REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Alergie na slunce

16/6

S časem dovolených a prázdnin přišlo na řadu i slunění na plážích a koupalištích. Častěji než v jiných fázích roku se tedy můžeme setkat s nepřiměřenou reakcí pokožky na sluneční záření. Pro tyto příznaky, běžně nazývané alergie na slunce či na sluneční záření, se v odborných kruzích používá označení polymorfní světelná dermatóza…

V čem se liší sluneční dermatóza a alergie?

Ve skutečnosti při polymorfní světelné dermatóze nejde přímo o alergii. Při alergii se totiž v těle tvoří nadměrné množství protilátek, které při vniknutí alergenu do těla vyvolají obrannou reakci. V případě dermatózy však v těle vznikají jiné látky, které působením slunečního záření vyvolávají u citlivějších lidí změny pokožky podobné alergické reakci. V České republice trpí těmito obtížemi 10–20 % populace, nejčastěji jsou postiženy mladé ženy ve věku 20–30 let.

Typické projevy

U citlivých lidí se několik hodin či dnů po vystavení pokožky intenzivnímu slunečnímu záření objeví na kůži reakce v podobě zarudlých, svědivých puchýřků, pupínků či vřídků. Podle rozmanitosti jevů, které se na pokožce objevují, je tato nemoc označována jako mnohotvárná (polymorfní). Kožní projevy se vyskytují na místech, která byla vystavena přímo slunečnímu záření. Nejčastěji se tedy objeví v okolí dekoltu, na ramenou, na pažích, méně často v obličeji.

Co způsobuje dermatózu?

Důvod vzniku těchto projevů není zcela znám. Předpokládá se, že asi u 70–80 % postižených způsobuje tyto problémy dlouhovlnné sluneční UV-A záření. Tento druh záření má pravděpodobně značný podíl na vzniku sloučenin kyslíku (tzv. volných radikálů) ve tkáních. Tyto kyslíkové volné radikály jsou vlastně agresivní molekuly, které dorážejí na buňky a pravděpodobně hrají důležitou roli při vzniku onemocnění. Zarudnutí a svědění kůže způsobuje pravděpodobně látka histamin – stejně jako při alergických reakcích. Histamin se ve tkáni uvolní zřejmě v důsledku podráždění volnými radikály.

Jak předcházet a bránit vzniku dermatózy?

Pokud se u vás již tato reakce na sluneční záření objevila, můžete se pokusit její projevy zmírnit. Jednou z metod je „UV otužování“, kdy je kůže pacienta před letní sezonou postupně vystavována UV záření. Tato metoda musí být prováděna po odborné konzultaci s lékařem. Dále se jako velmi prospěšné prokázalo užívání přípravků chránících kůži jako například beta-karoten, vitamin E nebo selen. Rovněž je dobré používat ochranné krémy obsahující látky proti volným radikálům a látky blokující UV záření. Při projevu alergické reakce pokožky lékař předepíše používání antihistaminika a na postižená místa vhodné zásypy nebo tekuté pudry. V nejzávažnějších případech pak přijdou ke slovu kortikoidy.

Alergické reakci lze ovšem nejúčinněji zabránit vyloučením přemíry slunění, vyhledáváním stínu a ochranou těla vhodným oděvem.

 

Zdroj: www.ulekare.cz/clanek/alergie-na-slunce-3339

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru