REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Rady na měsíc listopad

9/11

Nejslabším orgánem v měsíci listopadu jsou plíce. Většinou se nám hůř dýchá, proto jsme také náchylnější ke kašli a zánětům horních cest dýchacích.

Plíce fungují také jako komunikační orgán a jejich slabost může též signalizovat nechuť či neschopnost komunikovat s okolím, dýchat s někým společný vzduch. 

V čínském pentagramu jsou plíce v komunikaci s tlustým střevem, které je nejslabší v prosinci. Pokud plíce nestíhají, oslabí většinou v přímé linii i tlusté střevo.

Výstupním orgánem plic je nos a kůže. K plicím přináleží především tyto projevy - vykašlávání, kašel, kožní projevy,, chrapot, zahlenění, bolesti palce a zápěstí, změny ve vyprazdňování, suchá pokožka,ekzemy,časté zívání, krvácení z nosu, suchá pokožka, nadměrné pocení, kýchání, pocit dušnosti, bolesti v ohbí loktu a další..

K psychickým projevům spojených s okruhem plic patří deprese, sny o létání, nechuť mluvit a sebeponižování.

Reflexní plošky plic jsou nad prsty na obou nártech nohou.

Okruhu plic prospívá:

procházky v přírodě, dechová cvičení, dýchání do břicha,

pokud možno vynechat zahleňující stravu - hlavně mléko (kravské) a mléčné výrobky,nepít studené nápoje,

obklady s hořčičných semínek - zalít vřelou vodou, rozmíchat a dát do papíru a mezi nejlépe bavlněnou látku přiložit na 2 hodiny na hruď,

pití zázvorového čaje, obklady,

z bylin šalvěj, jitrocel, divizna, yzop, lékořice, podběl, tymián

Hodně zdraví vám ze srdce přeje Grev

Listopad v tradiční čínské medicíně-plíce

Listopad – měsíc, kdy se vyskytují první ranní mrazíky, listí ze stromů výrazně opadává a příroda se utišuje. Stahují se k nám vrány a my máme potřebu být více doma.

V tomto období bychom se měli více naučit hospodařit s naší energií, stejně tak, jak to můžeme sledovat v přírodě. Začínají se více projevovat deprese, strachy a špatná nálada. Podle čínské medicíny je elementem podzimu kov a z orgánů ke kovu přiřazujeme právě plíce v listopadu a tlusté střevo v prosinci.

Jak se oslabení plic projevuje?

Mezi typické projevy patří nemožnost se nadechnout, dušnost, kašel, výrazná únava, bušení srdce, vysychání pleti, i těžší onemocnění, jako astma a zápal plic. Pokud máte zahleněné plíce, máte zanesená a zahleněná střeva. Na úrovni duševní je to neschopnost nebo nechuť komunikace a smutná nálada.

Jak dostaneme plíce do rovnováhy?

V této době bychom měli chodit spávat brzo  vstávat s východem slunce. Je důležité shromažďovat naši duševní i fyzickou energii, která bude potřebná v zimních měsících. Sledujme, jak to dělá příroda, ve které už nic nepučí, ale naopak se vše stahuje do země. Shromažďuje si potřebnou vodu ke kořenům stromů. Stromy pouští své listy a uchylují se do svého nitra.

Pozornost směřujme na nás, ne na vnější svět. I přes to, že venkovní počasí nás už neláká ven, je potřeba často pobývat venku, vyhýbat se zakouřenému prostředí a nočním aktivitám. Plíce souvisí s dýcháním, je proto vhodné zařadit nějaké dechové techniky. Ne nadarmo se říká, že bez dechu není života.

Na duševní úrovni charakterizují plíce schopnost naší otevřené komunikace, toleranci, umění čistě přijímat i dávat a svobodu se nadechnout. Někdy je těžké určité situace skutečně „rozdýchat“. Astma je typické nerovnováhou mezi dáváním a braním. Astma nás dusí, i když je kolem pro všechny vzduchu dost.

Je potřeba se naučit přijímat - možnost volně se nadechnout do celých plic a dávat - čistě vydechnout to krásné v nás.

Jaké potraviny nám pomohou posílit naše plíce?

K podzimu patří sucho, proto je vhodné zařadit více potravin, které nám dodají tělesné šťávy.  obilovin je ideální natural rýže, oves a tzv. Jobovy slzy. Z luštěnin nejvíce hnědá čočka, bílé fazole a tofu.

Jako zelenina je vhodná například bílá ředkev, bílé zelí, kedlubna, pórek, mrkev, kvašená zelenina,cibule, křen nebo česnek. Z ovoce hruška, hrozny, jablka, sušené švestky, meruňky a datle. Koření, které nás zahřeje – skořice, fenykl, anýz, kmín, lékořice, koriandr nebo zázvor.

Jsou vhodné houby, vlašské ořechy, med, mátový a šípkový čaj, a obecně čaje, které posilují plíce a průdušky – jitrocel, mateřídouška, měsíček, plicník, přeslička, kopřiva, rdesno ptačí, řebříček. Taktéž nám pomohou výtažky z bylin jako je lichořeřišnice nebo echinacea. Na podporu odkašlávání je vhodná i lékořice. V lidovém léčitelství se doporučovalo žvýkat kořen puškvorce.

Mléčné výrobky se snažíme až do jara úplně vypustit, vnáší do těla chlad  zahleňují nás, stejně tak bílá mouka. Vyřaďte kávu (kromě obilné)  černý čaj. Zvyšte příjem potravin bohatých na přírodní vitamin C a hořčík, který uvolňuje stáhnuté průduškové svaly.

Naučme se s láskou přijímat vše, co nám život přináší a z důvěrou a otevřeností předávat vše dál. Svobodně dýchejme a užívejme náš život.

 

Autor: PhDr., PaedDr. Petr Nečas, CSc., Ph.D.

Zdroj: http://www.moje-pravdy.cz/zdravi/rady-na-mesic/127-rady-na-msic-listopad


Další články

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více

Běhání ve velkých vedrech. Deset tipů jak běhat za velmi…

28/6

Horko k zalknutím již pár hodin po východu slunce. Horko i ve chvíli, kdy se slunce začne sklánět k západu. Horko po celý boží den. Čas, který…

více

Česko sežehnou tropy. 5 praktických rad, jak přežít vedro…

26/6

Tropy nás poslední dny provází ulicemi a horko začíná být nesnesitelné nejen při čekání na tramvaj nebo autobus či přímo uvnitř městské hromadné…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru