Specifické počasí a řádné ochlazení v zimních měsících s sebou přináší mnoho útrap a pastí pro naše oči. Co jim v zimě nejvíce škodí a jak je nejlépe chránit?
V mrazivém ovzduší dochází ke zvýšenému odpařování slz a k osychání povrchu oka. Díky tomu dochází k poruchám slzivosti. Setkat se s nimi můžeme v extrémech na obě strany. Suché oči se projevují pocitem drhnutí víček až bolestí očí. Nadměrné slzení je nejen nepříjemné, ale hrozí díky němu i zánět.
Ohroženy jsou nejenom oči, přecitlivělou se může stát i pokožka víček. Příčinou bývá kombinace chladu a změknutí jemné kůže při zvýšeném slzení.
U řady pacientů se také projevuje pro toto období specifická tzv. chladová alergie. Ta postihuje tepelně nechráněnou část pokožky, a tedy velmi často právě obličej. Jejím výsledkem je pak nepříjemná vyrážka.
UV záření je ohrožením pro všechny. Především ale pro ty, kteří se rozhodnou provozovat vysokohorskou turistiku či lyžovat. Zde je třeba varovat před vznikem tzv. solární keratopatie neboli poškození povrchních vrstev rohovky slunečními paprsky odraženými od bílého sněhového podkladu. Poškození může být podobné jako u sváření obloukem. Prevencí jsou kvalitní, dostatečně přiléhající ochranné brýle.
Současný sortiment ochranných sportovních brýlí je velmi široký. Ideálním materiálem je polykarbonát s UV filtrem. Kromě ochrany proti záření poskytuje i dostatečnou pevnost proti rozbití a následnému poranění se úlomky.
Při nošení brýlí se naskýtá otázka, zda je používat i při sportech nebo zda zvolit nějakou jinou alternativu. Na jedné straně při nošení klasických brýlí hrozí při pádu poranění obličeje a očí, na straně druhé při jízdě bez správné korekce zraku je větší šance na přehlédnutí překážky s následným pádem. Řada sportujících dnes nosí při zimních sportech kontaktní čočky, přestože je po zbytek roku běžně nepoužívá. Za tímto účelem jsou nejčastěji používány bezúdržbové jednodenní čočky. Ráno se nasadí a večer vyhodí.
Pro ty, kteří čočky nenosí, mohou být řešením speciální ochranné sportovní brýle, ve kterých je možno nainstalovat příslušnou dioptrickou korekci.
Zdroj: www.hledamzdravi.cz/chrante-sve-oci-pred-nastrahami-zimy
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz