REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Vliv psychiky na bolest páteře

19/9

Bolest je pro organismus nepostradatelný signál, neboť ho informuje o poškození integrity, a proto je provázena nezbytnými preventivními pochody.

Když jsou však určité postoje a pohyby dlouhodobě spojeny s bolestí, je to dříve nebo později spojeno s trvalými následky, které již nelze napravit.

Původní funkční poruchy následuje změna struktury, která je však již trvalá

Psychika úzce souvisí s napětím svalstva a také s celkovým držením postavy. Když si představíš člověka, který zvítězil v závodech a je vyznamenáván, má typické postavení hlavy, šíje, ramen, napřímení hrudní a krční páteře s inspiračním postavením hrudníku (hrudník v nádechu).

Naopak, když jde po neúspěchu podřízený ke svému šéfovi „na koberec“, hledí do země, hlava s krční páteří je v předklonu (ve flexi), ramena jsou spuštěna, bederní páteř je v předklonu.

Tento druhý postoj, když je denně opakován, napomáhá k jeho fixaci s typickým přetěžováním některých svalových skupin a povázek, které ho zabezpečují – z toho jsou pak bolesti hlavy, šíje, ramen nebo zad.

Každá činnost, kterou člověk dělá, též i pohybová, je úzce spjatá s emocionálními postoji. Pokud je to aktivita příjemná, žádoucí a člověk ji dělá rád, dělá ji přesněji, důsledněji, rychleji zvládne nácvik - tím je organismus méně vystaven poruše koordinace, a tím i poškození svalových nebo vazivových struktur.

Obecně by mělo platit, že vše, co děláš, musíš dělat rád. Činnost, která ti je „proti srsti“, raději nedělej

Bolest způsobí zvýšené napětí svalstva kolem páteře, což opětovně zvyšuje bolest (přiklad z jiné části organismu: když se náhle udeříš do prstu na ruce, z důvodu bolesti napneš okamžitě okolní svaly ramena a předloktí).

Je to provázeno nástupem psychického napětí, zvláště když je pak bolest trvalá. Stres působí změnu prožívání bolesti, což pak zvětší svalové napětí a bludný kruh pokračuje dál. Nežádoucí bludný kruh bolesti a zvýšeného svalového napětí může vzniknout taky z nachlazení, z celkového oslabení organismu apod.

Podstata léčby těchto potíží spočívá v tom, že dokud se nepokusíme přerušit bludný kruh zásahem zvenčí, těžko ho může ovlivnit samotný pacient.

 

Autor: Anton Gúth a kolektiv - Výchovná rehabilitace aneb jak vyučovat školu páteře, FB – MUDr. Nečas

Zdroj: http://www.zdravi4u.cz/telo-organy/klouby-pater-kosti/7716-vliv-psychiky-na-bolest-patere


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru