REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Tanec pomáhá lidskému mozku, zlepšuje pozornost i řeč, ukázal výzkum

22/5

V rytmech country, jazzu i afrických tanců se půl roku pravidelně vlnili zdraví lidé nad 60 let a lidé s mírnou kognitivní poruchou. Vědci z výzkumné skupiny brněnského Ceitecu tak chtěli zjistit, jaký vliv na mozek má taneční terapie.

 

Lidé s mírnou kognitivní poruchou jsou ti, kteří mají s pamětí nebo soustředěním o něco větší potíže, než odpovídá jejich věku. Je to stav, kdy člověk ještě normálně funguje a netrpí demencí, ale existuje zvýšené riziko rozvoje třeba Alzheimerovy choroby.
Účastníkům projektu prozkoumali vědci paměť pomocí testů, vyzkoušeli jejich fyzickou zdatnost a pomocí magnetické rezonance vyšetřili mozek – strukturu i propojení určitých oblastí v mozkových sítích.

Účastníky otestovali před taneční terapií i po ní

Tedy po půl roce intenzivního tanečního tréninku na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity. V přepočtu šlo o hodinu tance ve středně fyzické zátěži třikrát týdně.
To, že tanec příznivě působí na fyzickou zdatnost, pro vědce příliš překvapivé zjištění nebylo. Prokázaly se však i další blahodárné účinky.
Třeba na kognitivní funkce, které kromě paměti zahrnují i koncentraci, pozornost, řeč, rychlost myšlení či schopnost pochopení informací. Vědci zpozorovali změny ve struktuře mozku.

U tanečníků se zvětšil objem šedé hmoty

„Zjistili jsme efekt tance na pozornost i funkce zahrnující plánování strategie. Ty se například projeví, když musíme dělat dvě věci najednou, což se promítá v každodenním životě. Zvětšil se také objem šedé hmoty, zejména spánkového a týlního laloku mozku, které jsou důležité pro sledování akcí celého těla a obličeje a pro imitaci pohybů. Jsou tedy podstatou motorického učení," líčí vedoucí výzkumu Irena Rektorová.
Výsledek? Nejen, že si zlepšení svého stavu subjektivně pochvalovali sami účastníci výzkumu, ale změny v mozku jsou také pozorovatelné. Vlivem tance dochází ke zvýšenému prokrvení mozku, tvorbě nových cév, nervových propojení a nervových buněk.

V minulosti i jiné studie upozornily na to, že dlouhodobá aerobní fyzická aktivita zvyšuje kognitivní rezervu, fyzickou zdatnost a kardiální funkce

A že 60 až 90 minut dvakrát či třikrát týdně je optimální. „My jsme prokazovali, že i když lidé začnou s tancem po šedesátce, může to mít příznivý efekt na jejich mozek a mozkové funkce atento efekt se projeví již po půl roce," vysvětluje neuroložka.
Dosud se víc zkoumala třeba chůze s nordickými holemi nebo cyklistika. Tanec ale láká i kvůli měnícím se choreografiím. „Roli hraje také rytmická hudba a sociální zapojení, proto tanečně-pohybové aktivity lidé podstupovali velmi rádi. Po ukončení našeho programu se nadále scházejí, tráví společně čas a zajdou také tančit," pochvaluje si Rektorová.
Fakulta sportovních studií navíc po půlročním výzkumu vytvořila a vydala knihu s videoukázkami. Popisuje jednotlivé hodiny taneční terapie, a slouží tak jako návod například pro fyzioterapeuty, kteří by se chtěli starším lidem a pacientům s mírnou kognitivní poruchou věnovat v budoucnu.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz


Další články

Nová studie zjistila, že káva a alkohol jsou pravděpodobně…

19/6

Kdo potřebuje studnici mládí, když má kávu a alkohol? Všichni chceme prožít šťastný život a žít tak dlouho, jak se jen dá.

více

Na pejsky v létě čeká spousta nástrah. Na co si dát…

17/6

Majitelé psů by měli v létě dávat pozor na kaluže i zkažené jídlo. Léto už klepe na dveře a s horkým počasím mohou majitelé psů řešit hned několik…

více

Jak ochladit panelákový byt aneb 6 tipů, které vás v létě…

14/6

V těchto vypečených dnech byste určitě dali za klimatizaci v bytě cokoliv. Klidně i půl princezny a celé království k tomu. Úmorné vedro a vysoké…

více

Mateří kašička

12/6

V řadě doplňků stravy se můžeme setkat s názvem včelí kašička (cizím názvem jako gelée royal). Je řazena mezi včelí produkty. Vytvářejí ji ve své…

více

Tlak krve je jedním z nejdůležitějších ukazatelů funkce…

10/6

Hodnoty tlaku krve ukazují, jakým tlakem působí krev na cévní stěnu. Jeho zvýšení nad normální hranici, takzvaná hypertenze, zvyšuje riziko…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru