Petardy představují velmi efektní pyrotechnický výrobek, který se těší velké přízni a oblibě. S oslavami konce roku je neodmyslitelně spjatý ohňostroj. Zábavní pyrotechnika je dnes lehce dostupná a každý rok zaměstnává neopatrné zacházení s ní lékaře, hasiče a policisty.
Rok 2018 spěje ke konci a blíží se Silvestr. Ten si řada z nás nedokáže představit bez hlučné pyrotechniky s ohňovým efektem. Jenže to nemusí být vždy zcela bezpečné, a to zejména tehdy, pokud šetříme a třeba na tržnici nakoupíme zábavní pyrotechniku bez označení příslušné kategorie, českého návodu a zkrátka pochybného původu. Obezřetnost se při nákupech petard prostě vyplatí, to už známe z minulých let.
Pyrotechnický výrobek musí obsahovat informace o výrobci. Pokud není z Evropské unie, nesmí chybět ani informace o dovozci. Dále by měl být uveden název, druh a šarže nebo série pyrotechnického výrobku. Označena by měla být kategorie pyrotechniky (např. F2) a minimální věková hranice pro toho, kdo je oprávněn s ní nakládat. Dále je povinností u pyrotechniky uvádět čistý obsah výbušných látek, dobu použitelnosti a minimální bezpečnou vzdálenost.
Po nákupu pyrotechnické zboží vhodně uskladněte. Mělo by být uložené v chladu a suchu, ne v blízkosti topení, kamen nebo jiných zdrojů tepla. Pozor na otevřený oheň - například z krbu nebo svíček. Pamatujte, že musí být uchovávána mimo dosah dětí!
Zábavní pyrotechnika se dělí do čtyř tříd podle stupně nebezpečnosti
l. třída – může se prodávat i dětem. Jako jedinou ji lze prodávat i ve stáncích na tržištích. Patří sem prskavky, fontánky na dorty, kapslíky do pistolí, bouchací kuličky, dýmovničky, motýlci, včelky a čmeláci.
II. třída – smí se prodávat jen v kamenných obchodech a pouze osobám starším 18 let. Patří sem petardy, rakety, fontány, kulové pumy, kompakty, vulkány nebo římské svíce.
III. třída – smí se prodávat pouze v kamenných obchodech a koupit si ji může jen držitel průkazu odpalovače ohňostrojů. Patří sem dělové rány, malé italské pumy, ohňopády, různé druhy raket a vystřelovaných efektů nebo velké japonské slunce.
IV. třída - pohlíží se na ni už jako na výbušninu, smí se prodávat jen v kamenných obchodech, pouze s povolením Českého báňského úřadu a pouze držitelům průkazu odpalovače ohňostrojů. Patří sem létavice, dělové rány ohňostrojné, italské a kulové pumy.
Tak jsme zdárně nakoupili všemožné rachejtle a jdeme odpalovat. I když jsme nakupovali s největší obezřetností, může se někdy stát, že nám petarda třeba vinou toho, že nám upadla do mokrého sněhu, nevybuchne. Jak v takovém případě postupovat? Raději bychom měli zapomenout na všemožné šťourání a zasouvání prskavek do nevybuchlého obalu. Zato bychom mohli zaplatit popáleninami.
Správně bychom měli nechat nevybuchlou nálož alespoň dvacet minut v klidu. Pokud ani poté nevybuchne, měli bychom ji na 24 hodin namočit do kbelíku s vodou. Ani po této lázni by ale nevybuchlá petarda neměla skončit v popelnici. Raději bychom ji měli zakopat do země, tam už škodu nenadělá.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz