Dnes lidé, kteří nejsou vysloveně věřící, na Velikonocích spíš než náboženskou tradici oceňují nějaký ten den volna navíc, vyšší teploty, vykukující rostlinky, ranní i večerní švitoření ptáčků ve stromech, světlo do pozdějších hodin a samozřejmě také dobré jídlo a pití.
Co se křesťanských tradic týče, postní období by mělo trvat od Zeleného čtvrtka až do soboty, ale přiznejme si, že pro běžné smrtelníky hody začínají odpíchnutím odchodu z práce už v pátek, ne - li ve čtvrtek, u studentů a pedagogických pracovníků. Jednoduše řečeno, na křesťanských (a vlastně jakýchkoliv jiných) svátcích, milujeme právě to dovolené hodování.
U Slovanů a Germánů splývají Velikonoce s pohanskými oslavami jara, a proto není divu, že jsou právě s těmito svátky spojené symboly přírody a plodnosti, jako je mladá travička, vejce, zajíčci, králíčci, kuřátka, beránci (a vlastně všechna mláďátka), barvy, květiny a pomlázka (mladé proutí).
1. Respektujte přirozené biorytmy - se změnou času ze zimního na letní ubylo světlo ráno, ale přibylo k večeru. Pokuste se probouzet přirozeně, s rozbřeskem, a naopak klid nastolit krátce po západu Slunce.
2. Nepřejídejte se (a moc nepijte) - beránek, politý čokoládou, mazanec s máslem k snídani, čokoládová vajíčka, čokoládoví zajíci a vlastně čokoládové úplně všechno, smažená vejce, maso, nádivka, pivečko, slivovice a spousta dalších dobrot zaručí, že se po celé Velikonoce nezvednete z pohovky. Vsaďte letos na čerstvé, jarní a lokální produkty, omezte alkohol a pojměte Velikonoce nejen jako oslavy probouzejícího se jara, ale také jako oslavy startujícího metabolismu a pohybově, aktivní sezóny.
3. Jděte do přírody - využijte světla i tepla a jděte se odpoledne či večer projít nebo si zaběhat do jarní přírody, garantujeme vám, že víc energie jinde snad ani získat nejde. Poslouchejte zpěv ptáků, nechte se hladit jarním sluníčkem a pozorujte, jak se rostliny snaží probojovat ztuhlou půdou.
4. Netlačte na sebe - na jaře bychom měli mít spoustu síly a energie. Na jaře bychom měli být šťastní. Ale co když to tak není? Nepropadejte panice, jaro není vždy obdobím radosti. Po zimě jsou vyčerpané zásoby hormonu radosti, serotoninu, i zásoby slunečního vitamínu D dejte si čas a nespěchejte na sebe. Pokud cítíte velkou jarní únavu, je to v pořádku. Přijměte ji tak, jak na Vás dolehne, odlehčete jídelníček, hodně pijte, choďte ven a nezapomeňte dýchat.
5. Užijte si tradice - zkuste pro jednou nepohrdat tradicemi a nechte se omladit sousedovou pomlázkou, vykoledujte si vejce i další dobroty a oprašte říkadla z dětství. Může to být docela legrace a navíc, změna od vážnosti všedních dní k téměř absurdnímu tradičnímu veselí je skvělou psychohygienou! Věřte tomu, že takový odpočinek pro mysl jste dlouho nezažili.
Zdroj: https://www.fithall.cz/magazin/24061-03-Zdravi-a-zivotni-styl/26500-Vesele-a-zdrave-Velikonoce.htm https://www.novinky.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz