Tyto nemoci jsou popsány každá samostatně v sekci „Alergické problémy“ v tomto projektu.
K onemocněním imunitního systému patří čtyři velké skupiny onemocnění. Jsou to:
jsou poruchy imunitního systému, které vedou ke zvýšené náchylnosti k infekcím. Obecněji se jedná o jakoukoli poruchu mechanismu imunity. Tyto choroby mohou probíhat skrytě, kdy je porušena pouze určitá složka imunitního systému a zbylé součásti jsou schopny defektní funkci této složky zastat. Častěji ale dochází k manifestním onemocněním se závažnými celkovými projevy.
Imunodeficience se dělí na primární (při vrozeném postižení imunitního systému) a sekundární (kdy imunodeficience je důsledkem jiné základní choroby).
Dále se dělí podle toho, jaká složka imunitního systému je postižena.
Příčiny primárních onemocnění jsou většinou na genové úrovni, v případě sekundárních jsou příčinou nejčastěji leukémie, metabolické choroby (cukrovka), podvýživa, otravy, mnohočetná poranění, nádorová onemocnění, některé léky a stavy po odstranění důležitých lymfatických orgánů (slezina, brzlík).
tvoří druhou skupinu těchto nemocí. Při nich v těle vznikají protilátky proti vlastním buňkám. Některá z těchto onemocnění jsou zaměřena pouze na určité orgány nebo tkáně (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, celiakie, autoimunitní hepatitidy, autoimunitní endokrinopatie – Graves – Basedova choroba, Addisonova choroba, některá neurologická onemocnění – myasthenia gravis, roztroušená skleróza, některé cytopenie, autoimunitní kožní onemocnění – pemphigus, pemphigoid), jiná postihují organismus jako celek (systémová onemocnění pojiva, revmatoidní artritida, sarkoidóza). Příčina jejich vzniku není známa, předpokládá se kombinace vnějších a vnitřních faktorů.
jsou třetí skupinou. Je to různorodá skupina onemocnění, jejichž společným znakem je zánětlivé postižení cév, které vede k jejich neprůchodnosti, případně porušení jejich stěny s krvácením. Dělí se podle toho, zda postihují velké, střední nebo malé cévy. K nejznámějším vaskulitidám patří arteritis temporalis, Takayasuova arteritida, polyarteritis nodosa, Kawasakiho choroba, Wegenerova choroba a Henoch–Schönleinova purpura.
jsou čtvrtou skupinou poruch imunitního systému. Na jejich vzniku se podílí více faktorů, významná je dědičná dispozice, která v kombinaci s vnějšími faktory může vést ke vzniku alergie. Alergie může vznikat téměř na jakékoli cizorodé látky, často se alergie kombinují. Velmi často se alergie vyskytují u lidí trpících asthma bronchiale. Velmi závažné jsou alergie na léky, které mohou mít fatální následky. Nejhorší formou alergií je anafylaktický šok, což je závažný, život ohrožující stav.
Onemocnění imunitního systému jsou většinou závažná a vyžadují dlouhodobou, někdy celoživotní léčbu kombinovanou s režimovými opatřeními, nutnými pro předcházení výskytu komplikací těchto chorob.
Chřipka je relativně závažná infekce, která v České republice každoročně způsobí onemocnění statisíců obyvatel, a souvisí s ní v průměru téměř dva…
víceČasté angíny, záněty středního ucha i nemocné dutiny trápí na podzim a v zimě nejen děti, ale i dospělé. Někteří z nás se při léčbě spoléhají i na…
víceBěžné nachlazení si 78 % Češek a Čechů léčí samo, více než polovina (54 %) užívá volně prodejné léky z domácích zásob, případně si koupí vhodný…
víceBolesti v krku jsou součástí téměř každé virové infekce dýchacích cest. Různě intenzivní bolestí v krku většinou každá viróza začíná. Současně se…
víceKašel – náš významný obranný reflex – slouží k zajištění průchodnosti dýchacích cest, které jsou dočasně uzavřeny hleny. Je vyvolán podrážděním…
víceVytouženou pohodu letní dovolené strávené v teplých krajích českým turistům paradoxně velmi často komplikuje zima.
víceVíte co dělat, jakmile se tělesná teplota vyšplhá nad 37 stupňů? Ještě nic. Horečka se má řešit, až když je vyšší nad osmatřicet stupňů. Pokud…
víceS příchodem podzimu se zvyšuje výskyt infekčních nemocí. Existuje mnoho možností, jak posílit imunitní systém, podpořit ho v boji proti mikrobům nebo…
víceDíky strmě rostoucí oblibě lehkých středomořských pokrmů, bazalka v posledních dvaceti letech ovládla naše kuchyně. V mnoha rodinách jemně obohatila…
víceV poslední době se zázvor používá všude na světě. V některých situacích může jít o nebezpečnou ingredienci. Místo zázvoru můžete použít papriku.
víceHlávkové zelí je jednou z nejdéle pěstovaných a zároveň nejzdravějších potravin na světě. Jeho léčebné účinky jsou lidstvu známy tisíce let.
víceVašemu dítěti není dobře, vy nemáte čas vzít ho hned k lékaři, ale zároveň nechcete nic podcenit? Nabízí se velmi jednoduché řešení! Jmenuje se CRP…
víceMnoho metod používaných při domácí léčbě a přírodním posilování obranyschopnosti organismu má původ na indickém subkontinentu. Stejně je tomu i u…
víceMožná vás trápí lehký kašel i rýma a připadá vám to v tomhle období normální. Ale není. Víte, co je zahlenění? Co ho způsobuje a jak mu předejít?…
víceKdyž pacient s chřipkou kýchne, virus z jeho úst vylétne až 1,5 metru. Nejhorším místem, kde se můžete během chřipkové epidemie nakazit, jsou…
víceVčelí jed na léčbu roztroušené sklerózy, pyl na trávení, med na hojení tkáně: Rumunsko podporuje apiterapii, alternativní léčbu, jejíž kořeny sahají…
víceMedový zábal – tento úžasný a čistě přírodní recept se používá hlavně k léčbě běžného nachlazení, kašle a při nadměrné tvorbě hlenu v dýchacích…
víceNa kašel je nejlepší čokoláda. S překvapivým tvrzením, které určitě potěší všechny čokoholiky, přišel uznávaný lékař a profesor britské univerzity v…
víceAť už je konzumovaná syrová, v salátech nebo vařená a zakomponovaná v jídle, cibule byla odjakživa součástí naší stravy. Věděli jste však, s čím…
víceNásledující lék je považován jako jeden z nejefektivnějších tradičních léků na chřipku, nachlazení a na ostatní zdravotní stavy.
víceNejspíš si řeknete, že není možné uzdravit se z angíny a jí podobných nemocí, aniž byste začali brát antibiotika. Vždyť v době, kdy máte zarudlý krk,…
víceJelikož máme již jaro v plném rozkvětu a letošní dlouhá zima na nás jistě zanechala své. Je třeba naše těla řádně vyčistit od toxinů, které jsme si…
víceZánět středního ucha je častým onemocněním malých dětí, zejména kojenců. Většinou jde o komplikaci vleklé rýmy, či jiného virového onemocnění…
vícePoužíváme medicínský diagnosticko-léčebný přístroj poslední generace s přesností 94% což jej činí momentálně nejpřesnějším biorezonančním přístrojem…
víceNachlazení je onemocněním horních cest dýchacích. Na jeho vzniku se podílejí viry. Při častých nachlazeních jde většinou o oslabení imunitního…
víceBronchitida je akutní nebo chronický zánět výstelky velkých dýchacích cest v plicích. Na jeho vzniku se může podílet pomnožení virů nebo bakterií.…
víceTento obklad je nazván podle svého vynálezce, Vincence Priessnitze. Někdy je také používán výraz Priessnitzův zábal. Priessnitz proslul díky svým…
víceNa zahradách se to už hojně červená rajčaty a s nimi přicházejí i klasické rajčatové speciality, jako je vychlazený rajčatový salát, studená polévka…
víceMetoda zvaná autopatie, kterou praktikuju už řadu let, především zlepšuje či obnovuje spojení s kreativním zdrojem, z něhož všichni pocházíme,…
víceZtráta čichu neboli anosmie může být částečná nebo kompletní, i když kompletní ztráta čichu je poměrně vzácná. Může být také dočasná či trvalá –…
víceKašel - náš významný obranný reflex - slouží k zajištění průchodnosti dýchacích cest, které jsou dočasně uzavřeny hleny. Je vyvolán podrážděním…
víceŘíká se, že příroda má léky na všechno a právě výjimečné účinky oleje z grapefruitových jader jsou objeveny v čase, kdy díky modernímu způsobu života…
vícePocit chladu, zimnice, třesavka, bolesti svalů a kloubů i zvýšené pocení. To bývají příznaky, při nichž saháme po teploměru. Podle intenzity teploty…
víceMiliony lidí užívají léky proti bolestem bez lékařského předpisu, jako například ty, které obsahují účinnou látku ibuprofen.
víceCitronem, česnekem i rouškami. Podzim nepřináší jen barevné listí, svěží vzduch a příjemnou nostalgii, ale také sezónní onemocnění. Lidský organismus…
víceV současnosti je v médiích chřipka jedno z nejvíce používaných slov - chřipková epidemie, jak se bránit chřipce, co dělat při chřipce, a bohužel také…
víceTak schválně, kolikrát jste už letos byli nemocní? Na to, že je teprve začátek února, to už máte párkrát za sebou, co? My, Češi, jsme totiž na tohle…
víceSlovo betaglukany slýcháme velmi často, a to zejména ve spojení s podporou imunity s přípravky, které jsou pro tento účel vyrobené.
víceProbudili jste se s plným nosem a bolestí hlavy? Tušíte, že nachlazení vám znepříjemní minimálně několik nejbližších dní? Vůbec to tak být nemusí.…
víceUžívání léků na bolest, jako je například populární ibuprofen, podle nové studie vědců z Kodaňské univerzity zvyšuje riziko srdeční zástavy o 31…
víceVšichni víme, že láska vyvolává příjemné tělesné i duševní pocity. Ale věděli jste, že čím více projevujete a přijímáte lásku, tím větší máte i šanci…
víceChronickou rýmu může způsobovat celá řada faktorů, takže je potřeba zapátrat po příčině. Může to být alergie, smog, cigaretový dým, parfémy, prach,…
víceO jablečném octu jste pravděpodobně už někdy slyšeli. V posledních letech je snaha detoxikovat lidský organismus přírodní cestou na prvním místě.
víceNěkolik studií ukazují, že étericky (esenciální) olej z jedné běžné léčivé bylinky má až překvapivě silné antiseptické, antibakteriální a…
vícePodzim, čas spadaného listí, čas návratu z dovolených a nástupu do zaměstnání či do škol, zvyšuje nároky na odolnost našeho organismu. Už jen…
víceJsme nachlazení, leze na nás chřipka, do postele nás sklátila viróza, nebo dokonce angína. Nebo že by laryngitida? Všechny tyhle choroby mají jedno…
víceTéměř každý z vás zažil nějaké dýchací problémy v určitém okamžiku v životě, a to buď alergické reakce, astma, nebo jen rýmu.
víceBetaglukan je unikátní přírodní polysacharid velmi prospěšný pro zdraví.
víceListopad je měsícem plic. Opadané listí, ranní mlhy a časté nevlídné počasí nám připomíná brzký příchod zimy. Listopad však pro většinu z nás znamená…
vícePokud jste již někdy měli zánět močových cest, pak dobře víte, jak nepříjemné to může být. Musíte často chodit na toaletu a malá potřeba se nejednou…
víceChřipkou každoročně onemocní statisíce Čechů a po mírném loňském roce hrozí, že nás epidemie zasáhne tvrdě. Stoprocentní ochranu proti tomuto…
víceTvarohové zábaly patří mezi staré osvědčené receptury, které pomáhají ulevit při mnoha zdravotních problémech. Jedná se o zcela přírodní metodu,…
víceVitamín C, odborně kyselina askorbová, patří snad k nejznámějším vitamínům, ale i k nejznámějším přírodním látkám vůbec. Je všeobecně znám jako látka…
víceÚčinky paracetamolu na mozek jsou nečekané a velmi intenzivní, ukázala rozsáhlá studie.
víceKromě rýmy, agíny a zatuhlých svalů může klimatizace způsobit i potíže se zrakem. Vysuší vám oči!
víceNejslabším orgánem v měsíci listopadu jsou plíce. Většinou se nám hůř dýchá, proto jsme také náchylnější ke kašli a zánětům horních cest dýchacích.
víceVšude kolem vás se ozývá kašlání a smrkání a vy čekáte, kdy vás také dostihne nemoc. Je možné udržet si pevné zdraví, když se ocitnete mezi samými…
víceNa podzim se ordinace dětského praktického lékaře začínají plnit. Chtěl bych popsat pár postřehů ze své praxe pediatra k otázce kašle.
víceChřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které není radno přecházet, ale naopak pořádně vyležet. Chřipka se šíří vzduchem v kapénkách. Ty…
víceTento obklad je nazván podle svého vynálezce, Vincence Priessnitze. Někdy je také používán výraz Priessnitzův zábal. Priessnitz proslul díky svým…
víceBolest svalů, bolest hlavy, vysoká teplota? Nebo naopak rýma, kašel, na teploměru 37,5 °C? V prvním případě máte spíše opravdovou chřipku, v druhém…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz