Relaxační metody představují tzv. autoregulační prostředky, jejichž pomocí člověk může regulovat a lépe ovládat své duševní stavy, svůj psychický život. Lze o nich hovořit jako o různých druzích koncentrovaného odpočinku. K relaxačním metodám se řadí techniky nácviku pravidelného uvolnění, zaměřené na odstranění tělesného a duševního napětí. Uvolněním svalového napětí a regulací rytmu dýchání dosahujeme i uvolnění psychického napětí.
Silnější psychické rozrušení a napětí se odráží i v nadbytečné svalové aktivaci, narušení pohybové koordinace, s důsledky v pocitech duševní námahy, které jsou nepřiměřené situaci. Projevy takového nepřiměřeného napětí jsou často spojeny i s nežádoucími změnami psychických funkcí – např. zpomalení průběhu duševních procesů a funkcí (zhoršená pozornost a pracovní paměť, utlumené procesy myšlení apod.), které se negativně promítá do výkonnosti člověka. V takovém stavu je možné pozorovat i mimořádné tělesné projevy jako např. svalové napětí, poruchy rytmu dýchání, změny mimiky nebo tzv. vegetativní změny (červenání, napětí až křeče v oblasti břicha, „slabost“ nohou apod.). Tyto projevy bývají zvláště výrazné u jedinců s oslabením nervové soustavy a se sníženou emociální stabilitou.
Výzkumy potvrdily, že pokud dokážeme při projevech emočního napětí přiměřeně uvolnit svaly a udržet klidný rytmus dýchání, napětí klesne a zvýší se stabilita celé řady psychických a pohybových funkcí, zlepšuje se kvalita pozornosti, zvyšuje se rychlost reakce i celková odolnost organismu vůči duševní i tělesné zátěži.
V současnosti již existuje celá řada relaxačních metod – mezi nejznámější patří např. Jacobsonova progresivní relaxace a Schultzův autogenní trénink. Jsou využívány převážně u dospělých k různým psychoterapeutickým a léčebným účelům (efektivní účinky byly prokázány např. při léčbě migrény, nespavosti, úzkostných stavů, astmatu, ekzémů, vysokého krevního tlaku aj.). Také u dětí se psychorelaxační techniky využívají k různým terapeutickým účelům, např. k léčbě bolestí hlavy, při snižování úrovně emoční lability, pohotovosti ke vzteku a hněvu, při rozvíjení sociálních dovedností a také pro zkvalitňování koncentrace pozornosti.
Nabízíme vám výběr psychorelaxačních metod pro děti i dospělé. K využití většiny z nich je třeba jen krátkého zácviku. Některé je vhodné využívat dle potřeby i opakovaně v průběhu dne, k některým je již potřeba zajistit si klid na cvičení a vyžadují pravidelnost a opakování cvičení. Takové cvičení se nemá vykonávat bezprostředně po probuzení ani brzy po jídle, na cvičení bychom si měli zajistit dostatek času, aby časový stres neblokoval naše psychické uvolnění, a k zajištění dlouhodobějšího efektu je třeba cvičit nejméně třikrát týdně (nejlépe denně).
Tato cvičení velice účinným způsobem ulevují organismu v akutním stresu a při silných emocích. Jde o cvičení založená na střídání napětí a uvolňování svalů nebo regulaci dýchání.
Maximálně rozšíříme nosní dírky a nadechneme se – výdrž, potom je uvolníme a pomalu plynule vydechneme, přičemž uvolňujeme svaly tváře.
Pevně ze všech sil zavřeme oči – výdrž, potom je uvolníme a necháme zavřené (uvolníme přitom i svaly obličeje); zaměřujeme se na pocit uvolněnosti a plynulosti dýchání.
Lehce stiskneme zuby, čelisti a sevřeme rty (zaměříme na to plně pozornost) – výdrž, potom uvolníme čelisti, rty a zuby (uvědomíme si rozdíl mezi pocity sevření a uvolnění čelistí).
Špičku jazyka přitlačíme k patru (směrem nahoru a dozadu), napneme jazyk – výdrž, a potom ho uvolníme, a volně necháme ležet jazyk v ústech jako rosol.
Nacvičíme si mimický výraz usmívajícího se Buddhy, který potom uplatníme v situacích emočního napětí a stresu – s výrazem blahosklonnosti, koutky úst nahoru, víčka přivřená (když člověk kontroluje svůj výraz, ovládá také své psychické napětí).
Zde jde o využívání uvolňujícího účinku výdechu. Nádech pro náš organismus představuje přijímání či držení; výdech naopak souvisí s dáváním či pouštěním. S nádechem se při napřímení naplňujeme občerstvujícím vzduchem, s výdechem z našeho těla symbolicky vychází vše, co nás právě rozrušuje, co nás drží v napětí, vzteku nebo zlosti. V těchto cvičeních také můžeme nalézt potřebnou sílu ke kontrole svých silných negativních emocí (zloba, vztek) a naučit se je přijatelným způsobem uvolňovat, aniž bychom někomu ubližovali. Obě cvičení jsou účinnou formou nácviku sebeovládání.
Postav se zpříma, nohy jsou rozkročené asi 1 metr od sebe. S hlubokým nádechem pomalu zvedej obě paže nad hlavu do písmene „V“, dlaně přitom postupně svírej v pěst, a pak se s hlasitým výdechem předkloň a nech přitom klesnout k zemi i ruce, jejichž dlaně zase otevřeš. Cvičení opakuj 3–5x, s každým hlasitým výdechem ze sebe všechno vypouštěj – veškerý hněv, veškeré pocity, zkrátka vše, co ti brání cítit se klidně a pokojně. Pro mladší děti se doporučuje motivovat cvičení představou „dřevorubce, jenž štípe dříví v lese“ – tzn., že s nádechem zvedá vysoko nad hlavu sekyru (jednou rukou si uchopí nad hlavou pěst druhé ruky), a pak se s výdechem vrhá vpřed, přičemž si větší síly při „štípání dříví“ dodává hlasitým výdechem.
Zaujmi polohu vzpřímeného sedu na patách, ruce volně spočívají na kolenou. S hlasitým výdechem (představuje „řev lva“) skloníš trup dopředu, a současně otevřeš oči, jak nejvíce můžeš, rozevřeš ústa a co nejvíce vyplázneš jazyk, zároveň napneš dlaně a prsty roztáhneš co nejdále od sebe. S nádechem se zase vrátíš nazpět do uvolněného vzpřímeného sedu na patách a věnuješ se prociťování cvičení. Můžeš vícekrát po sobě opakovat.
Tato cvičení jsou vhodná k uvolnění stavů velkého psychického napětí, zejména tehdy, když se člověk nedokáže zbavit obtěžujících myšlenek během dne, ale i když např. kvůli těmto úporným myšlenkám nedokáže usnout, tehdy když přetrvává nervozita z toho, co člověk prožil, nebo z očekávání toho, co ho v nejbližší době čeká (když nemůžeme dosáhnout odpočinku a náš mozek neustále pracuje).
Dýchání regulujeme podle následujícího schématu (provádíme za sebou bez pauzy): normální dýchání – nádech, výdech, pauza po nádechu; nádech, 2 vteřiny pauza, výdech, pauza po výdechu; nádech, výdech, 2 vteřiny pauza po nádechu i výdechu; nádech, 2 vteřiny pauza, výdech, 2 vteřiny pauza, poloviční nádech, 2 vteřiny pauza, dokončit nádech, výdech, nádech, poloviční výdech, 2 vteřiny pauza, dokončit výdech, poloviční nádech, 2 vteřiny pauza, dokončit nádech, poloviční výdech, 2 vteřiny pauza, dokončit výdech.
Dýchání regulujeme také podle následujícího schématu (provádíme za sebou): nádech nosem, pauza, výdech nosem, nádech nosem, pauza, výdech ústy, nádech ústy, pauza, výdech ústy, nádech ústy, pauza, výdech nosem.
Jednoduché masáže lze provádět v sedě, třeba i během přestávky u pracovního stolu. I s pomocí takové jednoduché masáže si můžeme uvolnit svalové napětí a zlepšit prokrvení těla. Zážitek z masáže prohloubíme, budeme-li během ní věnovat svým pocitům plnou pozornost a zajistíme-li si pro její provedení chvíli klidu.
Posaď se uvolněně a zpříma, sepni ruce a tři si je dlaněmi o sebe, až se vzniklým teplem zahřejí („nabijí se energií“); poté zavři oči a přilož zahřáté dlaně na svá oční víčka jako „mušle“. Dýchej klidně a pravidelně, kochej se teplem, které vychází z tvých dlaní a uvolňuje tvé oči. Asi po jedné minutě necháš ruce zvolna klesnout do klína a se stále ještě zavřenýma očima zůstáváš soustředěný do sebe – snad se opět odkrytá víčka poněkud ochladila – je to příjemné? Cítíš, jak se ta uvolněnost rozlévá po celém tvém obličeji? Uvolňuje se čelo, tváře, ústa… Co nejdéle se soustřeď na své uvolněné oči. Cvičení můžeš vícekrát opakovat.
Posaď se uvolněně a zpříma, zavři oči, polož si bříška čtyř prstů obou rukou (ukazováku, prostředníku, prsteníku a malíku) na čelo těsně pod místem, kde začínají vlasy; s výdechem si sjíždíš bříšky prstů dolů po obličeji, pak po krku až na prsa – a s tímto výdechem necháváš z obličeje klesnout všechno napětí kamsi dolů, jako kdybys je chtěl odevzdat zemi. S nádechem dáš ruce opět do výchozí polohy na obličej a asi po půl minutě necháš ruce zvolna klesnout do klína a se stále ještě zavřenýma očima zůstáváš soustředěn do sebe. Cítíš uvolněnost obličeje? Zůstaň v klidu a soustřeď se na uvolněný obličej tak dlouho, jak můžeš. Cvičení můžeš opakovat.
Posaď se uvolněně a zpříma, bříšky čtyř prstů obou rukou (ukazováku, prostředníku, prsteníku a malíku) si systematicky masíruj hlavu, palce přitom zůstávají ležet na stranách lebky. Masíruj jemně, přitlač jen zlehka. Tato masáž regeneruje a prokrvuje pokožku hlavy. Zavři oči a kochej se příjemným pocitem.
Ke zkvalitnění spánku přispívají lehká tělesná cvičení a procházky. Ve stavech psychického napětí se doporučuje před spánkem dělat speciální cvičení zaměřená na maximální svalové uvolnění, která napomáhají přechodu k hlubokému a osvěžujícímu spánku. Cvičení provádíme v lehu na zádech.
Uděláme hluboký nádech, opřeme se o podložku, napneme všechny svaly a v této pozici vydržíme 20‑30 vteřin. Uvolníme naráz celé tělo a uděláme dlouhý, volný výdech. Potom uděláme několik hlubokých nádechů a výdechů a začneme klidně a pravidelně dýchat – při dýchání soustředíme pozornost na prodloužení výdechu.
Uděláme hluboký nádech a napneme svaly na nohou. V této pozici vydržíme 20‑30 vteřin. Narovnáme kolena, uvolníme nohy, vytřeseme svaly, uděláme několik hlubokých nádechů a výdechů, dále dýcháme volně a klidně, pozornost soustředíme na prodloužení výdechu.
Nadzvedneme hlavu, krk a hrudník 15‑20 cm nad podložku a v této pozici vydržíme 30‑40 vteřin. Položíme hlavu na podložku, maximálně se uvolníme, volně a klidně dýcháme… při napnutých svalech dýcháme lehce, při uvolnění vydechujeme naplno, pozornost soustředíme na výdech; dbáme na to, aby hlava a hrudník klesaly na podložku vlastní vahou.
Zvedneme napnuté nohy v úhlu 20‑30 stupňů a napneme svaly nohou. V této pozici vydržíme 30‑40 vteřin, volně dýcháme. Pak položíme nohy na podložku, několikrát se hluboce nadechneme a vydechneme, a pak začneme klidně, volně dýchat, pozornost soustředíme na volný prodloužený výdech, maximálně se uvolníme.
Zvedneme současně nohy a trup do úhlu 30‑40 stupňů, hlavu skloníme na prsa a v této pozici vydržíme 30‑40 vteřin, napneme svaly celého těla. Uvolníme celé tělo, několikrát se hluboce nadechneme a vydechneme a začneme klidně a volně dýchat; pozornost soustředíme na prodloužení výdechu, maximálně se uvolníme.
Jde o nenáročnou metodu komplexního uvolnění svalového napětí celého těla, kdy postupně procházíme celé tělo od chodidel až k hlavě. Principem je vždy předchozí vyvolání napětí určité svalové skupiny, abychom je vzápětí mohli lépe uvolnit. Učíme se uvědoměle vnímat rozdíly v tělesných pocitech při stavu napětí a uvolnění. Zajistíme si klid, orientační doba cvičení: 10‑15 minut. Ze začátku nám může cvičení trvat o něco déle. Text ke cvičení se naučíme nazpaměť, požádáme někoho, aby nám ho přednesl, anebo si text nahrajeme na kazetu. Progresivní svalovou relaxaci ideálně cvičíme vleže, lze ji ale cvičit i vsedě.
Polož se uvolněně na záda. Nohy jsou nataženy, mírně od sebe. Špičky chodidel jsou uvolněné a směřují mírně ven. Uvolněné paže spočívají podél boků dlaněmi vzhůru. Hlava je ve středové poloze, záda jsou mírně natažená. Dýchej klidně a pravidelně, nadechuj i vydechuj nosem. A nyní zavři oči. Svým vědomím se nejdříve přenes do chodidel. Cítíš, jak se paty dotýkají podlahy. S nádechem napneš partie od kotníků dolů a prsty nohou ohneš směrem k hlavě – a s výdechem toto napětí opět uvolníš. A ještě jednou, s nádechem napínáš, s výdechem uvolňuješ. Nohy jsou uvolněné, včetně prstů. A nyní se svým vědomím přenášíš přes kotníky a celé nohy až nahoru – prociťuješ tu plochu, kterou leží lýtka na zemi, uvědomuješ si kolena, vnímáš dotyk stehen se zemí, a tak postupuješ až k hýždím. S nádechem napneš sedací svaly pánve (stáhneš půlky hýždí k sobě) – a s výdechem se opět uvolníš. A ještě jednou – s nádechem napětí, s výdechem uvolnění. Vláčná pánev spočívá uvolněně na zemi. A nyní se svým vědomím zatouláš výše do oblasti zad a snažíš se postřehnout, které jejich části se dotýkají podlahy a které ne. Prociťuješ tu plošku, kterou leží na zemi tvé lopatky – a odtud přecházíš k rukám. S nádechem svíráš obě ruce v pěst – a s výdechem je opět uvolňuješ. A ještě jednou: s nádechem napětí a s výdechem uvolnění. Ruce jsou uvolněné až ke konečkům prstů. A nyní zvolna postupuješ nahoru po pažích. Vnímáš na zemi ležící předloktí – lehký dotyk loktů – nadloktí a zaoblení ramen. A s dalším nádechem zvedneš ramena nahoru směrem k uším – a s výdechem je opět uvolníš. A ještě jednou: s nádechem napětí, s výdechem uvolnění. A nyní svým vědomím zavítáš do obličeje. S nádechem napneš celý obličej (zašklebíš se) – a s výdechem jej opět uvolníš. A ještě jednou: s nádechem napětí, s výdechem uvolnění. Celý obličej je uvolněný. Celé tvé tělo je příjemně uvolněné. Prožívej ten životodárný kontakt se zemí. Uvolňuj se stále hlouběji a přiviň se k této Zemi, která nese tebe i všechen život. Uvolnit se znamená odevzdat se do působení tíže. Vychutnávej pocit uvolnění. Při ukončení uvolňovacího cvičení se ještě jednou zhluboka nadechni a stejně zhluboka vydechni. Pomalu rozhýbej ruce a nohy, pořádně se protáhni. Pak se pomalu převal na bok a posaď se (unáhlenými pohyby bys nepříznivě působil na svůj krevní oběh). Otevři oči. Cítíš se svěží a odpočinutý.
Jógové sestavy jsou velmi staré a ověřené staletími. „Pozdrav slunci“ je tradiční sestava, jež vytváří z hlediska působení na organismus harmonický celek vzájemně se doplňujících poloh. Pravidelné cvičení takové sestavy vede k harmonizaci činnosti nervové soustavy, jakož i k harmonizaci stavu psychiky. Doporučuje se cvičit každé ráno jako vstup do nového dne. Běžně se také používá na začátku jógového cvičení jako rozcvičení. Během cvičení dochází k protažení všech velkých svalových skupin těla a k rozhýbání páteře ve směru předozadním. Cvičíme plynule v souladu s dechem, pokud možno s přivřenými víčky. Lze cvičit také se soustředěním na slunce. Sestavu se velmi dobře naučí i děti mladšího věku.
Výchozí pozice: stoj spojný. S výdechem spojit dlaně před hrudníkem (1). S nádechem vzpažit (ruce zůstávají spojené), záklon (2). S výdechem hluboký ohnutý předklon, prsty (nebo celé dlaně) opřeme o zem vedle chodidel (3). S nádechem zanožit pravou nohu a přejít do vzporu dřepmo zánožného pravou nohou. Levá noha (stojíme na plném chodidle) zůstává pokrčena mezi rukama. Záklon hlavy (4). S výdechem zanožíme i levou nohu a zvedneme pánev vysoko do polohy „hory“ – ruce zůstávají opřené na zemi, propneme kolena a pokud možno došlápneme na plná chodidla, hlavu svěsíme a vtáhneme mezi ramena (5). Výdech a zádrž dechu. Přejít do polohy „housenky“ – tj. leh na břiše, kdy se podložky dotýkají jen špičky nohou (prsty), kolena, hrudník, ruce (skrčené pod rameny) a brada – tedy vzpor ležmo (přikrčení) s pánví vysazenou mírně nahoru (6). S nádechem leh na břiše a plynule přejít do polohy „kobry“ – zvedáme hlavu, provádíme krční a hrudní záklon s pohledem očí vzhůru, nohy leží na zemi uvolněné, v dokončené pozici se podložky dotýkají dlaně na napnutých nebo mírně pokrčených rukou, podbřišek a dolní končetiny (7). S výdechem zaujmout opět polohu „hory“ – viz poloha 5 výše (8). S nádechem skrčit pravou nohu a přejít do vzporu dřepmo zanoženého levou nohou (obdobně poloha 4 výše): pravá noha (stojí na plném chodidle) je mezi rukama. Záklon hlavy (9). S výdechem přinožit levou nohu a přejít do hlubokého ohnutého předklonu – viz pozice 3 (10). S nádechem do pozice č. 2 (11). S výdechem dokončíme do pozice č. 1 (12).
Literatura:
Denig-Helmsová, K., Konnertz, D.: Úspěšně obstát při písemce i ústním zkoušení. Portál, Praha 1997.
Lokšová, I., Lokša, J.: Pozornost, motivace, relaxace a tvořivost dětí ve škole. Portál, Praha 1999.
Rückerová-Voglerová, U.: Učení bez stresu – základy a cvičení. Portál, Praha 1994.
Stuchlíková, I. a kolektiv: Zvládání emočních problémů školáků. Portál, Praha 2005.
Zpracoval Mgr. Marek Khýr.
Otázky spojené se sexem trápí každého. Málokdo se však odváží vyslovit je nahlas, a navíc před lékařem. K obavám však není důvod a včasná diagnóza…
vícePřehnali jste to v posilovně a teď máte problém i vyjít schody? Vyzkoušejte některý z našich tipů, který vám pomůže ulevit od svalové bolesti.
vícePodzimní smutek ještě není deprese, ale existují rizikové faktory, které mohou v mozku "přehodit výhybku" a už se vezete. Počet lidí, kteří v ČR…
víceV neděli byl počátek adventu a s ním i zapálení první svíčky v krásném věnci. Víte ale, kde se tato tradice vlastně vzala, co znamenají jednotlivé…
víceV současnosti se stále více lidí navrací k přírodě, u níž hledají přirozenou pomoc od nejrůznějších zdravotních neduhů. Odvarem z meduňky nahrazují…
víceNaše pleť může vypadat mladě a krásně, ale musíme se o ní také náležitě starat. Používání peelingu se doporučuje především z toho důvodu, že…
víceBoty s nízkou podrážkou neboli bosoboty, případně barefoot, si získávají stále větší oblibu. Jak je to možné, cožpak jejich majitele nebolí po delší…
víceDíky strmě rostoucí oblibě lehkých středomořských pokrmů, bazalka v posledních dvaceti letech ovládla naše kuchyně. V mnoha rodinách jemně obohatila…
víceBechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je další z řady autoimunitních nemocí. Postihuje zejména muže a bývá často zjištěna v relativně…
více70–80 % populace trpí bolestmi hlavy, z toho asi polovina minimálně jednou za měsíc. I když ve většině případů nejde o příznak vážného onemocnění,…
víceBolest třísel je příznak nejčastěji způsobený špatným stylem chůze, při kterém dochází k nerovnoměrnému zatěžování svalů a jejich následnému…
víceStále více lidí trápí dlouhodobé bolesti v oblasti bederní páteře. Ve většině případů je tato bolest způsobena úrazem či mechanickým poškozením. U…
víceU spodního prádla velmi záleží i na kvalitě materiálu Pánové – a je to oficiální. Podle nejnovější studie mají muži nosící boxerky skutečně vyšší…
víceSkřípání zubů se označuje odborným pojmem bruxismus. Všimli jste si skřípání zubů u svých dětí nebo partnera? Čtěte dál a dozvíte se, které formy…
víceV našem těle se nachází místo, které je možné nazvat „místem štěstí“. A najít ho není vůbec těžké. Nazývá se brzlík a nachází se v horní části…
víceMnozí z nás mají potíže se spánkem, ať už mají potíže s usínáním, nedostatkem spánku nebo s probouzením uprostřed noci. Čím déle trpíte jedním nebo…
víceDnešní příspěvek bych věnoval jabloním. Doufám, že i vy shledáte, jak úžasný je to strom. Jabloně a především divoké jabloně (které najdete na…
víceChcete se pyšnit mladistvou pletí zářící zdravím? Mít sametově hebké rty? Nádherné vlasy i řasy? Pevné nehty? Mandlový olej spojí všechny střípky…
vícePoložte si led do jamky na krku a sledujte co se bude dít. Tento trik s kostkou ledu vás udělá mladšími a plnými energie. Kromě toho, má také tu moc,…
víceV současné době představuje celulitida globální problém ženské populace. A v letošním roce se do módy dostávají miniaturní šortky, ve kterých nohy s…
víceLéto, které začíná v polovině června, je výborné období pro odstranění produktů metabolismu nahromaděných za období intenzivního získávání látek v…
víceČerven symbolizuje příchod léta, krásných dlouhých teplých dní a krátkých voňavých nocí. Vše v přírodě začíná pomalu „jen být“. Smích a radost…
víceMěsíc červenec sebou nese vidinu krásných slunečných a hlavně teplých dní. Pobyty u vody a v přírodě jsem téměř nutnou součástí denního života.…
vícePodle tradiční čínské medicíny je nadváha způsobena nedostatečným prouděním životní energie v našem těle. Unavený a oslabený organismus nemá sílu…
víceUrčitě je vám jasné, že síla podvědomí dělá divy. Jenže pracovat se svou myslí a vhodně ji nastavit na proces hubnutí, to vyžaduje cvik. Když to ale…
víceMnoho nemocí, zvláště chronických, je podloženo překyselením tkáně. Je to způsobeno hlavně špatným stravovacím návykem, nedostatečným pitným režimem,…
víceSpánek je naprosto nezbytný pro správné fungování organismu. Mnoho z nás s ním má ale problémy. Možná za to může pár následujících nešvarů, kterých…
víceJistě jste nejednou naplnili PET láhev a před tím jste ji neumyli. Vždyť byla přeci jen od vody, tak co by s ní mohlo být? Než to znovu uděláte,…
vícePokud se alespoň trošku zajímáte o složení kosmetiky a hlavně krémů, tak určitě víte, že krémy můžeme dělit do dvou základních, a jedné vedlejší…
víceJednoduchý, ale zajímavý test, který o nás může mnohé říci. O povaze člověka vypovídá mnohé: jeho zvyky, preference, chuťové nebo jiné náklonnosti.…
víceUrčitě jste již slyšeli o lampách z růžové himálajské soli, ale měli byste o nich vědět, že pokud je budete mít doma, přinesou vám pozitivní energii,…
víceAni člověk, který se snaží jíst zdravě a sportuje, se nedokáže ubránit postupnému zpomalování metabolismu. Rychlost spalování přijaté energie se…
vícePřestože těhotenství poměrně značně zatěžuje celé tělo, je vhodné se na něj připravit již ve fázi plánování. Pro oba partnery je příjemné si…
víceCo je největším přáním mužů, kteří cvičí? Mít vypracované ruce, prsa a kostičky na břiše. Ať je to dobrý přístup nebo ne, zaměříme se dnes právě na…
víceCo s tím dělat a jak si pomoci? Právě extrasystoly se ze všech arytmií (čili poruch srdečního rytmu) vyskytují v populaci nejčastěji.
vícePřístroj s neuvěřitelnými účinky vyvinuli ve spolupráci s NASA němečtí vědci. Laxman stimulací mozku světlem a zvukem zlepšuje snad všechno, na co…
víceBěháte poctivě a pravidelně, ve správné tepovce, snažíte se zdravě jíst, přesto nehubnete? Dost možná za to může stres, a kortizol.
víceJedním z vhodných cvičení pro terapii a rehabilitaci je cvičení na míči.
víceBetaglukan je unikátní přírodní polysacharid velmi prospěšný pro zdraví.
víceMáte pocit, že máte v těle zbytečně zadržovanou vodu? Tvoří se vám otoky, více se potíte, zhoršuje se celulitida a cítíte se nafouknutí? I to mohou…
víceDen sv. Valentýna je samozřejmě svátkem lásky, ale pro muže to může být docela stresující událost. Přináší mnoho očekávání, spoustu nepsaných…
vícePodzimní listí už je dávno na zemi a naše energie je na tom podobně. Stres celou situaci jen zhoršuje.
víceZnáte ten pocit, kdy se vám přes den nic nedaří, v práci nestíháte a nedej bože do vás ještě někdo vrazí na ulici? Začnete panikařit a dostanete se…
vícePocení nohou a problémy s tím spojené představují poněkud delikátní, ale dosti nepříjemný problém. Samo o sobě pocení (hyperhidróza) reguluje…
víceV dnešní době je mezi námi údajně asi 75 procent lidí, kteří dýchají špatně. Tři čtvrtiny lidí - to už je vysoké číslo! Něco pravdy na tom bude,…
víceKřečové žíly jsou nepříjemným zdravotním problémem, který postihuje nejen ženy, ale i muže. Jejich vznik se nedá do jisté míry ovlivnit, je to totiž…
víceDlouhé zimní období nám přineslo po delší době radost z dostatku sněhu. Dlouhá zima s sebou také přinesla větší výskyt respiračních a virových…
víceJelikož máme již jaro v plném rozkvětu a letošní dlouhá zima na nás jistě zanechala své. Je třeba naše těla řádně vyčistit od toxinů, které jsme si…
víceVšichni jsme už slyšeli o akupunktuře a o tom, jak se úspěšně používá ke zmírňování traumat, bolesti, nemocí a stresu.
víceAlkohol je metla lidstva a pít je špatné? Na taková prohlášení v případě profesora Milana Šamánka zapomeňte.
víceCharlie Chaplin je jednou z nejvýznamnějších a nejvlivnějších osobností 20. století a je to také člověk se zajímavým a inspirativním životním…
víceVy jste voda. Vaše tělo je zhruba z 60 procent tvořeno nejdůležitější živinou ze všech – a je to dobře. Nicméně všeho moc škodí. Nadbytek vody v…
vícePodle mého názoru by více než polovina nemocných lidí nejraději chtěla přírodní způsob léčení.
víceŽena, která pravidelně používá rtěnku, spolkne za život více než kilogram chemických látek. Další desítky látek z kosmetiky se dostanou do těla přes…
víceV dnešním případě se jedná o koupel, která obsahuje sůl, ne však klasickou kuchyňskou. Jde o typ, který se k tomuto účelu využívá již celá tisíciletí…
víceÚčinky růží na naši pleť jsou zjemňující, zklidňující a velmi šetrné. Přípravky z růžových plátků se hodí k péči o jakýkoliv typ pleti, zejména však…
víceKvěten je často označován jako měsíc lásky a symbolem lásky je srdce. Srdce je však také nejdůležitějším orgánem krevního oběhu a souvisí i s…
víceMnozí lidé, zejména z mladší generace, vnímají pojem lázně zastarale a ani by je nenapadlo zařízení s takovým titulem navštívit. Bez ohledu na to, co…
víceAno, i kočkou, tedy pomocí její společnosti, se dá léčit. Felinoterapie je v České republice takřka neznámým pojmem, vytlačovaným do pozadí známější…
víceMuzikoterapie je psychoterapeutická metoda, jejímž cílem je ovlivnit lidské vědomí.
víceAčkoliv se zdá být jasné, že celodenní túra vedoucí lesem nebo po hřebeni hor vám může vyčistit mysl, tělo a duši, i věda nyní začíná objevovat, že…
víceSlunných dnů si užíváme v létě i u nás, ale většinu dne se skrýváte v práci, pod slunečníkem na zahrádce nebo ve stínu lesa. Pokud vás ale s koncem…
víceListopad je měsícem plic. Opadané listí, ranní mlhy a časté nevlídné počasí nám připomíná brzký příchod zimy. Listopad však pro většinu z nás znamená…
víceNechce se vám chodit do fitka, protože je příliš daleko nebo se stydíte cvičit před ostatními. Potřebujete se dostat do formy? Tak si zacvičte doma.…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceMízní (lymfatický) systém je důležitou součástí imunitního systému.Buňky našeho lymfatického systému hrají neocenitelnou roli, např. při tvorbě…
víceO meruňkovém oleji je známo, že jeho jemnost a složení uzdravuje kůži, avšak to není vše. Meruňkový olej má řadu dalších výhod. Pojďme společně…
víceMigréna je charakterizovaná opakující se chronickou bolestí hlavy. Doprovodným příznakem bývá nevolnost, zvracení, světloplachost, větší citlivost na…
víceNachlazení je onemocněním horních cest dýchacích. Na jeho vzniku se podílejí viry. Při častých nachlazeních jde většinou o oslabení imunitního…
víceZkušení cestovatelé radí: Luxus v hotelu bývá často jen na oko. Podívejte se pod pokličku!
vícePlíce jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. S každým nádechem okysličují krev, s každým výdechem odvádějí z těla oxid uhličitý. Pokud…
víceNěkolik studií ukazují, že étericky (esenciální) olej z jedné běžné léčivé bylinky má až překvapivě silné antiseptické, antibakteriální a…
víceMilé dámy, léto a doba dovolených se kvapem blíží a to znamená, že je nejvyšší čas připravit naší pokožku na to, aby vydržela nápor slunečních…
víceHledáte příjemnou formu relaxace pro vaše unavené tělo i duši, nebo naopak chcete zvýšit svoji výkonnost?
víceNevyvážená hladina estrogenu způsobuje řadu zdravotních nepříjemností, co s tím?
víceŽe řešit zastínění oken a terasy na jaře je předčasné? Ostré sluneční paprsky a tropické teploty jsou tady raz dva! Připravte se a užijte si pohodové…
víceChodidla jsou výjimečná část našeho těla a mnohdy si to ani neuvědomujeme. Dokud nás nesou a nebolí, nemáme otlaky ani puchýře, zdánlivě není důvod,…
víceJaro je vždy obdobím jarní očisty. Možná budete překvapeni, ale očista není jen o našem fyzickém těle.
víceUsínání při sledování oblíbeného seriálu, vyřizování korespondence nebo hraní her na mobilu těsně před spaním je v současné době velmi oblíbené nejen…
víceDobré boty jsou základem běžeckého vybavení, ale vyřešení zdravotních obtíží s nohama je často nad jejich síly. Kvalitní běžecká bota sice dokáže…
víceV případě otoků nohou jde o poměrně běžnou civilizační chorobu, při které žíly dolních končetin nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět…
víceV posledních letech se rozrostl počet lidí, kterým byla diagnostikována latentní tetanie. Jedná se o chronický nedostatek hořčíku, který vznikne z…
vícePo létě je třeba dopřát speciální péči nejen pleti, ale i vlasům a nehtům. Po létě by každá žena měla věnovat zvýšenou péči své pleti. Prudké slunce…
víceNordic walking, turistika, cyklistika nebo cvičení v městských senior parcích – oblíbené sportovní kratochvíle mají společného jmenovatele – přízeň…
víceVšichni víme, že láska vyvolává příjemné tělesné i duševní pocity. Ale věděli jste, že čím více projevujete a přijímáte lásku, tím větší máte i šanci…
vícePro mnohé z nás je vazelína přípravkem pro řadu onemocnění, od popraskané kůže až po vyrážky z plenky. Je dokonce ve většině kosmetických přípravků,…
víceOceán. Moře. Jezero. Zurčící potůček....
víceNa fit postavě do plavek je však třeba začít pracovat už teď. Přání zhubnout do léta bývá jedním z nejčastějších novoročních předsevzetí, vydrží však…
víceŽivot je složitý a občas na nás jeho tíha doléhá víc než jindy. Než sáhnete po prášcích, vyzkoušejte nejdřív sílu bylinek, které umí ovlivnit…
vícePravidelný a kvalitní sex je nejen základem fungujícího vztahu, ale také pomáhá uvolnit stres a napětí, zlepšuje fyzickou kondici a celkově působí…
víceNaše zdraví je výrazně ovlivněno tím, jak účinně dokáže tělo odstraňovat toxiny. K tomuto účelu slouží mnohé orgány, systémy a žlázy, pro které je…
víceVětšina lidí se po brzkém probuzení cítí rozlámaně a trvá přibližně hodinu, než se s pomocí kávy či jiného životabudiče dostanou do nějaké…
víceOtékání nohou je celkem nepříjemný problém, který se častěji projevuje v létě. Teplo celkem organismu, respektive žilnímu systému, dává zabrat.…
víceHlavní funkcí pánevního dna je podpora orgánů, které se nacházejí v pánvi. Jedná se o dělohu u žen, u žen i u mužů pak o močovou trubici, močový…
víceKlam: „Musím o všechno přehnaně pečovat a starat se, jen tak budu milována“ (aneb O zklamání a nenaplnění)…
víceZácpou podle odhadů trpí asi třicet procent dospělé populace. Toto číslo ale může být daleko vyšší. Zácpa není ničím neobvyklým a zvláštním, pro…
víceVšichni víme, že když se řízneme, máme si ránu obvázat, a že si máme čistit zuby, abychom předcházeli kazům, ale proč nás nikdo neučí, jak léčit…
víceNejslabším orgánem v měsíci listopadu jsou plíce. Většinou se nám hůř dýchá, proto jsme také náchylnější ke kašli a zánětům horních cest dýchacích.
víceCo se stane, když pochopíte psychologickou příčinu své tělesné nemoci? Jakou změnu by to mohlo znamenat v dalším rozhodování o strategii léčení? Jako…
víceReflexní terapie byla odpradávna užívána v západní Asii, Japonsku a Číně. V Egyptě, v hrobce Ankamahorově v Sakkáře, které se také říká lékařská…
vícePro pleť, pokožku i vlasy je babí léto symbolem zaslouženého odpočinku. Víte ale, jak o ně správně pečovat, aby snadno nabyly zpátky ztracenou…
víceDo sauny nemocní lidé nepatří. Sauna prospívá zdraví a předchází nemocem.
víceVšechny části našeho těla, od citů až po motorické schopnosti. Serotonin je považován za přírodní stabilizátor nálady a chemickou látku, která pomáhá…
víceSerotonin ovlivňuje všechny části našeho těla, od citů až po motorické schopnosti. Serotonin je považován za přírodní stabilizátor nálady a chemickou…
víceDepresivní stavy mohou mimo jiné zapříčinit také nechutenství. Dlouhodobé odmítání potravy pak může skončit až podvýživou.
vícePozitivně smýšlející lidé jsou super. Dokáží motivovat nejen sami sebe, ale i své okolí. Dokáží rozveselit a dobře naladit. Snažím se být pozitivně…
víceZa dveřmi je podzim. Nezapomeňte si nasbírat kaštany. Nejenže vám dodají sílu a energii, ale ještě vás i ochrání před špatnou náladou a nachlazením.
víceSolar plexus neboli sluneční pleteň je místečko v oblasti za žaludkem a slinivkou, uprostřed prsou, které občas divně pálí, občas brní, občas bodá a…
víceVystavit pokožku sluníčku je nejen příjemný relax, ale také velké riziko. Je totiž velmi těžké odhadnout, po jaké době se kůže spálí. Někdy k tomu…
víceBudí se občas váš syn nebo dcera uprostřed noci s pláčem? Vykřikuje, naříká, kope kolem sebe nohama či rozhazuje rukama? Pak ho možná trápí jedna ze…
vícePokud se každou noc bez budíku probouzíte ve stejný čas, může jít o znamení, kterému byste měli věnovat pozornost. Jste člověk, jehož tělem protékají…
víceSluníčko, teplé až horké letní dny, relax, dovolené, teplé a voňavé večery, posezení s přáteli, pohyb venku, vrchol léta, tím vším by se dal popsat…
víceCo se ve skutečnosti děje v našem těle, pokud začneme užívat hormony štítné žlázy? Pokusíme se vám na tuto otázku odpovědět.
vícePoruchy funkce štítné žlázy, a to zejména její autoimunitní zánět nabývá v populaci nebývalý nárůst. Jak štítná žláza funguje a jak jí můžeme pomoci…
víceSvaly tzv. pánevního dna začnou ochabovat při prvním těhotenství a pokud nejsou procvičovány, mohou ve stáří způsobit řadu zbytečných obtíží. I…
víceTanec je nejpřirozenějším pohybem člověka. Klasické taneční styly však bývají dost sešněrované a navíc místo přirozeného projevu je zapotřebí se…
vícePokud se svícemi právě začínáte nebo jste se je rozhodli aplikovat pravidelně a předejít tak dlouhodobě nepříjemným nemocem či bolestem, máme pro vás…
víceEmpatičtí nebo velmi citliví lidé musí příliš dobře vědět, jak vyvážit své emoce ve světě plném konfliktní a intenzivní energie.
víceMýdla jsou nezbytná k tomu, abychom svá těla udržovali čistá a svěží.
vícePokud se Vám už stalo, že jste u někoho viděli pohár se solí a v duchu jste nechápavě nadzvedli obočí, dnes se dozvíte důvod. Jde o velmi užitečný a…
víceLékaři doporučují program TM – Transcendentální meditace - jako účinnou metodu na rozpouštění stresů v organismu.
víceTvarohové zábaly patří mezi staré osvědčené receptury, které pomáhají ulevit při mnoha zdravotních problémech. Jedná se o zcela přírodní metodu,…
víceNa vodě při mytí vlasů záleží víc, než si myslíte. Také se někdy divíte, že jsou vlasy po umytí krásné a sexy, a jindy zase zplihlé a bez života, a…
víceMáte zahradu, ale vaše děti na ní nechtějí být, protože se nudí? A tak pořád lítáte od jednoho hřiště k druhému, aby se děti vyblbly, zatímco vy…
víceTrpíte pocity únavy, vyčerpání? Vstáváte ráno nevyspalí, neodpočatí? Bolí vás klouby? Máte vysoký krevní tlak? Máte potíže s plodností? Důvod může…
víceTrápí vás nemoci dýchacího ústrojí? Několikrát v roce bojujete s chřipkou, angínou, máte chronickou rýmu, lupenku, astma, problémy se záněty průdušek…
víceVýsledky studie zaměřené na použití Wim Hofovy metody naznačují, že člověk se dokáže naučit vědomě ovládat svůj imunitní systém.
víceDnes lidé, kteří nejsou vysloveně věřící, na Velikonocích spíš než náboženskou tradici oceňují nějaký ten den volna navíc, vyšší teploty, vykukující…
víceBolest je pro organismus nepostradatelný signál, neboť ho informuje o poškození integrity, a proto je provázena nezbytnými preventivními pochody.
víceZatímco je nám dermatology a kosmetickými firmami vštěpováno, že bez krému s vysokým ochranným faktorem bychom se neměli objevit na ulici, může nám…
vícePříběh: K pacientovi je volána rychlá záchranná služba pro podezření na infarkt. Nemůže dýchat, bolí jej za hrudí, je vyděšený. V nemocnici však…
vícePodle pravidel čínského pentagramu mají v září vrchol své činnosti slinivka a slezina. Proto často slýcháme, že je to těžké období tzv. "žaludkářů".…
víceZáří je možná nejtěžší měsíc roku. Skončila doba dovolených, ochlazuje se, děti jdou do školy, ráno je třeba vstávat a udělat hodně práce – tato…
víceDlouhé zimní období, kdy se člověku nechce opustit teplo domova, se podepisuje na naší tělesné i duševní kondici a může vyvolávat pocity únavy. Máme…
víceBrambory chutnají výborně, ale zároveň jsou cenným zdrojem vitamínů a minerálů, což lze využít nejen v kuchyni, ale také při péči o pleť i vlasy.…
vícePopraskané paty nejsou noční můrou pouze žen. Popraskané a suché paty nevypadají pěkně u nikoho.
víceSe zimou je spojeno hodně příjemných zážitků, ale pro něho je z duševního hlediska zima nepříjemným obdobím, kvůli ataku tzv. zimní deprese. Zimní…
vícePokud jde o rostlinu hořčici setou, nejčastěji si ji spojujeme právě s výrobou stejnojmenného potravinářského produktu, ochucovadla hořčice. Málokdo…
víceUrčitě i vy, když jste byli malí, jste vyráběli z kaštanů a sirek různá zvířátka. Kaštan má však také léčivé účinky a pomáhá nám po zdravotní stránce…
víceV roce 2016 jsem uvedl v krátkém článku základní informace o tomto fenoménu dnešní doby. Téma zůstává aktuální a existuje mnoho odborných publikací.…
vícePod pojmem podzimní deprese se u většiny procent z nás jedná spíše o špatnou náladu než o depresi samotnou. Pravý pojem deprese patří stavu…
víceO Celostní medicíně; o tom, jak zvládnout operaci v částečné narkóze; a také o hormonech štěstí, tréninku radosti a smyslu života si povídám s…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz