REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Jak se zbavit zápachu nohou

22/9

Pocení nohou a problémy s tím spojené představují poněkud delikátní, ale dosti nepříjemný problém. Samo o sobě pocení (hyperhidróza) reguluje tělesnou teplotu a je rozhodně pro člověka nezbytné.

Pocení vzniká

Nezávisle na okolní teplotě, nicméně je také vegetativní reakcí spojenou například se stresem nebo silnými emocemi. Je přirozené se více potit v teple, při tělesné námaze, při horečce, v nervozitě, zlosti, rozpačitosti nebo při strachu. Při tomto procesu se tělo ochlazuje a vyměšuje potem i řadu pro sebe škodlivých látek. Pocení nohou ovšem může, pokud mu nepředchází správná prevence, vytvořit živnou půdu pro vznik plísňové nebo kvasinkové infekce na kůži nohou.

Jaká je správná prevence?

Kromě samozřejmého pravidelného mytí nohou patří k prevenci častá výměna ponožek a obuvi. Vhodné je také preventivní používání zásypů nebo sprejů na nohy.

Spreje na nohy 

Jsou často obohaceny o látku, která pohlcuje zápach (chlorofyl), působí antihydroticky (proti pocení – například šalvěj) nebo působí antimikrobiálně a proti plísním (z přírodních látek čajovníkový olej). Šalvěj lékařská má navíc regenerační účinek na drobné defekty pokožky nohou (puchýře, praskliny a otlaky). V přípravcích můžete najít ještě výtažek z řepíku lékařského nebo dubové kůry. Jsou to adstringencia, tedy látky stahující póry a ústí potních kanálků a omezující tak vylučování potu (podobně jako šalvěj lékařská). Arnika horská se používá jako antiflogistikum (má protizánětlivý účinek) a jako kožní dezinficiens. Měsíček lékařský pomáhá v léčbě kožních zánětů, působí hojivě a proti plísním. Tyto látky se obvykle ve sprejích kombinují - může to být arnika a čajovníkový olej, měsíček, šalvěj a arnikanebo chlorofyl a čajovníkový olej.

Zásypy pohlcují zápach a obvykle obsahují navíc i antimikrobiální složku.

Na ošetření obuvi, ponožek nebo dámských punčoch

Je možné použít různé antimikrobiální spreje. Tyto spreje se používají k preventivnímu ošetření obuvi proti jejich napadení mikroskopickými houbami, kvasinkami a bakteriemi, ke konzervaci obuvi a tím i k prevenci dermatomykóz. Rovněž obvykle obsahují složky, které pomáhají zmírňovat zápach.

Je možné aplikovat i na hodně se potící nohy přípravek Biodeur-chytrá houba. Jde o přípravek s antimykotickým působením, jenž spolehlivě zamezuje zápachu nohou, omezuje potivost. Zevně se všeobecně při pocení ve formě koupelí či oplachů dají použít naředěné Dubové kapky. Rovněž se dají používat přírodní přípravky obsahující oleje ze sibiřské jedle bělokoré (Pini Sibirica). Tento olej obsahuje velké množství éterických fytoncidů, Fytoncidy jsou látky podporující antibakteriální, antimykotické a antivirové procesy, pomáhají posilovat imunitní a oběhový systém a zmírňují zánětlivé stavy. Odborníci uvádějí, že fytoncidy podporují vytváření interferonu (látka napomáhající obraně buněk proti útoku virů) v buňkách ohrožených viry, které pronikají do buněk a ničí je prostřednictvím změny jejich genetického kódu.

 

autor: PharmDr.Tomáš Arndt

Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/jak-se-zbavit-zapachu-nohou.htm


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru