1) co bolí / charakteristika bolesti…

- hlava,
- hlava v týle a zátylku – hned k lékaři,
- srdce – hned k lékaři,
- zuby,
- žaludek (křeče) – hned k lékaři,
- svaly/šlachy (po úrazu),
- klouby,
- menstruační bolesti,
- respirační bolesti,

2) jak dlouho bolesti trvají…

- opakovaně,
- zhoršuje se – intenzita,
- dlouhodobě – více týdnů,
- krátce,
- více měsíců,

3) věk nemocného, a zda nemocný užívá dlouhodobě nějaká (jaká) analgetika…

- dítě,
- těhotná kojící žena,
- dospělý,
- senior,

4) jaké další léky a doplňky stravy nemocný pravidelně používá.

Bolest hlavy od krční páteře, v zátylku, na temeni

Bolest hlavy se může vyskytovat jako samostatné onemocnění, stejně tak však může být i příznakem mnoha chorobných stavů. Pro rozpoznání původu bolesti je důležité určit povahu bolesti a co nejpřesněji ji lokalizovat.

Příčin bolesti hlavy je mnoho a jsou jak psychické, tak fyzické. Rozpínavá, tenzní bolest hlavy na temeni bývá např. přítomna při stresu či celkové únavě organismu. Tenzní bolesti hlavy v temeni či v týlu mohou rovněž doprovázet negativní emoční stavy.

Vzhledem k současnému životnímu stylu je velmi častá také bolest hlavy od krční páteře, zejména jde o bolest hlavy v zátylku, bolest však může směřovat i do jiných oblastí hlavy – bývá následkem dlouhodobého setrvání v nevhodné poloze, kdy jsou napnuté šíjové svaly a je omezen krevní oběh mozku.

Bolest hlavy a šíje může být také způsobena změnami na meziobratlových ploténkách, s čímž se setkáváme především u starších lidí.

Odhalení zdroje bolesti je určující pro léčbu. Bolest hlavy se může objevit kdykoliv a u kohokoliv bez ohledu na věk či pohlaví.

Upozornění: Pokud je bolest náhlá, dlouhotrvající, nebo často mění svůj charakter apod., měli byste svůj stav konzultovat s odborníkem.

Blíže viz též samostatné téma Bolesti hlavy.

Bolest zad

Je to jedna z nejčastějších obtíží civilizace, související se životním stylem a fyziologií člověka. I když se bolest zad často projevuje bez zřejmých příčin, vždy o ní musíme mluvit jako o příznaku, nikoli nemoci. Bolení zad se nejčastěji objevuje jako akutní, tedy krátkodobá bolest, která je obvykle způsobena námahou nebo nechronickým poškozením. Tato bolest obvykle postihuje jedno místo v oblasti páteře. Chronická bolest zad je způsobena celkovou ochablostí svalů okolo páteře, neustále se navrací a vyžaduje dlouhodobou léčbu a rehabilitaci.

Bolest zad může také odkazovat k jiné, vážnější chorobě. Zdánlivě nevinná bolest zad v kříži může být způsobena vyhřezlou ploténkou. Problematická je také bolest zad v oblasti ledvin nebo současná bolest zad a břicha. Tyto bolesti nemusí mít svůj původ v oblasti páteře, ale mohou indikovat zánětlivé nebo nádorové onemocnění.

Upozornění: Bolesti zad mezi lopatkami mohou pocházet od žlučníku, ve spodní části zad může být problém v ledvinách. Pozornost by měla být věnována zejména bolesti v oblasti hrudníku, kdy je nejprve nutné provést vyšetření srdce.

Problémy se zády se zhoršují s přibývajícím věkem, při špatném životním stylu se ale tento problém týká i mladších věkových skupin, ba i dětí. U ženy může být kritickým obdobím těhotenství, zvláště pokud již zažila dřívější problémy se zády. Bolest zad v těhotenství postihuje poměrně velké procento žen, vzhledem k rostoucí zátěži páteře. Bolesti zad před porodem je možné zmírňovat cviky na bolesti zad, které je ale nutné volit s ohledem na pokročilost gravidity.

Určit příčinu bolesti zad může být někdy obtížné, akutní bolesti ale obvykle po poměrně krátké době odezní samy a není třeba jim věnovat další pozornost.

Upozornění: Lékaře vyhledejte tehdy, je-li bolest velmi intenzivní a omezující, nebo pokud delší dobu neodeznívá. Pokud se u vás kromě bolesti zad vyskytují další problémy, může váš lékař zvolit další speciální vyšetření, aby vyloučil, že bolest zad nemá příčinu v jiné nemoci.

Bolesti zad je ale zejména vhodné předcházet vyváženým poměrem zdravého pohybu a odpočinku. V zaměstnání je páteř obvykle zatěžována jednostranně, a je proto nutné tuto zátěž vyvažovat cvičením a vhodně zvolenou matrací pro zdravý spánek.

Bolest břicha

Bolest břicha a nadýmání, na levé straně, u dětí, pod pupíkem…

Bolest břicha v těhotenství

Bolest pociťovaná v krajině břišní může mít původ viscerální, somatický, či se může jednat o bolest přenesenou. Zdrojem viscerální bolesti jsou orgány uložené v břišní oblasti. To jsou jednak orgány trávicího traktu – žaludek, tenké a tlusté střevo, játra, slinivka břišní, slezina, níže jsou uloženy orgány močového ústrojí a ženské pohlavní orgány.

Somatická bolest má svůj původ v pobřišnici. Přeneseně pak může být způsobeno bolení břicha od páteře, nebo se bolest může přenášet z hrudníku. Bolest břicha může být i psychického charakteru, např. bolest břicha u dětí a dospívajících je po vyloučení ostatních možných příčin vhodné konzultovat i s psychologem.

Bolesti břicha jsou součástí mnoha onemocnění. K určení správné diagnózy je nutné uvážit lokalizaci a charakter bolesti, kdy se bolest objevuje (např. je-li vázána na období jídla či hladu), a všechny ostatní symptomy pacienta (zvracení, průjem, zácpa, krev ve stolici aj.). Níže uvádíme několik častých příkladů příčin bolestí v oblasti břišní, neboť na tomto místě není možné zmínit všechny. Je však důležité vědět, že bolesti břicha mohou být příznakem i velmi vážných onemocnění, a neměli bychom je tedy podceňovat.

Jednou z nejčastějších bolestí, která přivádí pacienty do lékařských ordinací, je bolest břicha v oblasti žaludku. Žaludek se nachází v levé horní polovině břicha a částečně zasahuje i pod žebra. Dráždění žaludku proto může způsobit bolesti břicha na levé straně, možná je i bolest břicha pod žebry. Bolesti žaludku mohou mít krátkodobý i dlouhodobý charakter a mohou se objevovat jak před jídlem, tak po jídle.

Bolesti žaludku se projevují například jako křeče či jako píchavá bolest a mohou být navíc provázeny průjmy, zvracením, teplotou aj. Příčiny bolestí žaludku jsou různě závažné.

Bolest břicha a nadýmání bývají mnohdy způsobeny jen nevhodnou stravou nebo přejedením. Nafouklé břicho a plynatost se mohou objevit zejména při stravě bohaté na sacharidy. Pocit nafouklého břicha však může rovněž provázet některá zánětlivá onemocnění. Kromě nesprávné diety může být příčinou bolesti žaludku i žaludeční vřed, orgánová neuróza či rakovina žaludku. Žaludeční vřed vzniká narušením žaludeční sliznice žaludečními šťávami. Bolest se v tomto případě objevuje v období hladu, po jídle se umírňuje. Orgánová neuróza neboli dyspepsie je označení pro mnoho trávicích obtíží, které mají různé příčiny a vyskytují se v různé kombinaci – např. nevolnost, nechutenství, zvracení, průjmy aj.

Další častou příčinou bolesti břicha je apendicitida, tedy zánět červovitého přívěsku (apendixu), neboli zánět slepého střeva. Typicky pacient nejprve pociťuje celkovou nevolnost a neurčité bolesti břicha pod pupíkem, později se objevují bolesti břicha na pravé straně a charakter bolesti se mění v ostrou a bodavou. Bez včasného operačního zásahu může dojít k proděravění apendixu a rozvoji zánětu pobřišnice, což je život ohrožující stav pacienta.

Upozornění: Bolesti ve zmíněných oblastech břicha bychom proto neměli podceňovat a měli bychom je co nejdříve konzultovat s lékařem.

Včasnou lékařskou konzultaci rovněž vyžaduje bolest břicha v těhotenství. Ta může být banální, avšak může také poukazovat na komplikace s vyvíjejícím se plodem, indikovat potrat či předčasný porod apod. Včasná diagnostika je rozhodující pro zachování zdraví matky i dítěte.

Dalšími možnými příčinami bolestí břicha jsou například: namožení svalu, reakce na stresující zážitek, záněty pohlavních orgánů, žlučníkové kameny, záněty slinivky břišní, záněty jater, bolení břicha od zad, u dětí je bolest břicha často spojena s roupy, které mohou mj. podráždit slepé střevo.

Pozn.: Některá ze zde zmíněných onemocnění najdete v tomto projektu pod stejnými názvy podrobněji (v sekci Břicho a problémy trávení, či v sekci Vylučování).

Existují desítky dalších příčin, které bez bližšího vyšetření nelze odhalit. Lékařskou pomoc je vhodné vyhledat zejména tehdy, jedná-li se o akutní, silnou bolest břicha, bolest provázenou alarmujícími symptomy, jako je horečka, zvracení, krev ve stolici, dlouhodobé pocity nafouknutí břicha apod. Součástí vyšetření je sepsání anamnézy (předchorobí), vyšetření břicha pohmatem, případně rozbor krve, stolice, různé zobrazovací metody jako CT, RTG, endoskopie.

Je lepší lékařem včas odhalená banalita než zanedbané vážné onemocnění.

Bolest zubů

Bolest zubů na skus, zubů moudrosti, v těhotenství, v noci, léky…

Intenzita bolesti zubů bývá různá. Většinou se typicky bolest zubů zhoršuje při skousnutí, ale trápit nás může i bolest zubů v noci, kdy jsou zuby v klidu. Nejčastějšími příčinami bolestí zubů jsou: zubní plak, zubní kaz, záněty dásní, paradentóza, prořezávání zubů, dále se např. objevuje zvýšená bolest zubů v těhotenství, kdy dochází k hormonálním změnám a ke změně v rozložení minerálů v těle matky.

Zubní plak je vrstva usazující se na zubech a okrajích dásní, jeho následkem může být zánět dásní, který provází jejich zarudnutí, otok, krvácení aj. Zubní plak může způsobit vznik zubního kazu, což je proces narušující tvrdé tkáně zubu jejich postupnou demineralizací. Zpočátku se projevuje jako bolest zubů na skus či na tepelné změny, později je bolest spíše trvalá.

Léčba závisí na hloubce postupu kazu – je-li zasažena jen sklovina zubu, lze zvýšenou ústní hygienou, sníženou konzumací cukrů a fluoridací zubů nastavit proces remineralizace, čímž postupně dojde k uzdravení zubu. Pokud kaz zasáhne hlubší tkáně, je jedinou cestou, jak se bolesti zubů zbavit, odstranění kazové dutiny. Po vyvrtání je dutina vyplněna plombou. Některé bolesti je nutno řešit trháním zubů (např. bolest zubů moudrosti). Trhání zubů díky anestetiku nebolí, zub začíná bolet až cca dvě hodiny po trhání, kdy anestetikum přestává působit. Bolest po trhání zubů lze tišit analgetickými léky na bolest zubů, pomoci mohou i studené obklady.

Nejlepší prevencí těchto nepříjemných zákroků jsou pravidelné návštěvy preventivních prohlídek u stomatologů a dodržování ústní hygieny.

Blíže viz též sekci „Hlava, krk, ústa, uši a oči“.

Bolest v krku

Bolest v krku při polykání, domácí léčba, rady, v těhotenství…

Zarudlá zadní část úst, pálení a bolest vystřelující až do uší (dost často se spojuje bolest v krku a uších dohromady), bolest v krku při polykání, chrapot, zvětšení krčních uzlin a pocit jakoby „knedlíku v krku“, to vše stojí za nepříjemnými projevy bolestí v krku.

Tyto příznaky jsou v povědomí lidí dobře známy jako angína – zánět ústní části hltanu, či zánět patrových mandlí. Nemocní mají horečku, trpí různou intenzitou bolesti v krku, nechutenstvím a jsou malátní. Nejsilnější intenzitou se nemoc projevuje 2. a 3. den od prvotních příznaků, celková léčba trvá něco okolo jednoho týdne, nicméně není výjimkou ani dlouhodobá bolest v krku s trváním 10 dnů a více.

Bolest v krku není nemocí jako takovou, ale příznakem nemoci, symptomem. Při současném pocitu škrábání a pálení vzniká v zadní části úst zánět. Tělo začne ihned reagovat vysláním bílých krvinek do postižené oblasti, čímž tkáň zduří a zarudne. Tím vzniká ona všem dobře známá bolest v krku.

Za příčinu vzniku bolesti v krku jsou považovány virové a bakteriální infekce, alergie, suchý vzduch a cigaretový kouř. Prudší vzestup nemoci nastává u virových infekcí. Průběh je mírnější a bolest odchází dříve než u bakteriálních infekcí, kdy způsobuje výraznou bolest při polykání a obvykle s ní jde ruku v ruce horečka a někdy také vyrážka. Postiženými bývají lidé bez ohledu na věk a pohlaví.

Léčba bolesti v krku se provádí místními antiseptiky formou cucavých bonbonů či roztoků (ve spreji, k vyplachování), případně antibiotiky (penicilin), ale to jen u těžších forem onemocnění. Způsob léčby pomocí cucavých bonbonů je u nás nejrozšířenější jak v počátečních stadiích, tak jako doplňkový způsob léčby. Látky obsažené v bonbonech místně znecitlivují nemocnou, zanícenou tkáň krku, a způsobují tak úlevu od bolesti, ovšem jen na omezenou dobu. U všech stupňů symptomů bolesti v krku je nutné zvýšit příjem teplých tekutin – čaje, polévky, vitamínů, dále pobyt v klidu a teple (nejlépe na lůžku), dopřát si dostatek spánku a rovněž zajistit vlhké domácí prostředí. Například různými zvlhčovači vzduchu, které v této formě nedráždí bolavý krk jako běžně vzduch suchý.

Nezbytnou součástí je podávání paracetamolu (Paralen). Existují ovšem výjimky, které vyžadují zvláštní pozornost, a to například v období těhotenství. Nastávající maminky si dělají starosti, co na bolesti v krku v těhotenství užívat, jak bude možné zamezit bolesti v krku při kojení a jak bolest v krku bez teploty už na začátku zastavit a rychle vyléčit bez strachu o miminko. Obecně nelze uposlechnout na bolest v krku babské rady, protože ne vždy je na bolest v krku domácí léčba to pravé. Zajít ihned k lékaři a poradit se s ním, to by mělo být pro těhotnou jedinou možností. Pouze lékař navrhne ten správný a neškodný způsob léčby, který neohrozí maminku ani miminko.

Ale pro všechny ostatní, je domácí léčba lékaři doporučována, protože se zdá být tou nejpřirozenější pro lidský organismus. Osvědčenými prostředky jsou cibulová šťáva, tvaroh (rozetřený na gázu a přiložený dvakrát denně na krk, vytahuje zánět a ulevuje od bolestí), kloktání vody se solí, vitamín C v podobě ovoce (kiwi, pomeranče, jablka) nebo šípkového čaje. Také rozdrcený česnek, čajovníkový olej (nakapaný do sklenice teplé vody), nebo imunitu povzbuzující bylinka echinacea (třapatka nachová). Všechny tyto dostupné prostředky jsou zárukou kvalitní přírodní zdravotní péče.

Blíže viz též sekci „Hlava, krk, ústa, uši a oči“.

 

Zdroj: web heo.cz/

 

Úvodní a obecné informace

Související publicistika

I tapety mohou vyvolat migrénu

16/10 Moje zdraví

Bolí vás hlava? Dejte si pozor na zářivé světlo a barvy. Trápí vás migréna? Změňte své pracovní a domácí prostředí. Co může za nevolnost, poruchy…

více

Zelený čaj: nápoj zdraví, vitality a štíhlosti

21/5

Pití zeleného čaje je v posledních letech velmi populární. Aby také ne, vždyť je to nápoj přímo zázračný! Poradíme, jak jej správně připravovat…

více

Migréna – bolest z nerovnováhy jater a žlučníku

17/6

Migréna má mnoho podob – rozpínavá a úporná tupá bolest celé hlavy a pocit, jako by měla každou chvíli prasknout, nebo vystřelující a ostrá bolest…

více

Bolest v oblasti bederní páteře se nevyplácí podceňovat

25/6

Stále více lidí trápí dlouhodobé bolesti v oblasti bederní páteře. Ve většině případů je tato bolest způsobena úrazem či mechanickým poškozením. U…

více

Žmoulejte si kaštany

15/10

Určitě i vy, když jste byli malí, jste vyráběli z kaštanů a sirek různá zvířátka. Kaštan má však také léčivé účinky a pomáhá nám po zdravotní stránce…

více

Pozor na častou konzumaci rýžových chlebíčků, mohou být…

22/12

Pod pojmem racionální výživa si každý představíme podobné věci, ale jistě ne totožné. Jak jste na tom s konzumací racio rýžových chlebíčků vy a vaše…

více

Neuvěříte, že vložením vaty do vašeho pupíku si pomůžete s…

28/1

Následující lék je považován jako jeden z nejefektivnějších tradičních léků na chřipku, nachlazení a na ostatní zdravotní stavy.

více

Trápí vás občas píchání u srdce? Řekneme vám proč a jak se…

15/2

Píchání u srdce nebo jemu podobné bolesti v okolí srdce a konkrétně na levé straně od něj, jen zřídkakdy znamenají problém se samotným srdcem.

více

Očista od solí pomocí bobkového listu

29/3

Jestliže jste měli nepohyblivé nebo bolestivé klouby nebo jste trpěli bolestmi závislými na počasí, pak se přesvědčíte, že bolesti mizí a pohyblivost…

více

Ibalgin: Dnes uleví, zítra může zabít!

31/3

Lékaři před dlouhodobým užíváním ibalginu a dalších léků obsahujících látku ibuprofenum varují...

více

Biorezonanční diagnostika

25/5

Používáme medicínský diagnosticko-léčebný přístroj poslední generace s přesností 94% což jej činí momentálně nejpřesnějším biorezonančním přístrojem…

více

Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

27/6

Tento obklad je nazván podle svého vynálezce, Vincence Priessnitze. Někdy je také používán výraz Priessnitzův zábal. Priessnitz proslul díky svým…

více

Kameny patří do přírody a ne do našeho těla

23/8

Minerály, lidově kameny či šutry, sbírají mineralogové amatéři i profesionálové. Ale existují kameny či kamínky, které ani oni nechtějí vlastnit -…

více

Crohnova choroba

29/9

Crohnova choroba = Ileitis terminalis, chronické zánětlivé vředovatění jednoho nebo více úseků trávicího traktu.

více

Peklo jménem tetanie

6/10

V posledních letech se rozrostl počet lidí, kterým byla diagnostikována latentní tetanie. Jedná se o chronický nedostatek hořčíku, který vznikne z…

více

5 způsobů, jak léčit střeva poškozené ibuprofenem

3/11

Miliony lidí užívají léky proti bolestem bez lékařského předpisu, jako například ty, které obsahují účinnou látku ibuprofen.

více

Čínský doktor prozradil tajemství, jak se jednoduše zbavit…

11/11

Žlučníkové kameny (cholelitiáza), jsou častějšími zdravotními problémy, než jak si mnozí myslí. Naštěstí, číňané znají tajný způsob, jak je z těla…

více

I klouby potřebují vyživit, víme, jak na to

21/2

Chrupavky našich kloubů jsou z velké části tvořeny kolagenem a ten jediný je dokáže skutečně vyživit. Jenže to má háček – když sníme kolagen v nějaké…

více

Ibuprofen zvyšuje riziko infarktu o třetinu, zjistili vědci…

20/3

Užívání léků na bolest, jako je například populární ibuprofen, podle nové studie vědců z Kodaňské univerzity zvyšuje riziko srdeční zástavy o 31…

více

Duben – játra

3/4

Duben znamená pro přírodu ohromné změny. Většina stromů a keřů začíná pučet a vyhání nové výhonky, ze země vyrážejí svěží rostlinky. V zahradách…

více

Nejlepší bylinka na bolesti žaludku, průjem, artritidu,…

26/4

Několik studií ukazují, že étericky (esenciální) olej z jedné běžné léčivé bylinky má až překvapivě silné antiseptické, antibakteriální a…

více

Vyhřezlá ploténka - následek následku

3/5

Příběh: K pacientovi je volána rychlá záchranná služba pro podezření na infarkt. Nemůže dýchat, bolí jej za hrudí, je vyděšený. V nemocnici však…

více

Sinice - když koupání ohrožuje zdraví

8/8

Léto a horké dny lákají ke koupání. Pokud však dáváte před koupališti přednost raději přehradám nebo rybníkům, měli byste vědět, kdy takové koupání…

více

Letní lásky? Pozor na pohlavně přenosné nemoci, které…

25/8

Ze vzrušující známosti na jednu noc se může stejně tak vyklubat i závažný zdravotní problém v podobě pohlavní nemoci s potenciální hrozbou…

více

Tělové svíce pomohou od bolesti i nemocí

8/9

Pokud se svícemi právě začínáte nebo jste se je rozhodli aplikovat pravidelně a předejít tak dlouhodobě nepříjemným nemocem či bolestem, máme pro vás…

více

Koupel, která vytáhne toxiny z těla, zlepší funkci svalů,…

18/9

V dnešním případě se jedná o koupel, která obsahuje sůl, ne však klasickou kuchyňskou. Jde o typ, který se k tomuto účelu využívá již celá tisíciletí…

více

Proč otékají nohy? Zjistěte, proč máte otoky

16/10

Otékání nohou je celkem nepříjemný problém, který se častěji projevuje v létě. Teplo celkem organismu, respektive žilnímu systému, dává zabrat.…

více

Tvarohové zábaly proti horečce, kašli i dalším obtížím

23/3

Tvarohové zábaly patří mezi staré osvědčené receptury, které pomáhají ulevit při mnoha zdravotních problémech. Jedná se o zcela přírodní metodu,…

více

Nečekaná pravda o paralenu: vědci zjistili, co dělá s…

9/4

Účinky paracetamolu na mozek jsou nečekané a velmi intenzivní, ukázala rozsáhlá studie.

více

Zánět střeva

7/5

K zánětlivému onemocnění střev dochází takřka výlučně v těch částech světa, kde strava obsahuje hodně masa a mléčných výrobků; vzácné je toto…

více

Září - vládne nám slinivka. Pohlaďte své trávení

14/9

Podle pravidel čínského pentagramu mají v září vrchol své činnosti slinivka a slezina. Proto často slýcháme, že je to těžké období tzv. "žaludkářů".…

více

Bolest třísel

19/9

Bolest třísel je příznak nejčastěji způsobený špatným stylem chůze, při kterém dochází k nerovnoměrnému zatěžování svalů a jejich následnému…

více

Jak na záněty močových cest u dětí (komerční sdělení)

21/9

Močové infekce trápí nejen dospělé, stále častěji se objevují také u dětí a dospívajících. Chuťově vyladěný UroEfekt Junior dítě neodmítne, a tak je…

více

Plíživá nemoc

31/10

Jistá žena má dlouhodobé trápení. Spočívá v tom, že jí v těle neustále probíhají různé záněty. Zpočátku močových cest, pak průdušek, poté se přidaly…

více

Priessnitzův obklad

4/2

Tento obklad je nazván podle svého vynálezce, Vincence Priessnitze. Někdy je také používán výraz Priessnitzův zábal. Priessnitz proslul díky svým…

více

Plastické operace v gynekologii a nová laserová technologie

6/2

Je to jen pár desítek let nazpět, co se nám ještě zdály kuriózní a leckdy i nepřijatelné prsní implantáty. Dnes už tyto zákroky nejsou ničím…

více

V březnu je nejvíce oslabený žlučník. Jak mu pomoci?

11/3

Březen – za kamna vlezem. A můžeme si tam dát do pořádku žlučník, protože ten je podle tradiční čínské medicíny nejvíce oslabený právě v březnu. Co…

více

6 tipů, jak ulevit bolavým svalům po cvičení

16/3

Přehnali jste to v posilovně a teď máte problém i vyjít schody? Vyzkoušejte některý z našich tipů, který vám pomůže ulevit od svalové bolesti.

více

Zdravotní problémy - Bolesti

REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru