V dnešní době je mezi námi údajně asi 75 procent lidí, kteří dýchají špatně. Tři čtvrtiny lidí - to už je vysoké číslo! Něco pravdy na tom bude, protože totéž nám prozradil alergolog, jehož valná většina mladistvých pacientů dýchá při testech tak, jako by byli sedmdesátiletými astmatiky...
Špatné dýchání způsobuje, že se cítíme unaveni, nedaří se nám zhubnout, ne příliš dobře spíme. Je jasné, že za všech okolností nedýcháme stejně standardně, tedy nosem nádech - ústy výdech - nosem atd.
Při józe je to samozřejmě jiné, než když si například dáváme do těla v posilovně. Tam se snažíme o sladění dechu se způsobem a tempem vykonávaného pohybu.
Správné dýchání dokáže velmi pozitivně ovlivnit také naši psychiku. Udržujeme si tak citovou rovnováhu,stres transformujeme do energie, kterou využijeme v náš prospěch.
Nejlepší je spát na zádech. Ale ne všichni z nás zvládnou spát celou noc právě v této poloze. Nejhorší je oblíbená poloha na břiše, neboť velká část břišní i hrudní stěny je stlačena. Vydechujeme do polštáře, tím se bohužel zvýší odpor pro jakékoliv dýchání.
V podstatě je dýchání přímo úměrné poloze, ve které se nacházíme. Může se vám stát, že se ráno probudíte po deseti hodinách spánku, ale budete se cítit, jako by vás někdo zmlátil. Důležité je také prostředí, ve kterém se vyskytujeme. Nejlepší je pro nás samozřejmě místo dobře větrané.
Snažte se o co nejhlubší nádech a v žádném případě nedýchejte jen povrchně. Ústy nebo nosem? Rozhodně se naučte využívat nos. Proč? Šetříme tak naše srdce, energii a hlavně zapojíme veškerou kapacitu plic. Takže nádech nosem, výdech ústy. Není na tom nic složitého, velmi rychle si tuto techniku osvojíte. Během pěti týdnů to člověk zvládne. Zaměřte se na změnu svého tempa tak, abyste při něm zvládli správně dýchat.
Představme si situaci. Nacházíme se v předvánočním shonu v supermarketu, nebo spíše hypermarketu plném lidí, kteří jsou nervózní a nepříjemní a nejraději by odhodili zábrany a všechny předběhli, jak se to běžně praktikuje v Číně. Nerozčilujte se a chvíli „volna“ se snažte využít.
Zaměřte se na plynutí vašeho dechu, je důležité zařadit váš duchovně, duševní rozvoj do všednodenního života. Prohlubte svůj dech a nechte se jím kolébat. K dechové meditaci vám postačí jen několik vteřin nebo minut.
Už se nemusíte bát děsivého čekání na úřadech nebo za volantem, když čekáte na zelenou. Vědomě a cíleně se zaměřte na velmi hluboké nádechy a výdechy. Zpočátku vám možná tyto malé meditace budou připadat jako ztráta času, ale brzy zjistíte, že postupem času vás začnou obohacovat.
Východní kultury věří, že právě správné dýchání je jednou z cest k prodloužení a zkvalitnění života. Občas se v knihách taoistů můžete setkat i s technikami zadržování dechu. Pokud budeme cíleně pracovat na svém dýchání, brzy zjistíme, že naše úsilí přináší zasloužené ovoce.
Soustřeďme se tedy na svůj dech, budeme pak vyrovnanější, spokojenější, bude se nám lépe spát a možná se dožijeme velmi vysokého věku. Pokud chcete začít se správným dýcháním ve skupině a toužíte po uvolnění a zbavení se stresu, doporučujeme vám vyzkoušet jógu.
Autor: Kamila Menšíková
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz